İngiltere’de ev piyasası çöküyor mu?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

İngiltere’bile 2008 yılında göz fiyatları şahika noktasındayken, ABD’deki faziletli faizli mortgage krizi uluslararası boyutta benzeri emniyet sıkışıklığına kere açmıştı. İngiltere’da mortgage kredileri takkadak durduruldu. Bu bile göz satışlarının bıçak kabil kesilmesine sefer açtı ve ocak fiyatları ansız ve derin aynı düşüş yaşadı. Mortgage krizinin hatırası ve geniş tıpkısı alana yayılan sonuçları bibi bir nice insanın zihninde sıcaklığını koruyor.

Fidelity International’dan Becks Nunn’ın haberine bakarak, İngiltere merkezli finans kurumu Nationwide’ın serencam yayınladığı bölük kıymet endeksi, averaj konut fiyatlarının İngiltere’de arka arkaya 11’inci ayda da arttığını ve 271.613 sterlinlik rekor seviyeye ulaştığını gösteriyor. Bu süreçte ürem oranları yükselmeye bitmeme ediyor ve tıpkısı nekahet ihtimali çıktı aynı dedikodudan fazlasıymış kadar gözüküyor. Bu şerait, İngiltere’da basamak balonunun anbean patlayabileceğini kanıtlıyor.

Familya fiyatları bozukluk bu kadar erdemli?

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, pandemi süreci başladığında cümle evine çakılı kaldı ve hane piyasası donma noktasına geldi. Ev piyasasında baştan bire bir ruh yaratabilmek amacıyla ise hükümet gâh önlemler almak yerinde kaldı.

2020 yılı Orak Ayı ayında, önceki adına, önceki 500 bin sterlinlik mal satışını damga vergisinden muaf tutan tıpkı tasrif ile yola çıkıldı. Alıcılar bu vergi indiriminden faydalanmak amacıyla adeta sıraya girdi ancak nitelikli basamak arzının mecbur ve dar olması zımnında fiyatlar tırmanmayı başladı.

Peşi Sıra, 2021 yılı April ayında başlatılan ve sadece yüzde 5’lik tıpkısı depozito ile ipoteklerin güvence altına alınmasını sağlayan hükümet destekli yüzde 95 ipotek planı devreye sokuldu. Bu format fakat kıymet araştırması yapabilecek alıcıların bazılarını eskimemiş evlerinin merdivenlerine büyüklüğünde götürünce, mütezayit temenni karşısında sülale fiyatları baştan alevlendi.

Pandemi süreci pahalı kentsel alanlardan elan mütevazı bölgelere barhana talebini artırdı ve bu buut bölük fiyatlarının yükselmesine sebep oldu.

Birlik bunlara açıktan çalışmanın basamak piyasası üzerindeki etkisi birlikte eklendi. Pandemi süreci evden çalışmayı bire bir seçenekten tıpkısı zorunluluğa dönüştürdü. Bu bile bir nice adam amacıyla işe gidip gelmeyi gücük yürüyüşlere indirgemesine bozukluk oldu. Akıbet adına fiyatlı kentsel alanlardan daha mütevazı bölgelere taşınma talebi arttı ve bu format basamak fiyatlarının benzeri kez daha ve bu misil önlenemez şekilde yükselmesine neden oldu.

Artan faiz oranlarının etkisi

İngiltere Dalan Bankası, 2021 yılından beri enflasyonu arama altına alabilmek için Ürem oranlarını stabil şekilde artırıyor. Şu zaman bu azamet yüzdelik 9,1 ile serencam 40 yılın sunma faziletkâr seviyesinde seyrediyor.

Nationwide Esas Ekonomisti Robert Gardner, göz balonunun patlamaya amade olup olmadığıyla ilgili namına, hane satın alımları üzere onaylanan ipotek sayısının April ayında pandemi öncesi seviyelere düşmesiyle birlikte, konut piyasasında ayrımsız yavaşlamanın belli belirsiz işaretlerinin da gelmeye başladığını söylüyor. Gardner, “Amma Velakin, faziletli enflasyonun hanehalkı bütçeleri üstünde artan karşıt baskısı göze alındığında basamak piyasasının olağanüstü tıpkısı ivme yakaladığını bile ahzetmek gerekiyor” diyor. Gardner, piyasadaki konut stokunun bağan olmasının birlikte hane fiyatları üstünde fevk yönlü tıpkı baskının bitmeme etmesine yardımcı olduğunu sözlerine ekliyor.

Birinci Sınıf göz sıkıntısı

Ufukta ekonomiye dayalı stabil çok adsız bulunuyor. Yükselen ev fiyatlarının insana bereketli hissettiren tarafı, artan dirim maliyeti ve faiz oranlarının üst yönlü ivmesi beyninde belki üstelik buharlaşacak ve bu dahi piyasaya tıpkı düzeltme gelmesini sağlayacak. Fakat nitelikli göz talebi hala arzın çok üzerindeyken, basamak piyasasında balaban benzeri çöküş ya birlikte gene tıpkı yüreklilik sıkışıklığı yaşanma olasılığı berenarı düşük görünüyor.

KÖLE’dahi muntazır göz satışlarında şaşırtı

 

Erdemli pahalılık arz çokça İngiltere’yi vuracak

 

Share: