İngiltere’de eskimemiş getiri artım sinyali

İngiltere Dalan Bankası (BOE) Komutan Yardımcısı Dave Ramsden, biçim bankasının 14 yılın zirvesine ulaşan enflasyonun ülke ekonomisi üstünde yarattığı baskılar ile savaş kapsamında belli faizleri baştan yükseltmek yerinde kalacağını söyledi.

Reuters’ın haberine göre, Ramsden, aslen güneş tacı virüs kısıtlamalarının kaldırılması ve sonrasında de Rusya’nın Ukrayna’yı karışma etmesiyle tetiklenen enflasyonun yayılmasının İngiltere’de ücretler ve şirketlerin fiyatlandırma planları üzerindeki etkilerinin görülmeye başladığını kaydetti.

Ekonominin resesyona girmesi ve borçlanma maliyetlerinin artmasıyla enflasyonun, kâin yüzde 9 ve Ekim’de görmesi beklenen zirve düzem olan yüzdelik 13’ten gerileyerek BOE’nin hedef seviyesi yüzdelik 2’ye döneceği öngörülüyor.

Fakat, enflasyon zihniyetinin kalıcı hale gelmesi riskinin var olduğunu belirten Ramsden, “Ferdî olarak, faizleri elan dahi arttırmak yerinde kalmamızın beklenen olduğunu düşünüyorum. Ancak kesme tıpkısı karara varmadım” dedi.

BOE, sabık hafta politika faizini yüzdelik 1.25’ten yüzdelik 1.75’e yükseltmiş ve sonunda 1995’ten bildirme şişman artırıma gitmişti.

Ramsden, “Yaptığımızın halihazırda zorlu olan şartları henüz da zorlaştırdığını biliyoruz. Fakat değerlendirmemiz, enflasyonun yerleşik hâle gelmesini alıkoymak amacıyla anif davranmamız gerektiği yönünde” dedi.

İngiltere’de grev oylaması

 

İngiltere MB enflasyonla mücadelede geç mi kaldı?

 

İngiltere MB ürem oranını 50 temel puan artırdı

 

Share: