İngiltere’de akse sırası yapım sektöründe mi?

İngiltere’da yapım sektörünün büyümesi, tedbir zincirindeki kriz ve aksiyon gücündeki kesinti dolayısıyla 2021 yılının eylül ayında atiklik kesti.

IHS Markit CIPS verilerine göre, ülkede ağustos ayında 55,2 seviyesinde olan imalat endüstri satın alım yöneticileri endeksi (PMI) , ilkgüz ayında 52,6 seviyesine geriledi.

Piyasalarda kısım bazlı avangart karine adına aşina PMI verilerinde 50 seviyesinin üzeri büyümeye, bu seviyenin altı ise daralmaya işaret ediyor.

Akıbet üç aydır büyüme hızı mütenakıs yapım sektöründe, nakliye şoförü, kez yapımında ve donanım işlerinde çalışan iştirakçi ve marangozların sayısının tilmiz kıyasla ev kaldığı biliniyor.

Açıklamada değerlendirmelerine meydan verilen IHS Markit Direktörü Tim Moore “Ilkgüz verileri, gelişim gücü kıtlığı ve hazırlık zinciri krizinin aynı araya gelerek sahadaki faaliyeti kesintiye uğratması dolayısıyla inşaat sektörü için ciddi tıpkısı ivme kaybına belen ediyor.” dedi.

Nakliye ara bulucu sürücüsü eksikliği yaşanıyor

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (KEZ) ayrılmasıyla AB vatandaşı olan nakliye uzlaştırıcı sürücülerinin sayısının azalması ve yeni türlü korona virüs (Kovid-19) salgını ülkede gıda sektöründen, imalat ve erke sektörüne büyüklüğünde uzanan sorunlara bozukluk oldu.

Uzmanlar, ülkede nakliye sürücülerinin hep sayısının halihazırda gerekseme duyulanın tahminî 100 bin altında olduğunu belirtiyor.

İngiltere’üstelik Yer Yağı Perakendecileri Derneği’nden (PRA) yapılan açıklamada, ülkenin güneydoğusu ve Londra’daki benzen istasyonlarının beşte birinden fazlasında akaryakıt bulunmadığı, İskoçya, Galler ve çöz bölgelerde akaryakıt krizinin az daha geride bırakmak üzere olduğu belirtilmişti.

Ülkede silahlı kuvvetler personeli, 4 Ekim’den itibaren benzin istasyonlarına akaryakıt taşımaya başladı.

İngiliz hükümetinden yapılan açıklamaya bakarak, 100’ü çoban almak üzere tahminî 200 er, istasyonlar üzerindeki baskıyı tenkis etmek üzere “eğreti” destek sağlıyor.

Ülkede, Brexit ve salgın sonrasındaki ağır araç güdücü eksikliği zımnında serencam haftalarda benzin istasyonlarına akaryakıt ulaştırılmasında sorunlar yaşanıyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise güzeşte yaptığı konuşmada, ülkede sonuç dönemde yaşanan tedbir zinciri krizine rağmen, bu yıl Noel döneminin geçen yıla nazaran henüz ferah geçeceğini bildirmişti.

Ekonomistler sanayiden ümitli

Alman devini çip krizi vurdu: Yüzde 30 düştü!

 

Share: