Ince süredir muhtemel kar yağışı başladı

Uzun süredir beklenen kar yağışı başladı

ELAZIĞ – Elazığ’da uzun zamandır sabırsızlıkla muhtemel kar yağışı site merkezinde faal olmaya başlarken vatandaşlar kar yağışından hava bahtiyar olduklarını belirtti.

Hava Bilgisi 13. Kesim Müdürlüğünün uyarısını yaptığı kar yağışı Elazığ’üstelik sabahın er saatlerinden itibaren hareketli olmaya başladı. Kent merkezi ve ilçelerde etkin olmaya başlayan kar yağışı nedeni ile bir nice havza beyaza büründü. Vatandaşlar kar yağışından âlem bahtiyar olduklarını belirtirken yağışların yağışsızlık amacıyla çokça dolgunca olacağını belirtti.

Kurak güzeşte şita mevsiminin arkası sıra kar yağışının başlamasının haddinden fazla gani olduğunu aktaran vatandaşlardan Açık Deniz Saika, ‘Zaten su kaynaklarımız bile kurumuştu çok güzelce oldu hatır yağması. İnşallah devamı gelir. Biraz geç yağdı amma şuan yağması vadi şeş kaynaklarımız için henüz bol” dedi.

Kar yağışının kendilerini haddinden fazla sevindirdiğini nâkil vatandaşlardan Nihat Kırıcı, “Zira kurak sabık aynı mevsimdi. Hepimiz endişeliydik yağışsızlık üstüne. Karın yağmasına çok sevindik. Bu şekilde birlikte bitmeme etmesini istiyoruz. Güzeşte sene kar yağışı çokça iyiydi. Bu yıl bile beklentimiz sabık yıla göre aynıydı amma olmadı. Küçük Ay başında yapmaya başladı bellek yağması birlikte çokça bereketli oldu” ifadelerini kullandı.

Elazığ’ın kar yağışına muhtaç tıpkısı site olduğunu dile getiren vatandaşlardan Hazar Üzek, “Çünkü bizim burada ekinlerimiz, bağlarımız ve buğdaylarımız var. Bunların gelişmesi için bizlere kar ve baran gereklidir. Cenabıhak nasip etti ve kar yağışı başladı. İnşallah bu şekilde da yağmur ve köylülerimiz ve çiftçilerimiz kâffesi kıvançlı olurlar ve fena hâlde tıpkısı verim alırız” diyerek konuştu.

Share: