İlkokul öğrencisinin çarpışma gemisi rüyet hayali Deniz Kuvvetlerine yazdığı mektupla gerçekleşti (2)

Düzce’bile işlek beş öğrencisinin savaş gemisi müşahede hayali, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına yazdığı mektupla gerçeğe dönüştü.

Akçakoca Osmaniye İlkokulu 3’üncü derslik öğrencisi Hamza Albayrak, bağ duyduğu çekişme gemilerini yakından fethetmek üzere Bahir Kuvvetleri Komutanlığına mektup yazdı.

Mektubuna bodur sürede yanıt düz Albayrak, dershane arkadaşları, öğretmenleri ve aileleri ile Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesine çağırma edildi.

Karadeniz Kesim Komutanlığı yetkilileri, okula gelerek görüşme ettikleri Albayrak ve arkadaşlarını servis araçlarıyla Zonguldak’a götürdü.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki çekişme gemilerini yakından görme imkanı bulan öğrencilerin mutluluğu yüzlerinden okundu.

Çocukların ziyaretine ilişik görüntüler, Milli Savunma Bakanlığının toplumsal iletişim araçları hesabından da paylaşıldı.

“Bizi çokça fena hâlde ağırladılar”

Hamza Albayrak, AA muhabirine, hayalinin gerçeğe dönüşmesinden bahtiyarlık duyduğunu söyledi.

Albayrak, mektubu babasıyla sahilde yürürken gördüğü geminin ilgisini çekmesi konusunda yazmaya değişmeyen verdiğini anlattı.

Babasıyla ortada güzeşte diyaloğa değinen Albayrak, şunları kaydetti:

“Babama, ‘Bak, çarpışma gemisi’ dedim. Babam birlikte bana ‘Yok oğlum, o abra gemisi’ demişti. Ben da Deniz Kuvvetleri Komutanlığına kitap yazmayı düşündüm ve yazdım. Mektubun arkası sıra bizi almaya geldiklerinde haddinden fazla bahtiyar oldum ve heyecanlandım. Bizi çok güzelce ağırladılar, aşındırmak yedirdiler, gemiyi gezdirdiler. Geminin tümü baya büyüktü ve mermisi üstelik büyüktü. Denizci abilerimle bu işe hangi ahit başladınız diye niteleyerek konuştum.”

Albayrak, ziyaretten çok etkilendiğini belirterek, giderek leşker evet dahi uçucu tutmak istediğini sözlerine ekledi.

“Hamza’yı bizler birlikte subay adına kısaltmak isteriz”

Ağababa Haki Albayrak de pusula barı fikrini duyduğunda şaşırdığını ve çocuğuna bindi olduğunu dile getirdi.

Oğlunun elan önce AFAD ve Türk Gelgel Kuvvetlerine da betik yazdığını aktaran Albayrak, “Onlardan bile dönüşler geldi. Askeriyeyi seviyor. Duyguları o yönde. Biz şaşırdık zaman olunca. Ereğli’deki Bahir Kuvvetlerinden Hamza’yı, arkadaşlarını ve eşimi almaya açkı yolladılar ve cidal gemisine götürdüler. Hamza’nın gittikçe destekçisi olacağız. Ne yöne gitmek istiyorsa o yönde devam edeceğiz. Hamza’yı bizler dahi subay örtmek isteriz.” ifadelerini kullandı.

“Milli duyguları hareketli bir bala”

Derslik öğretmeni Hanife Şener ise Hamza’nın acemi ve soru sormayı dost bir öğrenci olduğunu belirterek, “Bahir Kuvvetleri Komutanlığının mektubu görünce dönüt vermesi ve dikkate alması bizi haddinden fazla mutlu etti. Geldiler bizi okuldan aldılar. Birlik derslik gittik. Bizi orada haddinden fazla güzelce bir şekilde ağırladılar. Çokça bahtiyar olduk hepimiz. Dallar üzere bile ayrımlı bir deneyimdi.” diyerek konuştu.

Milli değerleri önemsediklerini vurgulayan Şener, “Elimizden geldiğince çocukların milli duygularını güçlendirmeye çalışıyoruz. Milli havas zarfında etkinlikler ve türkü yarışmaları yapıyoruz. Hamza bile şiir okumayı çok sever. Yiğitlik anlatan şiirleri daha hararetli ve evire çevire okur. Milli duyguları yaşayan tıpkı bala.” dedi.

Share: