Ilişkin bildirme, caddelerde kiraların süratle yükselmesine misil açtı

Müstevli ile alay malay tüketicilerin sınırlanmış ortamlara mesafeli duruşu, alışveriş caddelerine olan talebi artırdı. Başta Bağdat Caddesi atılmak amacıyla markaların dahi tüketicinin arkası sıra berrak alanlara yönelmesi, AVM’ doluluk oranlarında düşmesine caddelerde artmasına yol açtı. Öyle ki müstevli öncesinde yüzde 80 doluluk oranına topluluk bir nice caddede bu mehabet yüzde 100’e ulaştı. AVM’lerde ise söz konusu mehabet ortalamada yüzde 95’kap yüzde 85’lere geriledi. Dünya’üstelik Yener Karadeniz imzasıyla vadi düz habere bakarak, yüksek mektepli denk sınırlanmış sunma, caddelerde kiraların acilen yükselmesine yol açtı. Bir Nice mülk sahibi bu durumu fırsata çevirerek konutta olduğu kabilinden işyeri kirasında de fahiş değer artışlarına gitti. Sektörden aldığımız bilgiye göre kiralarda artım oranı yüzde 300’leri aştı. Gelişme markalar ile servet sahibini karşı karşıya getirdi. Bir Nice marka süreci mahkemeye taşıdı. Mavera yandan efdal kira getirisi, esasen bir nice caddede konutların dahi mağazaya dönüştürülmesine el açtı. Bu kapsamda alelhusus Bağdat Caddesi’nde dönüşen çok sayıda konutun bulunduğu belirtildi.

Caddeler yükselişte

Taşınmazlar danışmanlık şirketlerinden Cushman&Wakefield’ın İstanbul Alışveriş Caddeleri Raporu da bahis konusu gelişmeyi destekliyor. Şirketin Avrupa Yakası’ndaki İstiklal Caddesi ve Nişantaşı, Rum Yakası’nda ise Bağdat Caddesi’ni incelediği rapora bakarak 2020 yılında incelenen birlik caddeler toplamında abes olan 86 mağazanın 55’i geçen sene kiralandı. Toplam kiralama hacmi hem muamele sayısı hem dahi metrekare bazında çoğalma gösterdi. Üç ana ana yol toplamında kiralama işlemleri sırasıyla; 2018 yılında 139, 2019 yılında 112, 2020 yılında 128 ve 2021 yılında 137 adına gerçekleşti. 2020 yılında gerçekleşen yeni isticar işlemlerinin yüzdelik 27’si yiyecek-içmece sektörüne aitken, 2021 yılında bu çap yüzde 30’a bundan sonra. Çul ve pabuç kategorisi ise bir eski yıla nazaran yüzde 36’dan yüzdelik 28’e düştü. Erdemli irade icar tartışmalarını dahi birlikte getirdi.

Bağdat’ta doluluk oranı yüzde 98

Salgın öncesinde Bağdat Caddesi’ndeki doluluk oranlarını arttırmak amacı ile kurulan ve o bölüm derneğin başkanlığını yürüteç Av. Mualla Itimat Kiraz, müstevli öncesinde söz konusu caddede ağır boşluklar olduğunu hatırlattı. Pandeminin ilişkin alanları suratsız etkilemesi kadar nedenlerle caddelerin süratle popüler olmaya başladığını dile getiren Kiraz, “Bağdat Caddesi’nde şu an anne antrparantez doluluk oranı yüzdelik 98 seviyesinde. Antrparantez Bağdat Caddesi’nde elan önceki bölük namına birleştirme edilen Noter Çıkmaz üzere canip sokakları ağır sıklet şekilde kafe-bistro ağırlıklı işyerine dönüştürülmüş durumda. Müstevli öncesinde sınırlı günlerde kayırıcı kalabalığı daha çok haftanın seçkin gününe değme saatine yayılmış durumda” diyerek konuştu.

Musahabe sayıları artıyor

Cushman&Wakefield’ın raporuna göre, 2020’dahi 63 bin olan hafta arası günlük ziyaretçi sayısı 71 bine hafta sonu ise 73 bin olan suret birlikte 160 bine başarmış durumda. Bölgede en ise metrekare olarak 83 bin metrekareden 95 bin metrekareye intişar. Kiraz, fahiş icar artışları konusunda ise şu ifadeleri kullandı: “Kiralamaların TL’ye döndüğü dönemde çok vahim şekilde düştü. 2018’birlikte 105 bin TL olan aylık kira 75 bin TL’ye düştü. Amma şu an TÜFE haddinden fazla faziletkâr. Bu nedenle kısık artma var. Sav yüzde 25 düzenlemesinin işyeri kiralarını kapsamaması. Esasta temel mağdurluk orda var. Çünkü işletmelerin işçilikten faturaya kadar birçok gideri erdemli oranda arttı amma ürünlere tıpkı oranda bindirim yapılamadı. Bağdat caddesinde ayrımsız işyerinin bildirme bağan kirası mahiye 50 bin TL. Bu icar bu kamer 70 bin TL oldu” şeklinde konuştu.

Artma oranı yüzdelik 300’e ulaştı

Ancak yeniden bölgede mağazası kâin bir nice iş insanından aldığımız bilgiye bakarak bir nice para sahibi yüzdelik 300’ü aşan oranlarda zam beğenmek istiyor. Kiraz, bu eşkâl tartışmaların sonuç dönemde haddinden fazla yaşandığına özen çekerek şöyle konuştu: “Bu durumu fırsatçılığa dönüştüren mülk sahipleri var. Bunun karşılanması mümkün değil ama mahkemeye irfan fail durumlarda bilge bölgedeki rayiç bedelleri dikkate alarak bire bir artma yapacaktır. Ama bu katiyen yüzde 300’ü bulmaz. Bu tehlikeli bire bir fırsatçılıktır. Kâh para sahipleri bunu özellikle yapıyorlar ve bunun karşılığında üstelik bilge 10 yılı güzeşte sözleşmelerde yüzdelik 20, aşmayanlarda ise yüzdelik 10 doğruluk indirimini filhakika kafadan uyguluyor.”

Mağaza kiralarında fahiş bedel artışı enflasyonu da tetikliyor

Tescilli Marklar Derneği Başkanı İzzet Stamati birlikte fahiş icar artışından müzdarip olan gelişim insanlarından biri. AVM’bile kira konusunun tıpkı şekilde halledildiğini ancak caddelerde bunun mümkün olmadığını anlatan Stamati, şöyle konuştu: “Hem epey hem birlikte markaları etkileyen bir bando kira artışları kâm ediliyor. Kesim bittiğinde yüzdelik 200-300’lük artma istiyorlar. Bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Biz da mağdur oluyoruz amma özellikle pespaye esnaf için çokça sıkıntılı bir konu bu.” Tekrar güzeşte hafta konutlar için getirilen yüzde 25’lik sınırın işyerleri üzere de uygulanması yönünde açıklama yapan Konfedere Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel de, “Basamak kiralarındaki fahiş artışlar caddelere bile yansıdı. Nesep üstü akseptans edilmesi dümdüz olmayan kira rakamları telaff ateş parçası edilmeye başlandı. Burada birincisi yegâne tıpkısı salon ile hayatını idame ettiren Ayşe Teyzeyi ayrı burulmak geçişsiz. İkincisi bu vakit kaybetmeden markaların meselesi değil. Alelade esnaftan zincir mağazaya büyüklüğünde perakendenin tamam alanını etkileyen bire bir artım. Bu karşılık artışları, pekâlâ kitap fiyatlarına yansıtılıyor bu birlikte enfl asyonu artırıyor. Bu konuda mal sahibi ile müstecir arasında çatışma yaratmayacak aynı formül bulunması lazım ki o bile bölük kiraları üzere getirilen yüzdelik 25’lik peş sınırın işyerleri için de uygulanması” diye konuştu.

İş yeri kiralarına ense temel için tıpkı arzu birlikte ATO’dan

 

İstanbul’da icar toprak kayması!

 

Share: