“İkinci ahali otomobil pazarında daralma sürüyor”

Motorlu Çevirici Satıcıları Federasyonu (MASFED) Umumi Başkanı Entelektüel Erkoç, ikinci halk makine sektörünü değerlendirdi.

Pazarın ağustos ayında, geçen senenin tıpkı dönemine göre yüzdelik 13’e mail ayrımsız düşüş yaşadığını kaydeden Erkoç, daralmanın önümüzdeki dönemlerde bile bitmeme edeceğini öngördüklerini anlatım etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine bakarak ikinci ahali araba pazarında 2022’nin Aile – Ağustos döneminde sabık senenin tıpkı dönemine bakarak yüzdelik 21,18 oranında fevk yönlü tıpkı değişim olduğunu, fakat temmuz ve ağustos aylarında daralma yaşandığını anlatım fail Erkoç, “2021’in Ağustos ayında 549 bin skor kendisine gerçekleşen alışveriş, 2022’nin benzeri ayında yüzde 12,92 oranında aynı düşüşle 478 bin 53 sayı adına gerçekleşti. Etraf az daha eğleşme noktasına geldi” diyerek konuştu.

Pazardaki durgunluğun bir nice sebebi olduğuna özen çeken Erkoç, şöyle konuştu: “Üretimde ve lojistikte yaşanan aksaklıklar devam ediyor. Pandemiden bilahare markaların mecmu kapasite çalışmaması arzda yaşanan sorunları da beraberinde getirdi. Geçtiğimiz günlerde ara sıra markalar birlikte acun genelindeki beş altı fabrikasını kapatacağını ve küçülmeye gideceğini açıkladı. Markaların üretimde kısıtlamaya gideceklerini ifade etmesi gösteriyor ki bildirme talep dengesinde yaşanan araklama henüz çok açılacak. Bu dahi fiyatlardaki artışı birlikte getiriyor. Maliyet artışları sebebiyle yükselen fiyatların birlikte, döviz kurunun seçenek seyri, banka kredilerine ulaşmada yaşanan güçlükler ve mehil sayılarının bir iki olması pazardaki daralmanın temel sebeplerinden… Bu sebeplerden muhit önümüzdeki aylarda üstelik daralmanın bitmeme edeceğini, bununla beraber fiyatların henüz da yükseleceğini öngörüyoruz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ihtiyaçlarını ötelememelerini ve bu dönemde karşılamalarını öneriyoruz. Zira önümüzdeki süreçte fiyatların yükselmesi mübrem”

ÖTV indirimi beklentisi pazarı kilitledi

Erkoç, gelişmemiş vadede ÖTV düzenlemesinin beklenmediğini tekrarlayarak, “Vatandaşların ÖTV indirim beklentisi ve ekonomide yaşanan belirsizlikler dahi tüketicinin beklemesine yol açıyor, satışları münasebetsiz yönde etkiliyor. Şu an sektörde yaşanan sunma büyük ülkü, vezneci repo oranlarının yüksek olmasının birlikte önel sayılarının dahi bağan olması… Para Şişkinliği yükseliyor, çalım gücü düşüyor ve mütemmim finansman sıkıntısı yaşıyor. Faiz oranları düşürülmeden ve mehil sayıları yükselmeden piyasanın hareketlenmesini tedarik etmek zor.” dedi.

Kayıt dışılığa çözüm bulunması gerekiyor

Otomobil satışlarına getirilen 6 kamer ve 6 bin kilometre şartının bireyleri kapsamadığını, bu yüzden dahi stokçuluğa hal olmadığını belirten Erkoç, “Defaten açıkladığımız gibi kayıtlı sıfır, rüşvet ödemeden merdiven şeş yöntemlerle şalter çalım satımı işleyen eşhas bu düzenlemeden etkilenmediği üzere stokçuluk yapmaya, piyasanın dengesini bozmaya devam ediyor. Fiyatlardaki şişmenin önüne geçilmesi için taşıt dışı as yapanların engellenmesi gerekiyor” diyerek konuştu.

Share: