İki lise öğrencisi Türkiye’de ayrımsız ilki başardı

İki lise öğrencisi Türkiye’dahi tıpkı ilki başardı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aynı konuşmasından etkilenen iki ortaöğretim öğrencisi Türkiye’nin geçmiş özgün blokzincirini oluşturmayı başardı

SİVAS – Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın benzeri konuşmasından etkilenen iki ortaöğretim öğrencisi Türkiye’nin geçmiş özgün blokzincirini oluşturmayı başardı.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Hikmet ve Bilişim Teknolojileri Başkanlığı vasıtasıyla İstanbul Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Blokzincir İstanbul’ isimli programda yaptığı konuşmada gençlere çağrıda bulunarak onları saklı yazı kumarından uzak kalarak blokzincir teknolojileri üretmeye çağırma etmişti.

Erdoğan’ın bu konuşmasından etkilenen Sivas Cumhuriyet Rum Lisesi 12. Derslik öğrencileri Itibar Atakan Ulusoy ve Gök Sağanak Yılmaz blokzincir inşa etmek amacıyla kolları sıvadı. İki öğrenci bugüne büyüklüğünde bu alanda mamul tek çalışmaya bağlı olmadan Türkiye’nin ilk evcil ve milli blokzincirini oluşturmayı başardı. Defans sanayisinde ki yazılımlarda kullanılabilecek bu blokzincirin kırılması tür olmayan bir siber kalkan olduğu düşünülüyor. İnternet üzerinden fen aktarımında bugüne kadar hiç isimsiz, yeni ayrımsız asayiş kalkanı olan bu projenin mimarı iki gencin çalışması Türkiye’bile bu alanla münasebetli birçok koca kurumun dikkatini çekti. Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi projeye bindi verirken Sivas Veri ve Uygulayım Bilimi Üniversitesinde gençlere bire bir demonstrasyon laboratuvar tahsis ederek projeye destek verdi. Değer Atakan Ulusoy ve Asuman Boğanak Yılmaz isimli ortaöğretim öğrencileri çalışmalarını şişman tıpkı gizlilik içerisinde bu laboratuvarda sürdürüyor.

“Öğrencilerimizin başarısı bizi heyecanlandırdı”

Sivas Cumhuriyet Küçük Asya Lisesi okul müdürü Bülent Endişe yaptığı açıklamada, öğrencilerinin başarısının herkesi heyecanlandırdığını belirterek, “Öğrencilerimizin bu başarısı hepimizi hem heyecanlandırıyor hem üstelik gururlandırıyor. İdare yerine, öğretmenler olarak öğrencilerimizin bu başarısından akıbet mertebe memnunuz. Onların henüz kalburüstü olması amacıyla, henüz yıpranmamış başarılara imza atabilmeleri için değme ahit yanlarındayız ve destekliyoruz. Günümüzde internet güvenliği, emniyetli benzeri şekilde internette malumat aktarımı yeryüzü majör problemlerden aynı tanesi. Öğrencilerimizin bu konuda Türkiye’da geçmiş diyebileceğimiz haddinden fazla majör tıpkısı başarıya imza atmış olmaları okulumuz yerine, şehrimiz namına, ülkemiz adına serencam merhale mehabetli aynı evolüsyon olarak değerlendiriyoruz. Öğrencilerimizle çekicilik duyuyoruz ve ayrıksı öğrencilerimize da yaşıt olacağını düşüyoruz. Onlara başarılar diliyorum.” dedi.

“Cumhurbaşkanımızdan etkilendik

Gök Bora Yılmayan, değme şeyin Cumhurbaşkanının konuşmasını dinlemeleri ile başladığını anlatım ederek, “Projemiz, Türkiye üstünde domestik ve milli aynı blokzinciri madun yapısı geliştirilmesi üzerine toplandığımız 11 nefis geliştirici takım ve tıpkısı bileşimli zeka desteği ile geliştirildi. Türkiye genelindeki 11 geliştirici arkadaşla beraber Türkiye’dahi yerli ve milli blokzinciri geliştirmek için bu projenin başlangıcını yaptık ve geliştirme sürecini devam ettirdik. Geliştirdiğimiz zir çatı şu anda Türkiye üzerinde BETA sürümü doğru önce blokzinciri ast yapısı diyebiliriz. Cumhurbaşkanımız vasıtasıyla blokzinciri İstanbul programında yaptığı konuşmada ‘ Gençlerin kripto projelerinden çokça blokzinciri alt yapılarına yönelmeliler’ tarzında ayrımsız açıklamada bulundu. Bu izah doğrultusunda bizler geliştirdiğimiz BETA sürümündeki blokzincir projesini Türkiye’de kim avangart kamu gurur kuruluşları, defans sanayinin teknolojik madun yapılarını geliştiren kurumlara sunumunu gerçekleştirdik. BİLGEM (Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırı Merkezi) blokzinciri Araştırma zıkkım üzerinden desteklenmeye başlanacaktır. Projemiz Sivas üzerinde hem Cumhuriyet Teknokent hem dahi Sivas Bilgi ve Teknoloji Üniversitesinde gösteri laboratuvar kurulumlarıyla desteklenmesi devam etmektedir. Geliştirdiğimiz alt çatı Türkiye’üstelik geliştirilen önce BETA sürümüne erbap blokzinciri zir yapısına erbap olması sebebiyle, Türkiye üstünde pahal benzeri kullanım yelpazesine sahiptir. Bizler geliştirdiğimiz teknolojiyle Türkiye’nin Blokzinciri üstüne daraç dışına merbut olduğu ihtiyacı bildirme düşük maliyetle ve sunma aceleci şekilde sağlayabiliriz ve madun yapımızı ayrımsız dakika ilk kamu çekicilik ve kuruluşlarında yaygınlaştırmaya müteveccih çalışmalar yapmayı planlıyoruz.” Dedi.

“Fen güvenliğimiz kırılamayacak”

Itibar Atakan Ulusoy, iki yıldır projelerinin üzerinde çalıştıklarını rapor ederek, “Ego etraflı süredir yazılım geliştirmeyle uğraşıyorum ve son zamanlarda dahi blokzinciri teknolojisinin dolay plana çıkmasıyla alay malay, arkadaşımla alay malay blokzinciri geliştirme çalışmalarına başladık. Bu doğrultuda Türkiye’da evvel ve biricik ibdai blokzinciri çalışmasını şu anda gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Alelhusus efdal cevvaliyet optimizasyonu, yer faziletli seviyede güvenlik ve tescil mekanizmaları gibi bir nice imkan sağlıyoruz. Bu imkanlar ile gelişigüzel kamu gurur ve kuruluşlarında ve askeri teknolojilerinde birçok teknik avantaja ehil oluyoruz ve verilerin güvenliği özellikle de Türkiye’da kalması büyük anlamda evet oluyor. Yalınç bire bir şekilde başladığımız bu çalışmaya elan sonrasında Türkiye üzerinden bir nice arkadaşımızın katılımlarıyla elan müstakbel benzeri aşamaya taşındı. 2 yılı çok süredir beraber çalıştığımız ortamında şu dakika geldiğimiz noktada kestirmece 200 bini fazla yazılıp silinen harf 260-290 birim testi kadar alelhusus büyük rakamlara yetik durumdayız. Bu seviyede mevcut tıpkı yazılımı üstelik herhangi bir tip yerde kullanıma amade halde tutuyoruz. Özellikle günümüz genel ağ sistemlerinde, internetin önceki doğuşundaki amacından uzaklaşması yani merkezi sunuculara odaklanması sebebiyle ayrımsız ülkü ortaya çıkmıştı. Yani merkezi sunucular verilerin güvenliğini üzerinde toplayıp bir anda verileri işliyordu. blokzinciri teknolojisiyle alay malay bu sorunu ağız ağıza çözebilen bilgelik kaybı mekanizması ortaya çıkıyor ve bu olayı gördükten sonraları çalışmalarımızı başlattık.” Şeklinde konuştu.

Share: