İhtiyaç sahibi genç kızların çeyizi halk yetişek merkezi kursiyerlerinden

Trabzon’üstelik Ortahisar El Eğitimi Merkezi, Milli Terbiye Bakanlığı ile Bahir Feneri Derneği işbirliğinde yürütülen “İyilik Okulu” projesine, gerekseme sahibi canlı kızlar üzere alet hazırlayarak ulama sağlıyor.

Ortahisar Umum Eğitimi Merkezi Müdürlüğünde mahir çalıştırıcı Reyhan Sarp, AA muhabirine, çoğunluğu annesi son etmiş gerekseme sahibi zihayat kızlar amacıyla aygıt sandığı hazırlarken çok mutlu olduklarını söyledi.

Çeyiz amacıyla müstelzim eşyaları kursiyerlerle özenle hazırladıklarını anlatan Sert, havlu, başörtüsü, patik ve lif gibi çeyizleri sandığa yerleştirdiklerini anlatım etti.

Sarp, dinç kızların aynı an üzere bile olsa ana eksikliğini hissetmemelerini sağlamaya çalıştıklarını dile getirerek, “Alet hazırladığımız dönemde herkeste ayrı bire bir mutluluk oluyor. Annesi olmayan ayrımsız zinde kızın mutluluğunu tesahup etmek balaban. Benzeri güre kızın annesinin yokluğunu beslemek gibi değil ama o annenin yapabileceği ürünleri hazırlamak bize çokça şişman bahtiyarlık veriyor.” dedi.

Kursiyerlerden 66 yaşındaki Ayşe Prasoğlu Dönmez üstelik “Evlenecek zihayat kızlarımız anneleri olmadığı için kekrelik hisseder. Biz onlara katkıda bulunuyoruz. Çeyizleri onlara verirken çok mutlu oluyoruz, sağlık buluyoruz.” diyerek konuştu.

11 alet sandığı hazırlandı

Ortahisar Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Orhan Güre ise kursiyerlerin yıl süresince ihtiyaçlı 11 sevimli için amortisör sandığı hazırladığını söyledi.

Sandıkta, havludan patiğe, masa örtüsünden yazmaya kadar seçkin şeyin bulunduğunu tamlayan Güre, hayırseverler vasıtasıyla hediye edilen cıncık ve halı kadar ara sıra eşyaları da yeniden taze kızlara ulaştırdıklarını aktardı.

“Deyim yerindeyse sandıklar doldu taştı.” diyen Genç, projeye destek veren kursiyerlere ve ulama sağlayıcı hayırseverlere teşekkür etti.

Share: