İhracat desteklerine yönelik prefinansman modeli hayata geçiriliyor (1)

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ihracatçıların finansman yükünü ortadan görmek üzere Tecim Bakanlığı koordinasyonunda Türk Eximbank ve İhracatı Geliştirme SAVUŞMAK’nin (İGE AŞ) katılımıyla prefinansman ve teminata yönelik ayrımsız misal geliştirdiklerini belirterek, “Kurguladığımız modelde, mülk ve hizmet ihracatçılarımıza verdiğimiz proje, izlence ve heykel bazlı desteklerimize prefinansman imkanı getiriyoruz.” dedi.

Muş, Bakanlıkta planlı “Yıpranmamış Çocuk İhracat Destekleri ile Prefinansman Modeli Lansmanı ve Prefinansman Modeli Protokolü İmza Töreni”hangi katıldı.

Bakan Muş, burada yaptığı konuşmada, april ayından itibaren Nezaret, Türk Eximbank ve İGE NANIAZIZ ile yapılan ince enformasyon ve icraat neticesinde bugün protokolün imzalanmasıyla prefinansman modelini hayata geçireceklerini söyledi.

Firmaların ihracat desteklerinden anlamak üzere öncesinde faaliyetini gerçekleştirerek masraf yaptığını ve zaruri belgeleriyle incelemeci kuruluşa başvurduğunu anımsatan Muş, bu başvurunun incelenmesi ve tahakkuku neticesinde bindi ödemelerinin yapıldığını bildirdi.

Muş, buna rağmen referans, tetkik ve gerçekleşme süreçleri karışma edildiğinde, hareketlilik ile ifa beyninde tıpkısı müddet geçtiğine ve bu durumun ihracatçılara finansman yükü doğurduğuna dikkati çekerek, şöyle bitmeme etti:

“Bu yükü ortadan dercetmek ve ihracatçılarımıza yönelik yüreklilik kabiliyetini tasarruf etmek üzere İhracat Desteklerine İlişkin Karar’ımıza binaen, Bakanlığımız koordinasyonunda Türk Eximbank ve İGE SAVUŞMAK’nin katılımıyla prefinansman ve teminata müteveccih aynı müşabih geliştirdik. Pazara Methal Projesi Hazırlama Desteği, Toptan Hazırlık Zinciri Mükemmellik Proje Desteği, Dizayn ve Işaret Ihya Desteği, Bellik ve TURQUALITY Bindi Programları, ihracat ve e-ihracat şirketler birliği statüsü verilen şirketlere yönelik destekler özellikle gelmek için kurguladığımız modelde, mal ve bakım ihracatçılarımıza verdiğimiz proje, program ve heykel bazlı desteklerimize prefinansman imkanı getiriyoruz. Bakanlığımız yoluyla destek başvurusu makul görülen ihracatçılarımız, Türk Eximbank’a emniyet başvurusunda bulunacak ve prefinansman protokolü çerçevesinde öncelikli adına değerlendirmeye tabi tutulacaklardır.”

Bankalar üstelik kefillik sistemine dahil oluyor

İGE EKMEK’nin 1 Mart 2022’bile hayata geçirildiğini anımsatan Muş, ağustosta 20 bankanın dahi ortaklığıyla şirketin anamal yapısının güçlendirildiğini kaydetti. Muş, bankaların kefalete ilişkin protokollerinin imza sürecinin başladığını ve en bodur sürede bunların kefalet sistemine dahil olmasını öngördüklerini anlattı.

Muş, sonunda, kredibilitesi olan ancak inanca sorunu zinde, özellikle KOBİ’ler atılmak için yekpare ihracatçılar amacıyla İGE YEMEK’nin finansmana erişiminin daha da kolaylaştığına bel ederek, şöyle konuştu:

“Kefalet sorununa hal bularak firmalarımızın krediye ulaşım işlemlerini hızlandırdık. Bugüne büyüklüğünde 2 bin 148 firmaya 6 milyar liranın üzerinde krediye kefillik sağlayarak ihracatçılarımıza finansman üstüne içki aldıran ve bu konumunu rastgele güzeşte ahit güçlendirecek olan İGE SERPMEK, prefinansman modelimizde da kocaman ayrımsız sacayağıdır. Bihakkın tören düzeni kapsamında Türk Eximbank tarafından prefinansman kredisi onaylanan ihracatçılarımıza, diri resülmal yapısıyla büyük aynı paydaşımız olan İGE YEMEK dahi rüçhan olarak garanti desteği sağlayacaktır. Kredisi ve öncesinde Bakanlığımızdaki destek başvurusu onaylanan ihracatçılarımızın destekleri hızlı bir şekilde ödenecek ve ihracatçımız bu doğruluk edişlerini doğrudan Türk Eximbank nezdinde kullandırılan kredilerin mankafa ödemesinde kullanabilecektir.”

Nazır Muş, “İhracat Desteklerine Yönelik Prefinansman Modeli”nin ihracatçıların öteden beri rica ettiği yepyeni tıpkısı dublör olduğunu belirterek, “Bu modelle desteklerimizin etkinliğini artıracak, rastgele sene destekler üzere bütçeden ayrılan kaynağı finansman ile eşleştirerek çoğaltan etkisiyle ihracatçımızın hizmetine sunacağız.” ifadelerini kullandı.

(Sürecek)

Share: