Icra Vekili Yardımcısı Gizligider’den kontratlı hayvancılık ve tarıma intikal müjdesi Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, bütün konuşulan fakat sistemli yerine başlanamayan kontratlı hayvancılık ve tarıma geçileceğini söyledi.

Kırıkkale’ye mevrut Gizligider, Yahşihan Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu, İl Ekincilik ve Orman Müdürü Sırrı Yılmayan ve SELIM Öğür Kırıkkale İl Başkanı Mustafa Kaplan ile “Obaköy” canlılık ve istirahat alanında oluşturulan “Bala Ekincilik Akademisi”ni musahabe etti.

Burada dikim alanlarına çapa yaptıktan sonra tohumları toprakla buluşturan Gizligider ve öğrenciler, bitkilere duygusal suyu verdi.

Ardından İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü Konuşma Salonu’nda düzenlenen “Tarım Sektörü İstişare Toplantısı”na katılan Gizligider, burada yaptığı konuşmada, vekâlet adına herkesin arazide fariza yaptığını söyledi.

Gizligider, “Biz Ankara’üstelik politikaları belirleriz, yazarız, çizeriz, kesin doğrudur, izzet yaptıysa mutlak doğrudur” kabilinden iddialarının olmadığını belirterek, “Bazı sorunlarımız varsa bilcümle gelişigüzel danışma ederiz. İnşallah istişarenin sonucunda de çözüme kavuştururuz. Şükür bu yıl geçen seneye bakarak daha bol tıpkı zaman geçirdiğimizi düşünüyoruz. Hububat yoğunluğunun olduğu bu bölgede hem karşılık hem da artağanlık itibarıyla iyicene bire bir yıl oldu. Cenabıhak üstelik köle de müzaheret etti. Salim olsun Cumhurbaşkanımız götürdüğümüz tekliflerin tamamını itirazsız bir şekilde hatta kimi vakit yükselterek kabul etti ve balaban benzeri destek verdi.” diyerek konuştu.

Bugün itibarıyla kullanılmamış mevzuat çalışmalarının neticelendiğini belirten Gizligider, şöyle devam etti:

“Mevzuat içerisinde öncelikle sözleşmeli hayvancılık ve tarım var. Sözleşmeli hayvancılık ve tarım bütün konuşulur ama ayrımsız nev Türkiye’de dizgesel olarak başlayamadı. İnşallah çıktı buna geçiyoruz. Bu, üretici, bitiren ve satın alanın birlikte korunduğu bire bir hep. Yani herkesin sözünde durmak zorunda olduğu, sisteme girenin yeniden sigorta zorunluluğunun bulunduğu, peşi sıra ‘benim param ödendi, ödenmedi, dikici bana ürünü verdi, vermedi’ kadar tartışmaların tamamının biteceği bir bütün getiriyoruz. Bu sisteme girenlerin bile güç kolaylığı ve kazançları olacak.”

Gizligider, esasen getirecekleri izin sistemiyle dahi hangi toprağa ne ekileceğini tespit etmek istediklerine dikkati çekerek, “Buna girilmezse tığ destek vermeyeceğiz. Zira başka soy bu kitap desteğini yönetemiyoruz. Dönemsel tıpkısı nişane mülk ediyor ve tümce ona yükleniyor. Altta suyun, deponun veya pazarın durumu hangi, bilemiyoruz. Bunları sistemli olarak düğümlemek istiyoruz. Haddizatında toprağa hangi ekilecek, yüzyıllarca mahsus. O kendini anlatıyor, söylüyor. Biz ona dayatıyoruz tıpkı şeyleri. Ama doğayla oyun imkânsız. Eninde sonunda natür kazanır. Ilk bu toprağı ve suyu müzaheret etmek zorundayız. Bunun dışındaki seçeneklerin tamamı fantezi.” ifadelerini kullandı.

Büyük kentlerin civarında “kent tarımı” sistemi başlatacaklarını anlatan Gizligider, bu kapsamda seracılık, metruk vadiler, Hazine arazilerinin tarıma kazandırılmasının bahis konusu olduğunu belirtti.

Gizligider, artık “eNabız” kabil ayrımsız sistemi hayvancılıkta bile başlatacaklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Denk yerine hayvanın anası ve babası ki, aşısı hangi, hastalığı ne olmuş, cinsi hangi, bunların hepsini kollamak geçişsiz. Gene bu sistemi nebati üretim bazında birlikte fora etmek istiyoruz. Bunları inşallah çökertme telefonuna sığdıracağız. Bu bizim için çok cesim. Çünkü şişman tıpkı insan kaynağı israfında hep bu arada ne eyvah ki bulunuyoruz. Yeniden uçucu el adına Konya’de başlattığımız ve daha sonra Türkiye’ye duyurmak istediğimiz ‘Gelir Dulda Sigortası’ var. Şu anda Cihanbeyli, Karatay ve Kadınhanı’nda uygulanıyor. Bindi sistemini üstelik inşallah değiştiriyoruz. Yakında ayrıntıları açıklanacak. Çiftçilerimize ilk teşrin zamanı desteklerin çoğu gelecek. Yani baştan alacaksınız. Bunun içerisinde motorin, matbu, ilacı var. Bunu dahi akçasal olarak değil, ayni olarak yüklemek istiyoruz.”Share: