Icra Vekili Yardımcısı Gizligider: Ekilmeyen alanlar için yasalı aranjman getiriyoruz

TARIM ve Orman Icra Vekili Yardımcısı Ebubekir Gizligider, daha çok üretime henüz aşkın ehemmiyet vereceklerini belirterek, “Ekilmeyen tek bir metrekare alanımız olmasın istiyoruz. Bununla ilgilendiren bire bir yasal aranjman getireceğiz inşallah” dedi.

Tarım ve Orman Vekil Yardımcısı Ebubekir Gizligider, değişik ziyaretlerde bulunmak ve bazen programlara süzülmek için sabahleyin saatlerinde Çankırı’ya geldi. İlk namına Çankırı Valiliği’ni musahabe eden Bakan Yardımcısı Gizligider, Vali Abdullah Ayaz’dan kentteki çalışmalar üzerine bilgelik aldı. Gizligider, valilik ziyaretinin peşi sıra Martir Mehmet Dede Mesleksel ve Beceri Rum Lisesi’ni müzakere etti. Gizligider elan sonraları Çankırı İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü’nde düzenlenen ve kadınların ekonomik kalkınmada hareketli cafcaf almaları için desteklenmelerini amaçlayan ‘Kız Kardeşim’ programına katıldı.

Burada mütekellim Gizligider, kadının toplumdaki önemine aksan yaparak, “Kadınlar koca, biz insanoğluyuz. Bizler biraz idaresizlik, biraz bakıma eksikli, az buçuk yardıma muhtaç varlıklarız. Sizler olmazsanız bizim ebat çok bereketli değil. Sizlerin elinizin değdiği temas madde ayrı ayrımsız bereket, ayrı bire bir ürün, ayrı bir yağmur” dedi.’EKİLMEYEN ALANLAR İÇİN KANUNI DÜZENLEME GETİRİYORUZ’Pandeminin ve global krizin, tarımın önemini bire bir misil ortaya koyduğunu ifade fail Gizligider, üretime daha çok önem vereceklerini belirterek, “Ekilmeyen yegâne ayrımsız metrekare alanımız olmasın istiyoruz. Bununla ilgilendiren benzeri kanuncu aranjman getireceğiz inşallah. ve böylece temas sebeple boşalan alanlar amacıyla diyeceğiz kim; ‘Sana 2 yıl müddet. Bu tarlayı ektin ektin, ekmedin ego ihtişam adına bunu kiralıyorum. Bunun parasını da hesabına yatıracağım.’ Bunu üstelik sonuç mertebe saydam, elektronik ortamda yapacağız. Önce buradan başlayacağız. Sonra diyeceğiz ki, tıpkı iz ekerken ilgi etmemiz gereken işler var. Genişlik ilkin akarsu. Toprağın özelliği, iklimin özelliği. Geldiğimiz noktada yaşadığımız sıkıntılara son isnat etmek istiyoruz. Diyeceğiz kim; ‘Sen burada şu ürünleri ekebilirsin. Bunları yaparsan bindi var. Arkandayız. Ama öteki tip apayrı tıpkısı yola girersen ego bunun sana teminatını veremem.’ Bu şekliyle hem işaret desenimizi planlayacağız hem da çiftçimizin Allah izin verirse bir henüz engel etmesi yönünde bire bir ihtimali ortadan kaldıracağız” diye konuştu.’ARTIK ÇİFTÇİMİZ KÖTÜLÜK ETMEYECEK’Bakanlık adına yıpranmamış bir aplikasyon henüz yaptıklarını kaydeden Gizligider, “Yıpranmamış bire bir uygulama adına şu anda Konya’da bu yıl itibariyle aplikasyon yapıyoruz. ‘Gelir Himaye Sigortası’ dedik biz buna. Rastgele şeye rağmen öngörülemeyen faklı şeyler benzer. Çünkü bilinen tarımsal hareketlilik, dış etkenlere serencam mertebe açık bire bir cümbüş. Eğer öyle tıpkı neşelilik olursa dirimsel dulda sigortası devreye girecek, fark ödemesi girecek, Cenabıhak’ın izniyle çiftçimizin çıktı beis etmesiyle ait tıpkı mesele Türkiye’üstelik kalmayacak” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından programa katılan kursiyerlere katılım belgeleri verildi.

Share: