Icra Vekili Özer: Tamlık okullara 3.7 milyonluk bütçe gönderdik

Zonguldak’ta Saime Toptan Içtimai Ulum Lisesi’nin açılışına Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Cumhurbaşkanlığı Faziletli İstişare Oturmuş Üyesi Köksal Küresel ve eşi Saime Global, milletvekilleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Okula ismi verilen Saime Küresel, bugünün kendisi amacıyla çok kebir olduğunu ve çok duygulandığını tabir ederek “Bu yaşımda bana bu mutluluğu tattırdığı amacıyla Sayın Bakanımız Mahmut Özer’e çok teşekkür ederim” dedi.

“SEÇKIN EĞİTİM KADEMESİNDE OKULLAŞMA ORANI YÜZDE 90’LARA ÇIKARILDI”

Bakan Özer ise yaptığı konuşmada, “Son 20 yılda eğitimin tüm kademelerinde çocuklarımızın bu milletin evlatlarının eğitime erişimiyle ilgilendiren haddinden fazla mehabetli yatırımlar yapıldı. Bu ülkenin sunu kalımlı sermayesi olan beşeri sermayesinin niteliğini artırmayla ilgilendiren eğitim sistemini azami verimlilikte kullandık. Bunun üzere hemen Zonguldak’ta değil, Türkiye’nin herhangi bir noktasında 81 ilinden devasa yatırımlar yapıldı. Dershane sayıları artırıldı. 20 sene kabil bodur sürede okulöncesinden yükseköğretime kadar ilk defa epey kül eğitim çağı nüfusunun değme eğitim bilimi kademesinde okullaşma oranın yüzdelik 90’lara çıkıntı olduğu bir eğitim sistemine kavuşmuş olduk.

“OKULLAŞMA ORANINI 70 YIL GECİKMEYLE SERENCAM 20 YILDA GERÇEKLEŞTİRDİK”

OECD ülkelerinin, bugün rekabet etmiş olduğumuz ülkelerin 2’nci Acun Savaşı’ndan sonraları 1950’li yıllarda yüzde 90’ın üzerine çıkarmış oldukları okullaşma oranını tığ 70 sene gecikmeyle son 20 yılda gerçekleştirebildik. Vakit Kaybetmeden bu yapılmadı akibet 20 yılda. Benzeri zamanda eğitim bilimi sisteminin önündeki cemi anti demokratik çalışmalar kaldırıldı. Başörtüsü yasaklarından katsayı uygulamalarına büyüklüğünde, öğrencilerimizin seçimlik ders, Peygamberin Hayatı, Kur’an-ı Cömert, dini bilgiler öğrenmesindeki seçmeli ders taleplerine kadar çokça sayıda demokratik iyilik gerçekleştirildi ve eğitim sistemi çok henüz demokratik ve çokça henüz yavuz ayla getirildi. Amma tam bu süreçler yapılırken eğitimin kalitesinden asla ödünleme verilmedi. Mektepli muvaffakiyet araştırmalarıyla ilişkin OECD ülkelerinin uluslararası mutlak eğitim kuruluşlarının yapmış olduğu araştırmalarda Türkiye seçme girmiş olduğu döngüde başarılarını ayrımsız önceki döngüye göre çokça elan artırarak imdi” diyerek konuştu.

“PARÇALANMAMIŞ OKULLARA 3.7 MİLYARLIK BÜTÇE GÖNDERDİK”

Bu terbiye-tedris yılında havari kitapların dahi öğrencilere verildiğini belirten Bakan Özer, şu ifadeleri kullandı: “Genelde ekim aylarında okullarımızın temizliğiyle ilişik görevlendirilen elemanları ilk kez meslek açılmadan ayrımsız hafta önce 60 bin sililik elemanını bütün Türkiye’deki okullara gönderdik. Amma en önemlisi eğitim tedrisat hazırlıklarıyla ait yer cesim hamlelerden bir tanesi ilk kez vakit kaybetmeden ortaöğretime değil, temel eğitimdeki bütün okullarımıza tamam ihtiyaçlarını karşılamayla ilgilendiren bütçe gönderdik. Milli Terbiye Bakanlığı ortaöğretim kurumlarına arılık, kırtasiye, tezyifkâr tamirat ve donatma, laboratuvar ihtiyaçlarını karşılamak için bütçe gönderirken, ana eğitim okullarına bütçe göndermiyordu. Bütçeleri genelde diyar ve kaymakamlık emrine gönderiyor, oradaki planlamayla cins olduğu kadar ihtiyaç karşılanmaya çalışılıyordu. İlk sefer okullarla nezaret doğrudan angajman kurmuş oldu. Umum okullara temizlikten kırtasiyeye, amiyane tamirat ve donatıma büyüklüğünde kullanılmamış terbiye talim yılına hazırlanmasıyla ilişkin 3,7 milyar lira aynı bütçeyi gönderdik. Bütçe gönderilmeyen eğitim sisteminde bir tane bire bir meslek kalmadı. Okullarımız bu gönderilmiş olan 3 bilyon 750 milyon liralık bütçenin mazi bakımından elden 2 bilyon 150 milyonunu kullanabildiler. Yani okullarımızın hesaplarında kullanılmak üzere 1 bilyon 600 milyon liralık bütçe amade namına bulunuyor.”

SAİME TOPTAN’IN PESPAYE VERİLDİ

Bakan Özer, İstanbul’bile de Köksal Toptan’ın adının verileceği ayrımsız lisenin açılışının yapılacağını açıklayarak şöyle konuştu: “Saime Toptan Sosyal Bilimler Lisesi’ni açıyoruz. Buradan yeni aynı başlangıcın dahi müjdesini yüklemek istiyorum. İnşallah bodur zamanda üstelik İstanbul’üstelik başkanımızla birlikte olacağız. İstanbul’üstelik bire bir Köksal Global Lisesi’nin açılışını ayrımsız ekiple gerçekleştirmiş olacağız. Bu ülkeye say veren insanlarının, bu ülkenin insanlarının haddinden fazla henüz gür hizmet alabilmesi için gece gündüz etkin himmet veren adamlarının malumat insanlarının adlarını okullarımızda yaşatmamız gerekiyor. Zımnında bu okulumuzu da Saime Global Hanımefendiye birey ediyoruz. İnşallah burada nice Saime Toptanlar birçok Köksal Toptanlar yetişerek bu ülkeye hizmet edecekler.”

Share: