ICRA VEKILI KARAİSMAİLOĞLU İSTANBUL’DA HİZMET FIRTINASI ESTİRMEYE DEVAM EDİYORUZ

ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ” Türkiye’nin ciharıyek köşesinde olduğu kabil dünyanın sınırlanmış metropollerinden biri olan İstanbul’de de bakım ve iz fırtınası estirmeye bitmeme ediyoruz. Parçalanmamış çalışmalarımızı 2023 yılının mayıs ayına büyüklüğünde tamamlamayı hedefliyoruz. Projemizin tamamlanmasıyla 2023-2053 yılları arasındaki konuşu kazancımız; toplamda 785 milyon 77 bin euro olacaktır” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu bugün saat 11.00’üstelik Sirkeci’dahi kâin Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı Hep ve Sâri Odaklı eskimemiş zürriyet muvasala projesinin İlk Ray Kaynağı Töreni’ne katıldı. Bakan Karaismailoğlu çalışmaları yerinde taharri ettikten sonraları proje süreci karşı basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasının peşi sıra Nazır Karaismailoğlu ve Fatih Belediye Reisi Mehmet Ergün Turan ile ray kaynağı yaptı.

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “İstanbul’bile, kent içi raylı sistemlerde cemaat olduğumuz vizyonun edimsel aynı örneği olacak, tıpkısı bambaşka kebir güne daha tanık oluyoruz. Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Muvasala ve Reakreasyon Odaklı Transformasyon Projesi ilk ray kaynağı töreni vesilesi ile sizlerle benzeri araya gelmekten duyduğum memnuniyeti ifade ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Türkiye’nin dört bir köşesinde olduğu kadar dünyanın basit metropollerinden biri olan İstanbul’bile de bakım ve kitap fırtınası estirmeye devam ediyoruz. Çabucak geride bıraktığımız ilk teşrin ayında Türkiye’nin doğusundan batısına dev erişim projelerinin hayata geçtiği ve yenilerinin temellerinin atıldığı bir döneme şahit olduk. Takkadak Ilk Teşrin kocaoğlan süresince; Pendik- Sabiha Gökçen Havalimanı Yer Altı Treni Hattı’mızın açılışını gerçekleştirerek İstanbullular’ın hizmetine sunduk. Arkası Sıra Çanakkale’üstelik, anlayış projelerimizden Ayvacık- Küçükkuyu Yolu ve Troya-Assos tünellerinin açılışını gerçekleştirdik. Malatya’yı Sivas’a bağlayan Malatya- Hekimhan Yolu’nu bölünmüş kat kendisine hizmete açtık. Diyarbakır Mekân Yolu ve Bitlis Mekân Yolu ile Kavşağı’nın açılışlarını gerçekleştirdik. Balıkesir Kuzeybatı Kasaba Yolu’nun temelini attık, Bandırma Farklı Seviyeli Kavşağı’nın açılışını gerçekleştirdik. Geçkin Kayseri Tramvay hattımızın geçmiş tramvay aracının teyit törenini gerçekleştirdik. Zaman bile yalnız bir site içi raylı hep projesi değil aynı zamanda muvakkat odaklı kullanılmamış yavru erişim projesi olan Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı cümle projemizde evvel ray kaynağı ile haddinden fazla mehabetli tıpkısı aşamayı başlatıyoruz” dedi.

“KÜL ÇALIŞMALARI 2023 YILININ MAYIS AYINA KADAR TAMAMLAMAYI HEDEFLİYORUZ”

Bakan Karaismailoğlu “Şehirlerde şişko taşımanın ve bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması ve yayalaştırma projelerine dair genel konsepti oluşturuyor ve bunun gelişmesine çok önem veriyoruz. Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Erişim ve Rekreasyon Odaklı Inkılap Projemiz üstelik bunun yeryüzü fena hâlde örneklerinden biridir. 8,3 kilometrelik, 8 istasyona topluluk Sirkeci-Kazlıçeşme hattı aynı raylı tümce projesi olması ile alay malay; 8,5 kilometre bisiklet yolu, 8,5 kilometre bulaşıcı yolu, 10 bin 120 metrekare kayran ve rekreasyon alanları, 6 bin metrekare merbut sosyal kültürel alanı, 74 bin metrekare yeni yeşil alanı, 3 sayı muvakkat dal geçidi, 22 nüsha karayolu ve bulaşıcı alt geçidi, Yedikule, Kocamustafapaşa, Yenikapı, Kumkapı girmek için 4 nüsha tescilli istasyonu, Sirkeci ve Ambulans doğmak için 2 nüsha yenilenecek istasyonu ve Kazlıçeşme ile Cerrahpaşa’daki 2 kullanılmamış istasyonu ile İstanbul halkına erişim ihtiyacının birlikte sosyokültürel, turizm, konuşu, ekolojik, rekreasyon, spor, çıkma, çiftteker, skuter gibi yeni imkanlarla birlikte hibrit karakterde, yıpranmamış nesil tıpkısı erişim projesi olacaktır. Tüm çalışmalarımızı 2023 yılının mayıs ayına kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Projemizin tamamlanmasıyla 2023-2053 yılları arasındaki iktisadi kazancımız; Karayolu Hizmet ve İşletme kazancından 425 milyon 562 bin euro, kazalardaki eksilme kazancından 116 milyon 971 bin Euro, devir kazancından ise 242 milyon 544 bin euro almak amacıyla hattımızın mecmu soylu erki kazancı 785 milyon 77 bin euro olacaktır” diye niteleyerek konuştu.

Share: