Icra Vekili Insan: Küresel ölçekte benzer tıpkı ülke konumundayız

Bakan Insan: Global ölçekte kat sayı tıpkısı büyüklük konumundayız

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Eş, ‘Geleceğin Pandemileri’ sempozyumundaki konuşmasında küresel ölçekte eş ayrımsız ülke konumunda olunduğunu söyleyerek, “Küresel hastalıkların yükünü hafifletmek için oluşturulacak eş misyonda, Covid-19 salgını ile kalburüstü mücadelesi dünyada akseptans gören, pandemi sürecinde kendi aşısını, tanı kitini, ventilatörünü üretebilen, ülkemizin de katkısının şişman olacağı ortadadır” dedi.

Bakan Âdem, Keyif Bakanlığı ile Türkiye Afiyet Enstitüleri Başkanlığı’nca planlı ‘Geleceğin Pandemileri’ sempozyumunun açılışında konuştu. Kayırıcı, sempozyumda epidemiyolojiden koordinasyona, altyapı, teknoloji ve bildirişim alanlarındaki iş ve gelişmelerden, teşhis, otama ve aşı çalışmalarındaki dönüşümler ve yeni klinik araştırma stratejilerine, gizil patojenler ve risklerin ortaya konulmasından gelecek pandemilerin önlenmesi amacıyla yürütülebilecek çalışmalara kadar, degaje benzeri çerçevede muhtemel pandemilerin parçalanmamış yönleri ile ele alınacağını kaydetti. Salgınlardaki bildirme oylumlu görevin, erken belirleme olduğunu söyleyen Vekil Koca, “Global ölçekte yaşıt benzeri büyüklük konumundayız. Elimizdeki imkan apayrı kolaylıkla hemencek tek ülkede yoksuz aynı altyapıdır. Keyif sistemimizin sayısal ast yapısı ile çekicilik duyuyoruz. Bu zir yapıyı genişlik deli dolu şekilde yolmak üzere ise, iyi bire bir plana gerekseme var. Bu anlamda bu bilgi şöleni ile, ülkemizin ve insanlığın kuma geleceğine ulama sunacak, tıpkı gösteri planı oluşturulmasına ve bugüne kadar muvaffakiyet ile düzenlenen salgınla mücadelemizin, umulur salgınlarda elan dahi mücehhez ve etkili aynı şekilde yürütülmesine yardım sağlanacağına, özden inanıyorum. Bunun beraberinde ati salgınlardan kaçınmak, mümkün salgınları alıkoymak amacıyla, öncelikle geçmiş salgınlardan çıkardığımız dersleri gözden geçirmenin sağlayacağı katkıyı dahi, göz uğrunda bulunduruyoruz” dedi. Bilimsel çalışmalarla seçme yıl yıpranmamış koca ve efsanevi patojenlerinin ortaya çıktığının tespit edildiğini belirten Nazır Herif, “Bunlardan herhangi biri, önümüzdeki pandeminin etkeni kabil. Tıpkı sonraki global salgının, ne antlaşma olacağını tahmin etmek cins olmasa de, bunun mübrem olduğunu, devir bize öğretmiştir. Gelecekte karşılaşacağımız, toptan salgınların sonucu yerine, oluşabilecek insani ve finansal kayıpları sınırlamak üzere, bugünden planlama yapılması gerekliliği, degaje ortadadır” dedi.

‘OLASI BİR PANDEMİDE ERKEN TESPİT VAKA SAYISI İÇİN ÖNEMLİ’

Covid-19 salgını sürecinde, tanılama testleri, tedaviler ve aşılar konusunda bilimsel icraat ve elde edilen ilerlemenin hızının takdire kıymetiharbiye olduğunu vurgulayan Nazır Insan, “Gelecekte, tehditler ortaya çıktığında bu çalışmaları, elan acul ve sonuçlarını henüz adil kuzuluk tefhim etmek için, elan fazlasının yapılabileceğini umuyorum. Ancak bu, önce etapta hastalığı yakalamak amacıyla, global yeteneklerin gelişmesine bağlıdır. Yarının hastalıklarının gizil olarak artmasını çabucacık anlayış ika, tespit etme ve önleme şansına iyesi olmak üzere, sürveyans sistemlerinde, küresel aynı dönüşüme gerekseme vardır. Küresel hastalıkların yükünü budamak için oluşturulacak eş misyonda, Covid-19 salgını ile liyakatli mücadelesi dünyada kabul gören, pandemi sürecinde öz aşısını, tanılama kitini, ventilatörünü üretebilen, ülkemizin de katkısının şişman olacağı ortadadır. Beklenir tıpkısı pandemide, olanaklı olduğunca, er harekete geçilmesinin vaka sayısının artışını önleyeceği ve birçok hayatın kurtulmasını sağlayacağı göz önünde bulundurulduğunda, ülkemizde, bu alanda yürütülecek çalışmaların, hem millî, hem uluslararası sahada, hangi büyüklüğünde mehabetli katkılar sağlayacağı hepinizin malumudur” ifadelerini kullandı.

Share: