Icra Vekili Adaletli Karaismailoğlu: “2023 yılı Nisan ayında bütün imalatlarımızı tamamlayıp Zigana Tünelimizi hizmete açmayı hedefliyoruz”

Icra Vekili Adaletli Karaismailoğlu: “2023 yılı April ayında bilcümle imalatlarımızı tamamlayıp Zigana Tünelimizi hizmete açmayı hedefliyoruz”

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu: “Zamandan 40 milyon TL, akaryakıttan 99 milyon TL kalkışmak üzere yıllık mecmu 139 milyon TL tasarruf edilecek”

TRABZON Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, yeni Ziganal Tüneli inşaatında sona gelindiğini belirterek “2023 yılı April ayında bilcümle imalatlarımızı tamamlayıp Zigana Tünelimizi hizmete açmayı hedefliyoruz” dedi.

Yeni Zigana Tüneli şantiyesinde incelemelerde gezmek için bugün Trabzon’a gelen Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, tünele kişi kullandığı araçla girerek incelemelerde bulundu. Peşi Sıra tünel inşaatında gelinen dideban ile ilişik basın mensuplarına açıklamalarda mevcut Bakan Adil Karaismailoğlu, Trabzon ile Gümüşhane ortada 14,5 kilometre uzunluğu ile dünyanın 3. ve Avrupa’nın yeryüzü mufassal koşa tombul karayolu tüneli olacak eskimemiş Zigana Tüneli’nin acun çapında tıpkısı karayolu projesi olduğunu söyledi.

Tünelin en gücük sürede hizmete girmesi için çalışmaların 7/24 sürdüğünü ifade fail Bakan Adaletli Karaismailoğlu, “Nihayet sona yaklaşıyoruz. Türkiye’mizin coğrafi konumu, iblağ ve danışma stratejimizi çokça boyutlu ele elmayı gerektiriyor. Planlamalarımızı Bölgesel sınırları birlikte aşarak toptan çapta yapıyoruz. Bu aşağı hareketle alelhusus ulaşım alanında arsıulusal entegrasyonu, soylu erki kalkınmanın en balaban dinamolarından biri namına gördük. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sabık son 20 yıl süresince tekmil ulaşım stratejilerini global eğilimleri dikkate alarak yaptık. Dünyayı Türkiye’ye bağlıyoruz. 1 Trilyon 631 milyar liranın üzerinde yatırımla iblağ altyapılarımızı ıslah etmek, Türkiye’yi toptan tıpkısı lojistik süper güce irca etmek, ulaşım ağlarını bollatmak ve arsıulusal taşımacılık güzergahlarındaki natamam bağlantıları tamamlamakta önceliklerimiz oldu. İşte bu noktada Şark Karadeniz’in sunma majör ticaret merkezi konumundaki Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta nesir ettiğimiz Zigana Tüneli’ne dahi bu açıdan bakmamız gerekiyor. Bu nadir projemizi, tamlık Ortadoğu ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından dirimsel ehemmiyet taşıdığı farkındalığı ile değerlendirmekteyiz. Zigana Tüneli dahi bölgede yeni istihdam, aksiyon alanları ve imkanları oluşturacak, toprak ekonomisine heybetli katkılar sunacaktır” diyerek konuştu.

“Projemiz hizmete açılınca bulunan kere 8 kilometre kısaltılmış olacak”

Zigana Tüneli’nin yıldız-cenup aksları kapsamında yapılan projelerin genişlik önemlilerinden birisi olduğunu tamlayan Nazır Adaletli Karaismailoğlu “Zigana Tüneli projesi, Trabzon – Aşkale Yolu’nun 44. km’sindeki Maçka/Başarköy mevkiinde başlayıp, 67. km’de düz düzlük Küstere-Gümüşhane Yolu’na köprülü kavşak ile bağlanıyor. 12 metre genişliğindeki mevcut ihtişam yolu ikişer şeritli bölünmüş yol haline gelecek. Projenin hizmete açılmasıyla, Zigana’nın zirvesinde 2 bin 10 metre olan ve 1. tünelde bin 825 metreye indirilen blucin, 600 metre elan süfli çekilerek bin 212 metreye inmektedir. Tünelimizin sol tüpü 14 bin 448 metre, sağ tüpü 14 bin 477 metre uzunluğunda doğmak üzere çift tüpten oluşuyor. Bütün uzunluğu bağlantı yolları ile gelişigüzel 15,1 km’ye ulaşacak. Kazı-sübvansiyon ve sonuncu beton istila çalışmalarını zaten tamamlamıştık. Bitmeme eden icraat kapsamında yüce aşamaları geride bıraktık. Elektrokardiyografi mekanik imalatlar devam ediyor. Tünel çıkış kavşağında mevcut 126 metre uzunluğundaki ardgerme köprü imalatlarını dahi tamamladık. Projemiz hizmete açılınca mevcut defa 8 kilometre kısaltılmış olacak. Böylelikle yolculuk süresi tahminî 30 zaman azalacak. Bu de iri artırım avantajları sağlayacak. Zamandan 40 milyon TL, akaryakıttan 99 milyon TL almak için yıllık toplanmış 139 milyon TL tasarruf edilecek. Karbon salımı de 18 bin titrem elan birkaç gerçekleşecek. Zigana Tünelinin açılışına artık mahdut günler kaldı. 2023 yılı nisan ayında hep imalatlarımızı tamamlayıp Tünel’imizi hizmete açmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“Zigana Tüneli, bölgemizin ekonomisine yeni tıpkı dem getirecek”

Zigana Tüneli faaliyete geçtiğinde hele şita aylarında yaşanan çilelerin tarihe karışacağını hatırlatan Icra Vekili Karaismailoğlu “Şita aylarında yaşanan çileyi tarihe gömerek kat kullanıcılarına emin ve konforlu gezi imkanı sağlayacağız. Antrparantez, kâin Trabzon-Gümüşhane hattında bulunan biberli virajlar, rampalar ile birlikte dik yamaçlardan taş düşmesi kabilinden problemlerde ortadan kalkacak. Trafiğin Karadeniz yaka kesimindeki yerleşkelere, limana, turizm ve sanayi merkezlerine sorunsuz akışı çıktı olanaklı olacak. Böylecene uluslararası ticaretin henüz çabuk ve güvenilir yapılmasına büyük katkılar sunacağız. Zigana Tüneli, bölgemizin ekonomisine bakir tıpkı içki getirecek. Zigana Tüneli ve angajman yolarının yapımı, tasarımı ve kontrolünde yüzdelik 100 yerli ve milli kaynaklar kullanıldı. Proje tamamen Türk mühendisleri ve işçileri vasıtasıyla nesir edildi. Ayrıca karayolu tünellerinde Türkiye’bile ilk kez yapılan “amudi şaft yapıları” Zigana Tüneli’nde yapılanma edildi. Proje kapsamındaki 3 istasyonun her birinde 1 akman, 1 birlikte karışık gelgel görünmek amacıyla mecmu 6 skor havalandırma şaft yapısı bulunuyor. Teknik, mühendislik boyutuyla yerli ve milli çalışmaların benzeri ayrıksı zaferi olacak. Avrupa’nın ve dünyanın zirvesindeki yapılardan biri arasına yerleşecek Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak ayrımsız işaret kabil: Açılışıyla bölgenin gelişimi ve kalkınmasında majör aynı ivme oluşturacak. Kullananlara, havza halkına kazandıracaklarıyla Türkiye’nin çekicilik projeleri arasında yerini alacak” ifadelerini kullandı.

Icra Vekili Adil Karaismailoğlu, Trabzon’üstelik düzenlenen Kanuncu Bulvarı, Maçka- Trabzon, Of- Kaynak, Akçaabat-Söğütlü-Yıldızlı Yolu, Araklı-Dağbaşı-Yolu, Akçaabat- Düzköy Yolu, Düzköy- Tonya Yolu kabilinden hep proje tutarı 26 bilyon 905 milyon liralık olan 24 karayolu projesinin üstelik bitmeme ettiğini sözlerine ekledi.

Share: