İçişleri Vekil Yardımcısı Ersoy çalıştayda konuştu

İçişleri Nazır Yardımcısı Mehmet Ersoy, “Komşularımız PKK kamplarına familya sahipliği yaparken, seçkin tarafımız canan Avrupalı dostlarımızın, Amerika’mızın bir bir silahlandırdığı, eğittiği, donattığı, test ettiği binlerce teröristle, PKK ile YPG’li ile çevrilmişken, dosta yürek, düşmana kaçınmak verircesine dünyanın arz erinçli ülkesiyiz.” dedi.

Ersoy, aynı otelde planlı “Göç, Güvenlik ve Içtimai Uyum Lehçe Dip Düzey Çalıştayı”nın açılışındaki konuşmasında, Türkiye’nin coğrafi ve jeopolitik manzara bakımından bilcümle savaşların merkezinde, ayrımsız ızdırap çemberi ortamında artmış tıpkı talih olduğunu ifade etti.

Bu büyüklüğünde alçak şartların dayatıldığı tıpkısı coğrafyada, balaban gayret, düzentileme ve fedakarlıklarla dünyanın yer erinçli ülkesinde yaşamanın onurunu yaşadıklarını aktaran Ersoy, Suriye’deki iç harp sonrasında uluslararası camiaya sonsuz çağrılar yaptıklarını ve devlet kendisine yaşanan zulme kayıtsız kalmadıklarını hatırlattı.

Türkiye’nin sınırlarını yüklenmek amacıyla çokça nazik tedbirler aldığını anlatan Ersoy, şöyle konuştu:

“Bilcümle sınırlarımızda zar karışma, bütünleşmiş temel güvenliği sistemleri neyi gerektiriyorsa hepsini yaparak koruyoruz. Coğrafi şerait zımnında duvar yapmanın pres olduğu bölgelerde uç birliklerimiz var, alelacele arkasında jandarmamızın komandoları var, emniyetimizin hususi harekatları var, sınırlarımızda haddinden fazla ağırbaşlı tıpkısı şekilde güvenliğimizi alıyoruz. Tabii kim Türkiye benzeri muhacir cenneti olmasın diyerek elimizden gelen bilcümle gayreti gösteriyoruz. bundan sonra üstelik göstermeye bitmeme edeceğiz. O yıllarda açtık kapılarımızı sonra de her makule tedbiri aldık. Suriyelilerle ilişkin yeryüzü fazla istismar edilen kayran, sonuç 5 yıldır Türkiye’deki Suriyeli nüfusu on paralık artmıyor. ‘Aklımızla söz mı ediyorsunuz, Suriyeliler bu büyüklüğünde doğuruyorken şahsiyet niçin artmıyor kardeşim?’ diyorlar. Suriye’nin kuzeyinde sakıncasız bölgeleri onun üzere oluşturduk, oralarda yerleşmelerini onun için sağladık. 531 bin Suriyelinin ülkelerine dönmelerini sağladık.”

Bu süreçte ülkedeki alelhusus Suriyelilerin sosyal uyumlarına birlikte haddinden fazla okkalı önem vermeleri gerektiğini anlatan Ersoy, “Biz toplumsal uzlaşma dediğimiz zaman, ‘Niye bize uymalarını istiyorsunuz, göndersenize’ diyorlar. Bittabi kim göndereceğiz. Bunun üzere oralarda yerleşme yerleri kuruyoruz. Uluslararası camianın destekleriyle iskân yerleri kuruyoruz, tevhit sanayi bölgeleri kuruyoruz. Orada insanca yaşamalarını sağlayabilecek tıpkısı ortamı bile sağlamaya çalışıyoruz, tehlikesiz bölgelere göndermenin bilcümle altyapısını hazırlıyoruz ama beraber alay malay yaşıyoruz. Türkiye’birlikte yaşadıkları sürece bizimle henüz tınlamalı yaşasalar, bizim kültürümüze daha uyarlanmış olmuş olsalar gelişigüzel şeyden geçmiş bizim toplumsal huzurumuz ve barışımız açısından çok daha yararlı bire bir iş yapmış oluruz.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’nin jeopolitik konumuna dikkati çekici Ersoy, şunları kaydetti:

“Biz Türkiye’nin güvenliğini, huzurunu, göçle mücadelesini İsviçre’üstelik yapmıyoruz. Avrupa’nın göbeğinde yapmıyoruz. Biz bilcümle sorunların kaynağı olan bire bir coğrafyanın kül ortasında yapıyoruz. 1300 kilometre sınırımızda kerem bırakmadılar, şevket otoritesi bırakmadılar. PKK’ya yandaki yaptılar. Suriyeli bize akmak istiyor, Iraklı bize karışmak istiyor. Afrikalı dahi bize karışmak istiyorlar. Biz haddinden fazla aheste, çokça el aynı coğrafyayız. Buna karşın toprak kayması çokça dolgunca yönetiyoruz, hep akışı durdurduk. Akıbet yıllarda aldığımız tedbirlerle kesinlikle hem gelen sayısında haddinden fazla pahal düşüş var hem yakalanan sayısında çok pahal artışlar sağladık. Güvenliğimize seçkin suratsız etkisinin olmasını bütün bu çalışmalarla engelledik. Komşularımız PKK kamplarına ocak sahipliği yaparken, rastgele tarafımız canan Avrupalı dostlarımızın, Amerika’mızın hepyek silahlandırdığı, eğittiği, donattığı, sınav ettiği binlerce teröristle, PKK ile YPG’li ile çevrilmişken, dosta çekinmezlik, düşmana ürkmek verircesine dünyanın sunma erinçli ülkesiyiz. İddia ediyorum, Hakkari dünyanın genişlik sakıncasız şehirlerinden biridir, Şırnak dünyanın emniyetli şehirlerinden biri, Diyarbakır dünyanın sunma güvenli şehirlerinden biri.”

Çalıştaya, Barhana İdaresi Başkanı Dr. Çekişme Adlı, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Philippe Leclerc, toprak illerinin valileri, jandarma komutanları, inanma müdürleri, ait diğer diyar müdürleri ve askeri yetkililer de katıldı.

Share: