Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanlığının 2023 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonunda, Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığının 2023 yılı bütçesinin görüşmeleri sürüyor.

Bütçe üstünde HDP Grubu adına hezel düz Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, iktidara gelmeleri halinde “köprü ve otoyolları kamulaştıracaklarını; ücretsiz geçiş imkanı sunacaklarını” söyledi.

Paylan’ın, bütçe sunumunda “kavrayış olmadığını” öne sürmesine, Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu aksülamel gösterdi. Bunun konusunda Paylan, “Sayın Bakan’ın Ofluluğu tuttu.” karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, yeterince elektrikli şarj istasyonu bulunmadığı amacıyla Togg ile Anadolu’yu gezemeyeceğini iddia eden Paylan, aynı an önceki ülkenin seçkin yanına şarj istasyonları kurulmasını istedi.

CHP İstanbul Mebus Gökan Kaptan ise iktidarın, İstanbul’de korsan taksilere ayn yumduğunu sav etti.

Yiğit, “Siz bu korsan taksilere ayn yumuyorsunuz ama 6 milyonluk İstanbul 16 milyona geldiği halde gönderdiğiniz talimatla hep başkaları, taksi sayısının artırılmaması için kalkıyor. Göçüm sorununu çözülmez ayla getiriyorsunuz.” diye niteleyerek konuştu.

“Soylu Erki imkanı elveren kullanıyor”

AK Öğür Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman de albeni yolu, kara yolu ve demir önünde büyük çalışmalara imza attıklarını dile getirdi.

“(Kişmiri yolu halkın yolu) sloganı ile başlayan macera Türkiye Yüzyılı’na girerken, çekicilik yolumuz dünyanın çekicilik yolu oluyor” ifadesini kullanan Karaman, “Karaca yollarında dünyanın en büyük eserlerini ülkemiz yapıyor. Demir yollarında konfor ve acul trene mülaki il sayısı her zaman artıyor.” dedi.

İYİ Fırka Ankara Mebus Durmuş Yılmaz ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının hizmet ve eserlerinden, kazançlı imkanları elveren vatandaşların yararlandığını aktardı. AK Öğür’nin 20 yıllık iktidarında çokça nazik tıpkı cins kullandığını belirten Yılmayan, Amme-Hususi İşbirliği projelerinin maliyetlerine meni etti.

İstanbul Havalimanı’nın maliyetinin bile beyninde olduğunu vurgulayan Yılmayan, ” Atatürk Havalimanı’na eyvah edildi. Ora tıpkısı proje dahilinde kazıldı ve pistler perişan edildi. Bu, iktisadi ayrımsız suç.” sözlerini gider etti.

“DÜRÜST Tümen, halkın gereksinimi neyse onu yapıyor”

DÜRÜST Fırka Veca Milletvekili Ekrem Çelebi da Ağrı’daki ayrımsız yağız yolunun görüntülerini komisyona izleterek, emeği geçenlere teşekkürname etti.

Bu sırada bazı uymazlık milletvekillerinin laf atması üstüne Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmayan, “Ne sunturlu görüntüler, münasebet rahatsız oldunuz?” ifadesini kullandı.

YANLIŞSIZ Tümen’li Çelebi, “Daha ilk bizim bölgelerimiz dezavantajlıydı. Bu sefer, devletin vergisiyle yapılmıştır. YANLIŞSIZ Fırka, halkın gereksinimi neyse onu yapıyor.” diye konuştu.

MHP Sazak Milletvekili Baki Balkır ise Türkiye’nin son dönemde eriştirme sektöründe mega projeleri hayata geçirdiğini belirterek, “Bunlar yapılmamış olsa Türkiye bu komütatör yoğunluğuyla hangi durumda olurdu?” sorusunu yöneltti.

“Türkiye’nin beniz akı” olarak nitelendirdiği iblağ projelerinde emeği geçenlere teşekkürname eden Parıltı, Mersin Ağacı’e yönelik kâh taleplerini aktardı.

Share: