Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanlığının 2023 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda (1)

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Iblağ ve Altyapı Bakanlığının 2023 yılı bütçesinin görüşmeleri başladı.

Yarkurul, SELIM Parti Bingöl Saylav Cevdet Yılmayan başkanlığında toplandı.

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, usule ilişkin söz alarak, 18 Kasım Cuma haset İçişleri Bakanlığının bütçe görüşmelerinin, bütçe görüşmesi olmaktan çıkarak “milletvekillerine taşlama edilen maskaralık bire bir olaya dönüştüğünü” savundu.

Bu duruma ait üzüntüsünü dile getiren Kuşoğlu, “Ağız Ağıza seviyesiz aynı noktaya geldi. Kimseyi suçlamıyorum. Hepimizin kabahati kabil amma anca oldu. Ego tıpkısı müracaat da yapmadım. yasama organı seçilmişlerden oluşur. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin bildirme kocaman özelliği güçler ayrılığı denildi. Icra erkini eleştirmek zorundayız, milletin parasının harcanmasıyla ilgili bize adisyon isnat etmek zorundalar. Cuma Namazı günü bunu yapamadık.” dedi.

Kuşoğlu, o dönem, “eroin geliri ile akan zahir ilişkisinin kurulması” üzerine ayrımsız tartışma yaşandığını anımsatarak, “28 milyar dolar net günah ve yarım konusunda bir tane bir izah duydunuz mu? Hiçbir izah yapılmamış, bunun hesabı verilmemişken bu laf elbette istismar edilebilir?” sorularını yöneltti.

Bu sırada DÜRÜST Parti Trabzon Mebus Salih Cora ile CHP milletvekilleri beyninde bahis atmalar yaşandı. Bunun üstüne Alt Kurul Başkanı Yılmayan, komisyona ara verdi.

Aranın peşi sıra Yılmayan, kimseyi uygun üslup kullanmaya zorlayamayacağını belirterek, “Bütün sorumluluğunu biliyor. Bir başkasından aklık aynı ilam kullanmasını beklememiz için geçmiş bizim buna uymamız geçişsiz. Bilcümle arkadaşlarımızı İçtüzüğümüze uygun davranmaya çağırma ediyorum. Keşke anlaşabilsek amma mutabık olmak zorunda de değiliz. Tümce zat fikrini, partisinin görüşünü yeryüzü nitelikli şekilde ortaya koysun. 100. yılın bütçemizin tartışması, kalifiye olsun.” diyerek konuştu.

CHP’li Kuşoğlu, Komite Başkanı Yılmayan’ın, Meclisin itibarını koruyabilmek için İçişleri Bakanlığı bütçesinin oylanmasını bugüne bırakabilecekken bunu yapmadığını savundu.

-“Bakanların bile vücut ve kemikten oluştuğunu unutmayalım”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, milletvekillerine müteveccih hakaretlerinin çabucak aynı kısmının tutanaklara yansıdığını ileri sürdü.

Paylan, İçtüzüğe bakarak, bir bakanın milletvekillerine taşlama etmesi halinde bulunduğu ortamdan tart cezası verilmesi gerekirken, Yılmayan’ın bunu yapmadığını söyledi.

İYİ Tümen Erzurum Mebus Muhammet Naci Cinisli, atanmış tıpkı bakanın Meclis’te bu çeşit kibir istimal hakkına topluluk olmadığını, Yılmaz’ın dahi gereken tepkiyi göstermediğini öne sürerek, “Cuma günü çokça andıran oturduğum için yemeden içmeden hakaretler değil makama, devletin ciddiyetine ve bizlerin kişiliğine merhametsizce küfürler edildiğini duydum.” ifadesini kullandı.

DÜRÜST Parti Giresun Saylav Cemal Öztürk, cuma namazı günü yaşanan olayların herkesi üzdüğünü dile getirerek, “Olay durup dururken olmadı. Sayın Bakan’ın konuşmasının 30 dakikasını hiçbir arkadaşımız itiraz etmeden dinledi ancak kortej atılmaya başlanınca aksiyon şirazesinden çıktı. Çetin kımıldatma, hukuki bir kavramdır. Tek zaman duymak istemediğimiz sözü tığ bile söylememeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bütçe görüşmelerinde serencam haftaya girildiğini hatırlatan Öztürk, “Biz, bize yakışanı yapalım. Sözlerimize özen edelim. Bakanların de koca olduğunu, cilt ve kemikten oluştuğunu unutmayalım.” dedi.

-“Müptedi yağmura zaman güncek tutuluyor”

AK Parti Trabzon Mebus Cora, “Saftirik yağmura zaman güncek tutuluyor. Bu şekilde sorunların çözülmesi mümkün değildir.” ifadesini kullandı.

Bakan Soylu’nun tavrını eleştiren uymazlık milletvekillerinin, bugün namına hakarette bulunduğunu tamlayan Cora, tutanakların çıkarılmasını ve söylenen ifadelerin gabi alınmasını istedi.

SELIM Öğür Ankara Saylav Orhan Yegin, seçilmişlerin atanmışlara hakaret ika hakkı bulunmadığını, ki hangi yapsa onun karşılığını bulacağını belirtti. Yegin, Meclis’e gelenlere alın ocak sahibi üslubuyla yaklaşılması gerektiğini kaydetti.

Cevdet Yılmaz, İçtüzükten, bu kök aynı ağız dalaşı içre Yarkurul Başkanı adına yapması gerekenleri okuyarak, dokunulmazlığı olan bakanlar ve berceste milletvekilleriyle ilgili hariç çıkarma cezası ödeme yetkisi bulunmadığını anlattı.

İçişleri Bakanlığı bütçe görüşmelerindeki tartışmaya ilişik umum detayların tutanaklardan görülebileceğini, alt kurul aleniyet verdiğinde yaşananların tutanaklara geçmediğini anımsatan Yılmayan, “gelişigüzel şeyin tutanaklara yansımadığı” iddiasının dikkate alınacağını belirtti.

Adil davranmaya ve herkese denk mesafede durmaya çalıştığını dile getiren Yılmayan, mavera yandan vebal yapabileceğini, bu durumda kendisinin de uyarılabileceğini ifade etti.

Komisyonda zaman Eriştirme ve Altyapı Bakanlığının yanı sıra Bilgelik Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Karayolları Umumi Müdürlüğü, Sivil Havacılık Umumi Müdürlüğünün bütçe, kesme adisyon ve Sayıştay raporları ile Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri AŞ’nin Sayıştay raporları görüşülecek.

Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bakanlığının bütçesi üzerinde sokum yapıyor.

Share: