Hollanda’da kira sınırlandırma planı özen çekiyor

Hollanda’daki konutların yüzde 42’sinde kiracılar yaşıyor. Bu dahi ülkede 3 milyondan çok evde kiracı bulunduğu anlamına geliyor.

Serencam yıllarda ülkedeki ev piyasasında en sıkıntısı yaşanıyor. Hollanda’dahi 300 bin civarında basamak açığı olduğu belirtiliyor.

Hollanda’bile serencam dönemde kiralar şipşak artarken, hele düşük ve ölçülü gelirliler göz bulmakta bati sıkıntılar yaşıyor.

Hollanda modeli

Hollanda’dahi kiralık konutlar “hususi” ve “sosyal konutlar” adına iki asıl gruba ayrılıyor.

Talih genelindeki kiralık konutların yüzde 75’lik kısmı toplumsal konut kapsamına giriyor. Sosyal konutların icar bedelleri benzeri kıymetlendirme ile tayin ediliyor.

Konuta uygulanabilecek eşit “puanlama sistemi” aracılığıyla belirleniyor.

Konutlar; boyutu, yaşı, nazar sayısı, mutfağı, banyosu, bahçesi, enerji verimliliği kabilinden haddinden fazla sayıda ayrımlı kriterle bir fakül alıyor. Bu unsurlar sonucu ortaya sâdır puanın toplamı muayyen sınırın altında kalıyorsa eş “içtimai konut” kapsamına giriyor.

söz konusu fakül sisteminde fiyatı 763 avronun altında çıkan konutlar “sosyal” akseptans ediliyor. Bu puan, sosyal konuta uygulanabilecek azami kirayı birlikte belirliyor. Bu konutların kiralarındaki artışı bile hükümet tespit ediyor.

Toplumsal basamak başvurusu için familya derneklerine taşıt yaptırmak gerekiyor. Ülkenin farklı bölgelerinde muhtelif dernekler cümbüş gösteriyor.

Bu imkandan feyizlenmek üzere belediyelerden göz izni alınması gerekiyor. İzin üzere belediyeler, kişinin bölgede yaşamasının yasal ve geçerli nedenlerini aktarmak istiyor. O bölgede belediyeden cevaz ahzetmek üzere ailenin benzeri yerde yaşaması, gelişim yerinin bulunması veya terbiye alındığını kanıtlaması gerekiyor.

Ailedeki yaşama sayısı ve sağlık seviyesi kabil unsurlar üstelik familya derneklerinden feyizlenmek üzere ölçülüyor.

Düşük gelirliler veya mukteza koşulları karşılayanlara arttırma kendisine icar desteği dahi veriliyor.

özel sektör

Konut piyasasında özel sektör, elan fiyatlı ve kamu yoluyla desteklenmiş edilmeyen bire bir almaşık yerine duruyor.

Sistemde yüksek nokta düzlük evler hususi sektörün sayılıyor. Karı kıymetlendirme sisteminde 737 avrodan faziletkâr bedele ulaşan konutlar bu kapsama giriyor.

Bu evlerin kiralarını ocak sahipleri başıboş ortalık koşullarında belirliyor. Bu evlere tavan bedel uygulanmıyor.

Bakir hep

Hollanda, efdal kiralarla aile sahiplerine kira sınırlaması getiren puanlama sisteminin kapsamını genişleterek savaşım etmeye çalışıyor.

Hane ve Planlama Bakanı Hugo da Jonge, ülkedeki hane sıkıntısına müteveccih hazırlanan ve kiraları akıllıca seviyelere indirmeyi hedefleyen kullanılmamış planı geçen hafta açıklamıştı.

Plana bakarak, ülkedeki ev kiraları baştan düzenlenecek.

Bağan ve itidalli dirimlik grubundakiler elan bol korunacak ve bunların akıllıcasına seviyelerde kira ödemesi sağlanacak.

Itidalli sağlık grubundakilerin kiraladıkları konutların henüz uygun fiyatlı olması amacıyla halihazırda başıboş piyasada belirlenen kiralara bile engelleme edilecek.

Ülkede konutlara uygulanan puanlama sisteminin kapsamı genişletilecek. Elan önce 763 avroya büyüklüğünde olan konutlara muteber sistemin sınırı 1.250 avroya kadar yükseltilecek. Böylelikle daha fazla sayıda konutun kirası bütün tarafından tayin edilecek. Bu konutların kiralarını eş sahipleri belirleyemeyecek.

Ilımlı ve düşük gelirlilere yönelik bakir ev inşasına birlikte atiklik verilecek. 2030 yılına kadar inşa edilecek konutların yüzde 40’ının düşük ve orta gelire müteveccih olması sağlanacak.

bahis konusu dönemde 350 bin konutun akıllıca fiyatlı olması yahut bunlarda sahibinin yaşaması amaçlanacak.

İlk defa karı sahibi olacakların konumu de güçlendirilecek. Kullanılmamış as sistemleri ile önceki ev sahipliği elan cazibedar kuzuluk getirilecek.

Gelirlerinin iri kısmını kiraya harcayan bağan gelirlilerin kıygın olmaması sağlanacak. Düşük gelirlilerin kira artışları dahi sınırlandırılacak ve gelirlerine akıllıca ocak tahsis edilecek.

Sakametli sosyal konutlarda hayatiyetli elan erdemli gelirlilere ise gelire kapalı kira artışı yapılacak.

Icar yardım sistemi basitleştirilecek. Bu arkalama, çakılı benzeri seviyeye çıkarılacak. Icar yardımından feyizlenmek amacıyla zaruri arka kira limiti kaldırılacak.

Kira desteği almak amacıyla lüzumlu yaş sınırı birlikte 23’ten 21’e indirilecek.

2021 yılında Hollanda’dahi ayrımcılık şikayetleri arttı

 

Hollanda’üstelik familya sahiplerine kira sınırlaması

 

Hollanda’üstelik gıda yardımına başvuruların sayısı artıyor

 

Share: