Hollanda’da artan kiralar ihtarname edildi

Tokyo’nun temizliği, New York’un renkliliği ve Stockholm’ün altyapısını kat sayı düzlük milyarder Marc Lore marifetiyle tasarlanan 5 milyon kişilik ‘ESIR’nin yeni şehri’ üzere kaynak arayışları başladı. Bozuk Walmart yöneticisi Marc Lore, sürdürülebilir bir ana kent olarak ÇAKER çölünde planladığı Telosa üzere planlarını açıkladı. 150 bin dönüm yerey üzerine kurulacak olan Telosa şehri, belde dostu mimari, sürdürülebilir erke üretimi ve kuraklığa dayanabilen aynı su sistemi vaat ediyor.

İlk yol yapılacak olan “15 dakikalık site tasarımı” yardımıyla insanların hisse senedi yerlerine, okullarına ve içtimai hizmetlere 15 dakikada ulaşması hedefleniyor.

HANGİ EYALETE KURULACAĞI BELİRSİZ
Planlamacılar şehrin kurulacağı yeri araştırıyor olsa üstelik, projenin resmi web sitesine göre mümkün hedefler arasında Nevada, Utah, Idaho, Arizona, Teksas ve Appalachian bölgeleri yer alıyor.

Önceki bölüm, mimarlık firması Bjarke Ingels Group (BIG) tarafından desteklenen projenin sunumu yapıldı. Yayımlanan görüntülerde, konutların yeşilliklerle ciltli olduğu, serbest park yeri, bahçe ve tatil alanların olduğu görülüyor. Şehirde taşıl yakıcı yakıtla etkin araçların yasaklanacağı belirtilirken, elektrikli vesait, scooterlar sunma oylumlu kullanılacak araçlar olacak.

BIG marifetiyle paylaşılan görüntülerde şehrin simgesi namına Equitism Kulesi hücre çarpıyor. Yapı; yükseltilmiş su deposu, aeroponik çiftliklere ve ürettiği enerjiyi umum alana bilisiz tıpkısı yapı sistemiyle mensur edilmiş.

5 MİLYON INSAN HEDEFİ
Bin 500 dönüm alana kurulacak olan Telosa kentinin ilk aşamada kısaca 50 bin şahsiyet tıpkısı nüfusa ehil olması bekleniyor. Bu önce aşamanın maliyeti 25 milyar dolar olarak aktarılırken, kentin 40 yıl içerisinde 150 bin dönüm araziye ve 5 milyon nüfusa ulaşmasıyla gelişigüzel projenin maliyetinin 400 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Proje organizatörleri; hususi yatırımcılar, hayırseverler, federal ve eyalet düzeyinde hibeler ve soylu erki kalkınma sübvansiyonları sebebiyle proje fonunu tamamlamayı hedefliyor.

Iştirak yoluyla yapılan açıklamaya bakarak, şehrin 2030 yılı itibariyle ilk sakinlerini ağırlaması bekleniyor.

Rusya bakir bire bir kent kuruyor

Share: