‘Hipo hipo’ hastalığı 13 almanak döl hasretine engel olamadı

‘Hipo hipo’ hastalığı 13 almanak evlat hasretine bariyer olamadı

DİYARBAKIR Şanlıurfa’üstelik cıvıl cıvıl Baht ve Sağlam Kaya çiftinin 13 almanak çocuk özlemi, Diyarbakır’da aldığı otama sonucu akıbet buldu. Hamilelik müjdesini düz Kaya çifti, demin çocuklarını kucaklarına alacakları günü iple çekmeye başladı.

Şanlıurfa’bile canlı 35 yaşındaki Kader Kaya, Hipo hipo (Hipogonadotropik Hipogonadizm), hastalığı zımnında 13 yıllık evliliği süresince çocuğu olmadı. Çocuk hasretiyle birçok tombul bebek merkezine giderek tedavi olan ve bebek sahibi olamayan Kaya, refik tavsiyesiyle Diyarbakır’a geldi. Eşi Kip Kayaç ile birlikte Avrat Tevellüt ve Gayda Süt Kuzusu Uzmanı Prof. Dr. Kağan Çoksüer’e vasıl koşa, Çoksüer’e 3 akim aşılanmanın 1’de başarısız şişman çağa denemesinin olduğunu ve süt kuzusu sahibi olamadığını aktardı. Etraflı tetkik sonrası PRP ve akupunkturla tedavi yapan Prof. Dr. Çoksüer, tulum süt kuzusu denemesinde muvaffakiyet elde etti. 13 yıllık hasretin sonucu artı olduğunu öğrenen koşa, bahtiyarlık gözyaşı dökmeye başladı.

“Hipo hipo” hastalığını tedavi ederek başarıya ulaştıklarını kaydeden Çoksüer, “Hastamız 13 yıldır yavru isteğiyle bize geldi, daha ilk bir nice kliniği gezmiş ve ilkah yapmış aynı tür akıbet alamamış. Hastanın temel şikayeti ilaçlanmamış adet göremiyor, çocuğunun olmasına çokça yumruk demişler. Rahatsız bizim kliniğimize geldi, uzun yerine incelediğimizde yumurtalığı etkileyen hormonlar bastırık altındaydı, buda hormonlarının düşük olduğunu, ilaçsız yumurtalarının gelişmediği yönünü gösteriyor. Hastayı evvel bir akupunktur seansına aldık, rahim duvarında incelme olduğu amacıyla PRP uygulaması yaptık. Buradaki amacımız rahim duvarının güçlenmesini nail olmak. Ta kim bugün sonucu alıncaya kadar. Hastamız gebelik haberini aldı ve kesesi oluştu. Akupunktur ve PRP tedavisiyle tulum çağa yaptık ve sonucumuz kudretli artık” diye niteleyerek konuştu.

“Pestil bugün gözlerine inanamadı, evlerindeki matem havası söz havasına dönüştü ve bu hatırat birlikte yaşadık” diyen Dr. Çoksüer, “13 yıllık yavru özlemi sona erdirmenin gururunu yaşıyoruz. Ekibimizin başarısı, hasta şu anda katlanılamaz derecede bahtiyar ve onu memleketine gönderiyoruz. Bala sahibi kalkmak isteyen dizge ümitli olsunlar, umutlarını yüreklerinde taşısınlar, umutlu olanlar böylelikle başarıya ulaşıyor. Rabbim çocuk sahibi tutmak isteyen herkesin kucağını çocuksuz bırakmasın, kâfi kim akıllıca klinik, tedavi ve hekimi bulsunlar” şeklinde konuştu. 13 yıldır döl hasreti calip temel Kader Kaya, çok uzun müddet tedavi aldığını, fakat çocuğu olmadığını vurguladı. Ana Kaya, “En Üst gayda bebek dediler, güzeşte sene tıpkı öğün denedim olmadı, bu ikinci denemem. 3 yol telkih yaptım. Hastalığım hipo hipo hastalığıydı. Haddinden Fazla şükür iyi ki geldik, Melik Hocayı bilinen, Cenabıhak ondan razı olsun. Müjdeyi aldık, 13 yıl sonraları özlem bitiyor” diye niteleyerek konuştu.

Ağababa adayı It Canlı Kaya ise “Az Buçuk karmaşık duygular, 13 yıl bekledik. İnşallah çocuğumuzu kucağımıza alırsak henüz bahtiyar olacağız. Tartışmalar oluyordu, ama nasip tecelli diyoruz. Allah’tan gelen çor gebelikle ait tartışmamız olmadı. Filinta zamanı bekliyorduk, rabbim onu dahi yıldız etti. Evde çocuk yoktu şimdi olacak inşallah. Annem ve babamda torun istiyorlar, babalık duygusu başladı inşallah tez ve hazırlop geçer” şeklinde konuştu.

Share: