“HDP’liler milletvekilliği yapamıyor” iddiasına PAB heyetinde mevcut HDP’li vekille yanıt

TBMM Parlamentolararası Ilişki (PAB) Komisyonu Başkanı ve AK Tümen İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı, Parlamentolararası Birliğin (PAB) İnsan Hakları Komitesinin “HDP’liler mebusluk yapamıyor” iddiasını, HDP Diyarbakır Mebus Hişyar Özsoy’un PAB heyetinde bulunması ve birlikte programa katılmalarının çürüttüğünü söyledi.

AA muhabirine mütekellim Kavakcı, Ruanda Cumhuriyeti’nin Kigali kentinde planlı Parlamentolararası Birliğin 145. Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri değerlendirdi.

Toplantının ana temasının “Barışçıl ve henüz emniyetli tıpkı acun için parlamentolarda kadın-eş eşitliğinin sağlanması” olduğunu anlatan Kavakcı, avrat-erkek eşitliği üstüne konuşmalar yapılan toplantıda ayrımsız zamanda parlamentolarda göç, koca kaçakçılığı sorunlarının önüne geçmek üzere neler yapılabileceğinin de ele alınan konular beyninde olduğunu söyledi.

Ukrayna’nın birlikte toplantının gündeminde olduğunu dile getiren Kavakcı, ” Türkiye’nin da destekleriyle Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının kusurlu olduğuna dayalı tıpkı müstacel ruzname maddesi akseptans edildi.” bilgisini aktardı.

“Bir Nice büyüklük Türkiye’nin çalışmalarına verdiği önemi dile getirdi”

“Türkiye kendisine bu Genel Kurulda kendimizi ayrımlı tıpkısı konumda hissettik.” diyen Kavakcı, Türkiye ile Mürekkep Milletler (BM) öncülüğünde Ukrayna ve Rusya beyninde imzalanan “Hububat Koridoru Anlaşması”nın yüce tıpkısı hamle olduğunu vurguladı.

Ukrayna ve Mürekkep Kraliyet heyetleriyle görüşmeler gerçekleştirdiklerini bildiren Kavakcı, “Hem hububat krizinin çözülmesi hem da esirlerin değişiminin Türkiye üzerinden yapılması toplantıya damgasını vurdu.” diye konuştu.

Kavakcı, birçok ülkenin Türkiye’nin çalışmalarına verdikleri önemi dile getirdiğini aktardı.

Türkiye’nin, İsrail, Bakir Zelanda, Kanada gibi ülkelerin üstelik bulunduğu Parlamentolararası Birliğin Twelve Plus Grubu’nun ortamında olduğunu tamlayan Kavakcı, “Twelve Plus Grubu’nda Türkiye’ye hem Kol Başkanı teşekkür etti hem dahi birebir görüşmelerde teşekkürname ettiler.” dedi.

Parlamentolararası Ilişki Türk Grubu adına tıpkı diplomatik başarının birlikte yaşandığını açıklayan Kavakcı, Eş Parlamenterler Forumu’nun yönetiminde öz şahsında TBMM’nin temsil edileceğini söyledi.

“HDP’li milletvekillerinin Türkiye aleyhine vermiş oldukları 64 dosya bulunan”

AK Fırka İstanbul Milletvekili Kavakcı, PAB’ın Türkiye raporunda vadi alan “HDP’nin kapatılması ihtimalinden derin endişe duyulmaktadır” ifadelerine ilişik şunları kaydetti:

“Parlamentolararası Birliğin yeryüzü aktif komitelerinden bire bir tanesi; Parlamenterlerin İnsan Hakları Komitesi. Bu Alt Kurul, insan hakkı ihlaline uğradığını düşündüğü vekil namına ya kendisi ilgilendiren ülkelerle irtibata geçiyor evet üstelik şikayet başvurularını akseptans ediyor. Parlamenterlerin İnsan Hakları Komitesinde, HDP’li milletvekillerinin Türkiye aleyhine vermiş oldukları 64 dosya kâin. Bu el birlikte ayrımsız dosyalar hem Umumi Kurulda gündeme geldi hem Komitede gündeme geldi. Biz, daim Komiteye, Türkiye’deki süreçlerle dayalı arzu ettikleri bilgilendirmeleri yapıyoruz. Bu yol de Umumi Kurulda aynı şikayetler gündeme geldiğinde HDP’li üyemizin da bizimle oluşu, Parlamentolararası Birlikteki bu nadir Komitenin raporunu çürüttüğünü, gerçekleri yansıtmadığını göstermiş oldu. Zira rapordaki iddialara göre Türkiye’üstelik HDP’li milletvekillerinin, mebus olarak misyon yapmasına imkan sağlanmadığı söyleniyordu. Ama Mecliste grubu kâin seçme partinin bizde üyesi var. 9 unsur 5 partiyi sahne ederek toplantılara katılıyoruz. HDP’li üyemiz dahi, ayrıksı partilerden üyeler üzere bizimle bu arada. Bunu bile Umumi Kurulda söyleyerek, Komitenin çalışmalarına çekinmek duyduğumuzu ama bu raporunu külliyen reddettiğimizi tabir etmiş olduk. Yazılı yerine birlikte kendilerine bunu ileteceğiz.”

Share: