Hazine’den sülale sahiplerine yapılandırma mektubu

Dirimlik İdaresi Başkanlığı bankalardan evet üstelik başka ifa kanalları üzerinden icar ödemelerini takip edebiliyor. Kişiler yerine yapılan kira ödemelerinin bildirme edilip edilmediğini kontrol ediyor. Dirimsel İdaresi Başkanlığı vatandaşlara gönderdiği mektupta, vergi mükellefiyetine ilgilendiren zorun ve ödevlerin kamu kendisine namına getirilmesi üzere algı kanunlarının verdiği yetkiler çerçevesinde başkanlığın kamu alım ve kuruluşları ile köken ve tüzel kişilerden muhtelif bilgiler topladığı hatırlatılarak, “Bu kapsamda mükellefler nezdinde yapılan tetkik ve denetimler sonucunda algı kaybının tespiti halinde rüsum, idrak cezaları ile birlikte rica edilmektedir” denildi.

MATRAH ARTIŞI

Gelir İdaresi Başkanlığı mektubu gönderdiği kişilere, “Başkanlığımız eliyle yapılan çözümleme ve yorum çalışmaları sonucunda önceki değerlendirmelere bakarak dirimlik vergisine tabi kira geliri elde ettiğiniz ve bu dirimlik unsurunu kapsayacak şekilde beyanname vermenizi gerektiren emareler bulunduğu görülmüştür” mesajını iletti. Konu karşı mükellefiyet ve yapılması gereken işlemlerle ilgilendiren kendisine interaktif kazanç dairesi (ivd.gib.gov.tr) üzerinden “İşlem Durumlarım ve Sonuçları” bölümünde vadi düzlük “Tezkere Bilgilerim” sekmesinden lüzumlu bilgilere ulaşabileceği belirtilerek, antrparantez bağlı bulunulan kazanç dairesi evet da en andıran algı dairesine başvurulması halinde de konuya ilgilendiren bilgilendirmenin yapılacağı kaydedildi. Mektupta, “Değerlendirmeleriniz emarelerle ayrımsız yönde ise Bakanlığımız vasıtasıyla yapılabilecek olan denetim veya alacak incelemesi zımnında cezalı işler ile karşılaşmamak için 7326 basit kanundan faydalanarak ilgili geliriniz zımnında beyanname verebilir veya matrah artımında bulunabilirsiniz. Bildirme edilmeyen/yarım beyan edilen geliriniz üzere 31 Ağustos 2021 tarihine büyüklüğünde matrah artırımında bulunmanız durumunda rüşvet incelemesi ve tarhiyatı yapılmayacaktır. Matrah artırımına ilişkin hesaplanan vergi tutarları başlarken veya 6 eşit taksitte ödenebilecektir” denildi.

HUKUKİ ESBABIMUCIBE AYRINTISI

Mektubun son bölümünde şu uyarma düzlük aldı: “Gayrimenkul isticar işlemlerinizden kontekst dirimlik elde etmediyseniz veya dirimsel elde etmiş olmakla alay malay bildirge vermemenizin evet üstelik sakim beyanda bulunmanızın hukuki aynı gerekçesi var ise beyanname vermeyebilirsiniz. Bu takdirde ait idrak dairesi sizlerle irtibata geçebilecek ve konu üzerine tarafınızdan izahat talep edilebilecektir. Yapılandırma kanunun sağladığı avantajlardan yararlanmanızı tavsiye ederiz.”

MATRAH ARTTIRIMINDA ASAP NEDİR?

7326 basit yasa çıkarken geliri yemeden içmeden kira olanların yıllar itibariyle genişlik az hangi büyüklüğünde matrah artırımı yapılabileceği belirlendi. Minimal matrah tutarları şöyle: 2016 yılı üzere 9.400 TL’den, 2017 yılı için 9.960 TL’den, 2018 yılı amacıyla 10.580 TL’den, 2019 yılı için 11.240 TL’den, 2020 yılı üzere 12.740 TL’den az olmaz. (Alay KARANFİL/hurriyet.com.tr)

Otobüslerde teftiş arttı

 

Share: