Havaların soğumasıyla hastalıklara ilaç sakatata bağ artıyor

Konya’birlikte havaların soğumasıyla birlikte adam sağlığına faydası olan iri ve küçükbaş hayvanların sakatatlarına sargı artıyor.

Konya’dahi alelhusus şita aylarında vatandaşların tercih ettiği sakatat, ensesi kalın vitamin ve mineral içeriği dolayısıyla “saf antibiyotik” adına birlikte tanımlanıyor. Kentin tarihi Bedesten Çarşısı’ndaki Kadınlar Pazarı adına bilinen Melike Hatun Çarşısı sokaklarındaki işletmelerde özenle hazırlanan baş, paça, sine, canevi, böbrek ve göden bağırsağı kabil sakatatlar müşteriler amacıyla hazırlanıyor. Sabahın er saatlerinde başlayan sakatat hazırlama telaşı, akşama kadar devam ediyor.

“Suyu ayrı faydası oluyor, etinin ayrı tıpkı faydası oluyor”

İçeriğindeki vitamin ve mineraller sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendiren aynı besin olarak bilindiğini nâkil sakatat satıcısı Garaz Bezirgancı, “Havaların soğumasıyla bizim işlerimizde birlikte cıvıltı başlar. Akıbet zamanlarda balık ve tavuğun bu ürünlere bakarak fiyatlarının yükselmesi bizim sakatat ürünlerine rağbeti arttırdı. Bizim fiyatlarımız güzeşte yıla oranlandığı antlaşma tıpkısı seviyelerde. Elan remiks yapmadık, bu nedenle işlerimizde artmaya başladı. Şita aylarının gelmesiyle alay malay yeryüzü çokça tüketilen ürünlerimiz temel paça ve kuyruk sokumu kemiği. Zira, bu mahsulat düdüklüde pişirildiği ahit kemiğinden ayrılarak suyu ayrı faydası oluyor, etinin ayrı aynı faydası oluyor. Bu pişirilen ürünün suyu artık vitaminli ve artık faydalı. Hitit ise ayrı tüketiliyor. Pöç dediğimiz yayın dananın pöçük kısmından çıkan bir bölümdür, daha çok lezzetli ve daha çok faydalıdır” dedi.

” Türkiye’dahi en fena hâlde tutulan ürünlerden birisidir”

Sakatatın bir nice rahatsızlıklara hayır olduğunu anlatan Hedef Bezirgancı, “Sakatat Türkiye’da genişlik güzel tutulan ürünlerden birisidir. Ciğerimiz zaten değme kesimde bilindiği için tutulan ve tüketilen benzeri üründür. Pişirildiğinde çok lezzetli ve faydalıdır. Paça ve kelleye baktığımızda kış aylarında sunma haddinden fazla tüketilen ürünler ortada. Bu nişane ise hem eti, hem suyu protein namına tüketiliyor. Kamu vücuda jel kadar yayılan ayrımsız nevale kaynağı olduğu biliniyor. Sakatat deyince kış aylarında daha fazla tüketilen bu iz, umumi yerine üstelik bir nice üründen daha yarayışlı adına görülür” şeklinde konuştu.

Son namına sakatat tüketicilerine uyarılarda mevcut Bezirgancı, “Fiyatlara bakacak olursak dana böbreğimiz 20 lira, dana yüreğimiz 40 lira, ciğerimiz 70 teklik. Umumi kendisine baktığımız ant 20 ile 70 teklik arasında dönüyor fiyatlarımız. Bu birlikte vatandaşlarımız için berenarı fosforlu halde şu an. Bu ürünleri düz vatandaşlarımız mahsus benzeri yerden aksata yapması lazım ve sakatat satışı eden gelişim yerlerini yeğleme etmelerini öneriyoruz. Nedeni ise bize mevrut mahsulat günlük gelir” diyerek konuştu. – KONYA

Share: