Havaların soğumasıyla birlikte sakatata ilgi arttı

Havaların soğumasıyla gelişigüzel sakatata bent arttı

KONYA – Konya’de havaların soğumasıyla birlikte herif sağlığına faydası olan balaban ve küçükbaş hayvanların sakatatlarına demet artıyor.

Konya’da alelhusus kış aylarında vatandaşların yeğleme ettiği sakatat, zengin vitamin ve mineral içeriği dolayısıyla “katıksız antibiyotik” namına bile tanımlanıyor. Kentin tarihi Bedesten Çarşısı’ndaki Kadınlar Pazarı olarak bilinen Melike Bayan Çarşısı sokaklarındaki işletmelerde özenle hazırlanan ser, paça, ciğer, yürek, böbrek ve işkembe gibi sakatatlar müşteriler üzere hazırlanıyor. Sabahın erken saatlerinde başlayan sakatat istihzar telaşı, akşama büyüklüğünde bitmeme ediyor.

“Suyu ayrı faydası oluyor, etinin ayrı aynı faydası oluyor”

İçeriğindeki vitamin ve mineraller yardımıyla muafiyet sistemini güçlendiren bir azık namına bilindiğini nâkil sakatat satıcısı Amaç Bezirgancı, “Havaların soğumasıyla bizim işlerimizde birlikte neşelilik başlar. Akıbet zamanlarda balık ve tavuğun bu ürünlere bakarak fiyatlarının yükselmesi bizim sakatat ürünlerine rağbeti arttırdı. Bizim fiyatlarımız güzeşte yıla oranlandığı antlaşma tıpkı seviyelerde. Elan bindirim yapmadık, bu nedenle işlerimizde artmaya başladı. Kış aylarının gelmesiyle gelişigüzel arz haddinden fazla tüketilen ürünlerimiz başlangıç paça ve pöç. Zira, bu ürünler düdüklüde pişirildiği devir kemiğinden ayrılarak suyu ayrı faydası oluyor, etinin ayrı bir faydası oluyor. Bu pişirilen ürünün suyu artık vitaminli ve daha çok hayır. Hitit ise ayrı tüketiliyor. Pöç dediğimiz yapıt dananın pöçük kısmından çıkan benzeri bölümdür, imdi içimli ve çıktı faydalıdır” dedi.

” Türkiye’bile bildirme güzelce tutulan ürünlerden birisidir”

Sakatatın birçok rahatsızlıklara faydalı olduğunu anlatan Gaye Bezirgancı, “Sakatat Türkiye’bile yeryüzü evire çevire tutulan ürünlerden birisidir. Ciğerimiz zaten rastgele kesimde bilindiği amacıyla tutulan ve tüketilen ayrımsız üründür. Pişirildiğinde çokça içimli ve faydalıdır. Paça ve kelleye baktığımızda kış aylarında en çok tüketilen mahsulat ortada. Bu yayın ise hem hitit, hem suyu protein namına tüketiliyor. Mecmu vücuda jel kadar yayılan benzeri rızık kaynağı olduğu biliniyor. Sakatat deyince kış aylarında elan fazla tüketilen bu işaret, genel olarak da bir nice üründen elan hayır yerine görülür” şeklinde konuştu.

Son kendisine sakatat tüketicilerine uyarılarda kâin Bezirgancı, “Fiyatlara bakacak olursak dana böbreğimiz 20 teklik, dana yüreğimiz 40 teklik, ciğerimiz 70 teklik. Genel kendisine baktığımız zaman 20 ile 70 teklik beyninde dönüyor fiyatlarımız. Bu üstelik vatandaşlarımız amacıyla az çok alımlı halde şu dakika. Bu ürünleri kayran vatandaşlarımız galiba ayrımsız yerden ahzüita yapması geçişsiz ve sakatat satışı fail hareket yerlerini tercih etmelerini öneriyoruz. Nedeni ise, bize gelen ürünler günlük sağlık” diyerek konuştu.

Share: