HATAY’IN EN BÜYÜK BİLİM ŞENLİĞİ’NE BİNLERCE KİŞİ KATILDI

HATAY’birlikte Antakya İlçe Milli Yetişek Müdürlüğü yürütücülüğü ve Hatay Haber ve Sanat Merkezi koordinesinde bu yıl ikincisi gerçekleşen Marifet Şenliği’ne binlerce öğrenci katıldı. Gösteri, deneyim ve us oyunlarının saha aldığı şenlikte öğrenciler gündüz, kamer ve gezegen gözlemi yaptı.

Hatay’ın arz nazik Bilgelik Şenliği ‘Herod Bilgelik ile Aydınlanıyor-2?, üç günde 29 bin kişiyi ağırladı. TÜBİTAK Veri Sosyete Projesi olan alay, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü, Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yürütücülüğü ve Hatay Bili ve Tekellüm Merkezi hesap öğretmeni Değer Kırık koordinesinde gerçekleşti. Şenlikte, çocuk edebiyatından felsefeye bilgelik, eylem ve deneylerinden kodlamaya büyüklüğünde 32 atölyede etkinlikler düzenlendi. Alay kapsamında teleskoplarla gün gözlemi, tün kamer ve gezegen gözlemi, dinleti ve marifet söyleşileri gerçekleşti.

‘AMACIMIZ BİLİM İNSANLARI OLMA UĞRUNDA KATKI SAĞLAMAKTIR’

Hatay’ın sunu şişman marifet şenliğini düzenlediklerini söyleyen TUBİTAK 4007 Herod Marifet Şenliği Koordinatörü Değer Fay, ‘Alay kapsamında, füru etkileşimli adına, kullanışlı adına etkinlikler yaptı. Gökyüzü müşahede şenliği yaptık. Üç dolaşma süresince Hatay’ın herhangi bir yerinden katılımcılarımız oldu. Tıpkısı zamanda bu üç günde çevrimiçi konferanslarda, akademisyenlerimizi çocuklarımızı buluşturduk. Bu projenin amacı, çocukların ilmî süreç becerisi kazanmaları, deney ve etkinliklerle bilimi sevmeleri, geleceğin bilim insanları olma önünde onlara yardım sağlamaktır. Etkinlik ağır sıklet bent gördü ve 100’e mümasil öğretmenimiz ile binlerce çocuğa ulaştık dedi.

ÖĞRENCİ VE VELİLER, ETKİNLİĞE NAZIK İLGİ GÖSTERDİ

Etkinliğe ailesiyle alay malay geldiğini söyleyen 8’inci derslik öğrencisi Hena Özsoy, baht gözlemi yaptığını ve robotik kodlamada çok eğlendiğini söyledi. 8’inci sınıf öğrencisi Ömer Cebbar ise, etkinliğin her yıl gerçekleşmesini istediğini söyledi. Etkinlikte 3D musannif ve fosillerin dikkatini çektiğini söyleyen Mualla Ceylan ise, etkinliği haddinden fazla faydalı olduğunu söyledi. Etkinliğe ailesi ile gelişigüzel geldiğini söyleyen 7’inci derslik öğrencisi Atakan Sürücü dahi, etkinliğin feza araştırmalarına katkı sunduğunu dike getirdi. Şenliğin öğrencilerin yanı sıra yetişkinlerin üstelik dikkatini çektiğini belirten mektepli velisi Bulak Güdücü ise, atölyedeki etkinliklerin bilgilendirici olduğunu rapor etti.

Share: