Hatay Büyükşehir’den Doğal Afetlerde Aceleci Engelleme Tatbikatı

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Afet ve Müstacel Format Koordinasyon Merkezi (AKOM) ekipleri, muhtemel saf afetlerde Büyükşehir birimlerinin çabuk ve akıllıcasına müdahalesini icat etmek ve koordinasyonu tasarruf etmek üzere manevra düzenledi.

HBB bakım binalarında yapılan şiddetli yağış, yeğin baskınları ve hareket tatbikatlarında AKOM’dan birimlere, senaryo gereği ihbar mesajı gönderildi. İhbar mesajını düzlük birimler bulundukları yerden acul bir şekilde akıntı ederek olay adına gelişmemiş süre içerisinde ulaştı. Tatbikatta birimler ve tahliye edilecek personel tehlikesiz yerlerde toplandı. Ekiplerin kıyamet bölgesine aceleci, canlı benzeri şekilde ulaşması ve müdahalesinin canlandırılmasının ardından tatbikat sona erdi.

Habersiz yerine yapılan çağrı ile başlayan tatbikata; HBB İtfaiye Daire Başkanlığı, Zabıta Kat Başkanlığı, Mekân Esirgeme ve Kontrol Daire Başkanlığı, Park Bostan ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ve Marifet İşleri Kat Başkanlığına bağlı ekipler ile HATSU Umumi Müdürlüğü ve 112 sağlık çalışanları katıldı.

Tatbikat sonrası izah eden HBB İtfaiye Kat Başkanı ve AKOM Başkan Yardımcısı Özer Gövce, şunları söyledi:

“AKOM’bile yerini kayran birimlerimiz Büyükşehir Belediyesi facia engelleme planında düzlük alan emek gruplarıdır. Bu gruplar, afetin meydana gelişinin sıfırıncı dakikasından itibaren görev ve sorumlulukların tatbikini akdetmek maksadıyla ikinci tıpkısı emre lazım duyulmaksızın çalışmalarını sürdürmektedirler. Bu kapsamda kıyamet yönetiminin etken şekilde yürütülmesi ve hissedar birimlerimiz beyninde iletişimin en son düzeye taşınması için manevra dizgi edilmiştir. Hatay Büyükşehir Belediyesi AKOM birimi olarak afet ve acil durumlara alın hazırlıklarımızı bu model tatbikatlar ile henüz bile güçlendirmeyi planlıyoruz.”

Share: