Hakkari’deki ski merkezi eskimemiş yatırımlarla geliştiriliyor

Hakkari’de herhangi bir yıl ağırladığı binlerce ziyaretçiyle kentin şita turizminin gelişmesine ulama sağlayıcı Merga Bütan Kayak Merkezi, kullanılmamış yapılan otel, pistler ve sınırlanmış volta bandıyla çağdaş tesise dönüşüyor.

Yılda 50 bini fazla ziyaretçiye familya sahipliği işleyen, eskimemiş pistleri, katıksız parkurları, billur kar yapısıyla yerel ve ecnebi ziyaretçilerin ilgisini çekici 2 bin 800 rakımlı kayak merkezinin kapasitesi ve standartlarının yükseltilmesi üzere icraat devam ediyor.

Bu kapsamda, 120 yataklı otel ile trafiğin düzenlenmesi ve güvenliğin sağlanmasında fariza yapacak güllabi personeli amacıyla 2 eğik güvenlik noktası mensur edilen merkezde, Cahillik ve Spor Bakanlığı, Il ve Şarki Rum Kalkınma Ajansının desteğiyle yeni 2 pist ile 200 metrelik merbut yürüme bandının bile yapıma başlandı.

Yeni yatırımlar sayesinde bölgenin gözde tesislerinden biri haline mevrut merkezin, ölçülü çalışmaların tamamlanmasıyla daha çok ziyaretçiyi ağırlaması hedefleniyor.

Hakkari Valisi ve Belediye Komutan Vekili İdris Akbıyık, AA muhabirine, bölgenin yara ve kış turizmi potansiyeli, coğrafyası ve misilsiz doğasıyla ender yerlerden biri olduğunu söyledi.

Kentin dağlarının Kahraman ve Himalayalar ile kıyaslanabileceğini, kar kalitesi arz ferah yerlerin başında geldiğini tamlayan Akbıyık, “Kasımda başlayıp hazirana kadar burada ski yapabiliyoruz. Bu, Türkiye’nin tek yerinde sıfır tıpkısı imkan. Pist uzunluğu 2018’üstelik 1200 metreydi, şu anda 6 bin metreyi geçti. Gene ayrımsız telesiyej yaptık. 120 yataklı otelimizi ati yıl hizmete alacağız. Yeniden tıpkı yürüme bandı yapıyoruz. Bu bant özellikle kullanılmamış öğrenenler açısından eke.” dedi.

Bölgede 3 bin rakımda bire bir kafe projelerinin olduğunu, bunu de ilerleyici zamanlarda değerlendireceklerini dile getiren Akbıyık, merkezin çevre iller ile İran ile Irak’tan gelen ziyaretçilerin ilgisini çektiğini vurguladı.

Merkezin seçkin yıl binlerce ziyaretçi ağırladığını anlatım fail Akbıyık, şunları kaydetti:

“Amatör ve profesyonellerin kayabileceği pistler bulunan. Halkımız, esnafımız, buranın nimetlerinden faydalanıyor. Güzeşte sene kar festivali yaptık. Etkinliğe 20 binin üstünde vatandaşımız katıldı. İran ve Irak’tan de misafirimiz vardı. Hakkari’nin geleceği kar, şita, kırıcı ve huy turizminde. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın bize büyük katkıları var. Rastgele kaymakamlık ve beldemizde projelerimiz var. Toplamda 42 proje. Onlar üstelik şişman oranda bitti. Merkezde stadımızı yeniliyoruz. 1250 yabanlık yurdumuz bu yıl bitti. 55 bin öğrenciye kayak öğrettik. Bilcümle ihtiyaçlarını karşıladık. Hedefimiz kentteki 70 bin çocuğun tamamına kayak belletmek. 15 bin öğrencimize da yüzme öğrettik. Desteklerinden dünya Sayın Cumhurbaşkanımıza ve bakanlarımıza teşekkür ederiz.”Share: