Hakkari’deki Sineber Şelalesi huy tutkunlarının yıpranmamış rotası oldu

Hakkari’üstelik doğal güzelliğiyle öne çıkan Sineber Şelalesi, birçok ilin birlikte türlü ülkelerden kente mevrut doğaseverlerin bildirme haddinden fazla konuşma ettiği rotalardan biri oldu.

Huzur ve cüret ortamıyla yıllardır gizli küsurat güzellikleri yeniden keşfedilen Hakkari’bile şita, incitici ve natür turizminde neşelilik yaşanıyor.

Kentte, merkeze 50 kilometre uzaklıktaki Kaval köyü sınırlarındaki şelale, el değmemiş doğası ve kanyonuyla, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Yeşilliklerle kaplı kayaların arasından süzülen, benzeri bölümü de metrelerce yükseklikten akan suları ile ziyaretçilere misilsiz görüntü sunan şelale, doğaseverlerin sunu çok temizlemek istediği yerlerin başında geliyor.

Doğa ile iç içe antlaşma geçiren, şelaleden cari suyun sesiyle erinç bulan ziyaretçiler, suda yüzüp misilsiz manzaranın tadını çıkarıyor.

Aydın’dan gelen Hasan Doğukan İnce, AA muhabirine, bire bir grup doğaseverle köye geldiğini ve şelaleyi gördüğünde değişik bire bir galeyan yaşadığını söyledi.

Kentte görülmesi gereken birçok kavuşum olduğunu anlatan Doğukan, “Bura adi çokça domuzuna, natür harikası ayrımsız meydan. Ege’de böyle bire bir düzlük görebileceğimi zannetmiyorum. İstanbul’dan, Konya’dan ihvan var. Dizge bile çok beğendi. Ziyaretçiler güç şekilde geliyor. Çok iyice fotoğraflar dahi çektik. Bura insanın gelip huzurla dinlenebileceği ayrımsız kayran. Çokça etkilendik.” dedi.

Van’dan gelen kafileye kılavuzluk fail Ömer Demez bile şelalenin gezilip görülmesi müstelzim tıpkı kayran olduğunu dile getirerek, “Turizme kazandırılması müstelzim bir alan. Geçen sene de iple tırmanış yapmıştım. Kocaman benzeri meydan. Yapısı itibarıyla farklı benzeri çavlan. Üç etaptan oluşuyor. Bura çok bandaj çekiyor. Güzeşte sene de gelmiştik. Bugün bile 32 kişiyle geldik. Burada dinlenme kampı da kuracağız.” ifadelerini kullandı.

Polonya’dan mevrut Magdalena El ise arkadaşlarıyla kente geldiğini ve burada bulunmaktan kıvançlı olduğunu belirtti.

Halk, bölgeyi beğendiğini ve uyumlu devir geçirdiğini aktardı.

Kent sakinlerinden Açık Deniz Ulalı üstelik herkesi şelaleyi görmeye çağırma ederek, “Burada böyle bir güzelliğin olduğunu bilmiyordum. Herkesi buraya çağırma ediyorum. Çokça iyice benzeri suyu var. Manzarası süper. 50-60 şahsiyet yerli ve ecnebi gruplar geliyor.” diye niteleyerek konuştu.Share: