Hakkari’de inşa edilecek çağcıl mezbahanın temeli törenle atıldı

Hakkari Belediyesince, 1500 metrekare alana mensur edilecek, bir anda 20 büyükbaş ve 120 küçükbaş efsanevi kesiminin yapılabileceği mezbahanın temeli törenle atıldı.

Hakkari- Van yağız yolundaki Depin bölgesinde yapılacak mezbahanın anne atma töreninde mütekellim Vali ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, kentin çehresinin yatırımlarla değiştiğini söyledi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın ve bakanların desteğiyle kentte her alanda pahal yatırımların yapıldığını belirten Akbıyık, şunları aktardı:

“Seçkin devir kullanılmamış aynı hizmetin temelini atıyoruz. İlk geldiğimizde Hakkari 2020-2023 Değişim Dönüşüm Programını hazırladık. Bu programda 30’a mail proje vardı, bunları büyük oranda gerçekleştirdik. Nazik finansman gerektiren biraz işimiz kaldı. Önümüzdeki süreçte onlar da tamamlanacak. İnsanlar toplu nakil üzerine haddinden fazla bahtiyar şu dakika. Hakkari temas zaman daha yaşanabilir, daha mutlu, daha gündeş, daha adamakıllı aynı şehir olma amacında ilerliyor. Hakkari’nin ihtiyaçları haddinden fazla. Bunlarda anlaşılan tıpkı tasrif, izlence zarfında giderilecek. Kanara konusunda sakil sıkıntılarımız vardı. Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızdan aldığımız destekle yapmaya başladığımız bu tesisle bahis konusu sorunu gidereceğiz. Burada bire bir anda 120 küçükbaş, 20 kocabaş hayvan kesilebilecek.”

SELIM Öğür Genel Komutan Yardımcısı Yüce İhsan Güç birlikte Cumhur Reisi Erdoğan’ın selamını ileterek, tam illeri gezdiklerini ifade etti.

Bugün de Hakkari’bile bulunduklarını ve haddinden fazla güzel karşılandıklarını dile getiren Ağır, şöyle konuştu:

“Arkadaşlarla çalışmalar yaptık. Burayı anlamaya çalıştım. Fikirlerimizi aykırı beyan ettik. Gitmeden önce birlikte ana atma töreninde sizlerle bire bir arada çıkmak benim amacıyla ayrıcalıklı bire bir öz oldu. Sayın Valimizi Sakarya’dan da tanıyorum. Orada birlikte fariza yaptı. Oradaki emekleri üzere teşekkürname ediyoruz. Muhtemelen kim demin burada daha değişik, daha koyu, elan güzel emekler ortaya koyuyor ve icraatlara, yatırımlara kurgu oluyor. 140 milyon takanak ödemek hususi aynı özdek, 110 milyon kabilinden benzeri yatırım ayırmak iyice benzeri özdek. Galiba kim arkası dahi gelecek. İyi yatırımlar olacak. Çokça henüz dahası olacak, çok gelişecek, dönüşecek. Çok hususi, çok pir şeylere imza attık millet kendisine amma milletimiz daha fazlasını doğruluk ediyor. İnanıyorum kim bunu bütün gelişigüzel gerçekleştireceğiz.”

Belediye Başbuğ Yardımcısı Hamit Zibek’in projeyle ilişik hikmet vermesinin arkası sıra kurban kesimi ve dualarla mezbahanın temeli atıldı.

Törene, SELIM Tümen Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, Ilbay Yardımcısı Mustafa Patent Kasımoğlu, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, kaza ve belde uray başkanları, SELIM Fırka İl Başkanı Abdulmuttalip Özbek, çekicilik amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Share: