Hakkari fen | Yüksekova’da elma hasadı başladı

Yüksekova’da elma hasadı başladı

HAKKARİ – Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde elma hasadı başladı.

Yüksekova ilçesine 40 kilometre uzaklıkta kâin Gökyurt köyüne sadık Yeşildere mezrasında çiftçiler herhangi bir yıl olduğu kabil bu senede elma hasadına başladı. Güzeşte sene yaklaşık 50 titrem hasadın yapıldığı köyde, bu yıl tahminî 100 titrem yayın bekleniyor. Çiftçiler, bu yıl 2 çeşitten oluşan Amasya ve golden elma hasadında memnun kaldıkları ve bereketli benzeri yıl geçirdiklerini belirtti.

Karye Muhtarı Veysel Bilici, elma hasadına başladıklarını belirterek, “Yüksekova İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Emniyetli Kahraman’in katılımıyla elma hasadı bitmeme ediyor. Bu sene haddinden fazla fena hâlde ve bereketli bire bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. Köy sakinleri olarak hasadı beraber yapıyoruz” dedi.

Karye sakini Melik Bilici ise güz mevsimiyle elma hasadı yapmaya başladıklarını söyleyerek, “Karye sakinleri kendisine benzeri araya gelip elma hasadını yapıyoruz. Şükürler olsun bu yıl hasat artağan imdi. Sabık yıl 50 ton aldık, bu yıl 100 ton alacağız. Bizden desteklerini esirgemeyen Yüksekova İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Emin Kahraman’e teşekkürname ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüksekova İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Tehlikesiz Yiğit de, herhangi bir fırsatta köyleri ziyaret yazar çiftçilerle toplantılar yaptıklarını söyleyerek, “Bugün Gökyurt köyünü ziyaret yazar hasat işlemlerine yakından baktık. Bu sene gördüğümüz kadarıyla çoğalan ayrımsız yıl yerine geçiyor. Tekmil çiftçilerimize tatlıca olsun” şeklinde konuştu.

Share: