Hakkari Belediyesi 120 milyon teklik yatırım yaptı, 150 milyon teklik takanak ödedi

İçişleri Bakanlığınca 18 Ilk Teşrin 2019’bile Ilbay İdris Akbıyık’ın uray başbuğ vekili yerine görevlendirildiği Hakkari Belediyesi, kestirmece 120 milyon teklik envestisman yaptı, 150 milyon liralık namus borcu ödedi.

Huzur ortamının sağlanmasıyla çeşitli yatırımların yapıldığı Hakkari’üstelik başlatılan “2020-2023 Hakkari Değişim ve Transformasyon Programı” bitmeme ediyor.

Bu kapsamda misil, akarsu, altyapı ve üstyapı çalışmalarıyla kentin eksikliklerini gideren şehremaneti, kaldırım, orta kaldırım ve yeşillendirme çalışmalarıyla kenti adamakıllı bire bir görünüme kavuşturdu.

Şu ana kadar mahallelerde kısaca 60 kilometre asfalt, 20 kilometre istikrarlı ve beton kere eden, 4,5 kilometre kanalizasyon hattı döşeyen şehremaneti, Merzan Mahallesi’ndeki Golazüryan bölgesini vatandaşların dinlenip stres atabileceği toplumsal tesise dönüştürdü.

Kültür laf etkinleri düzenleyip ücretsiz kurslar açan, yaşlılara evde hizmet hizmeti sunan, ihtiyaç sahibi ailelere yardım eden belediye, 3 bin öğrenciye kırtasiye yardımında bulundu, 30 bini fazla kişiyi mesleksel kurslardan yararlandırdı.

Belediye ayrıca Hakkari- Van esmer yolundaki Depin bölgesinde küçükbaş ve kocabaş hayvan kesiminin yapılabileceği mezbaha ile Sümbül Mahallesi’nde, 700 metrekare alanda, yerden ısıtmalı, 150 kapik ve 50 pisik kapasiteli Hayvan Barınağı ve Tedavi Merkezinin yapımına başladı.

“Geldiğimizde şehremaneti takanak yükü altındaydı”

Ilbay ve Uray Komutan Vekili İdris Akbıyık, AA muhabirine, belediyede göreve geldiklerinde 30’a mail projenin düz aldığı değiş inkılap programı hazırladıklarını söyledi.

Program kapsamında kente mefret hizmetler kazandırdıklarını anlatan Akbıyık, “Geldiğimizde şehremaneti gösterişli bir borç yükü altındaydı. Şu anne kadar 150 milyon liraya mümasil namus borcu ödedik, 120 milyon lira civarında dahi envestisman yaptık. İller Bankasından gelen paramız personel giderlerine ağırlık yetiyor. Bunları şüphesiz yaptık? Ilkin Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bizlere fazlalık ayrımcılığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ve sair bakanlıklarımızın desteğiyle yaptık.” dedi.

Uray filosuna tıpkı kısmı Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İller Bankası ve Belediyeler Birliğinden atıfet olmak amacıyla 36 yeni vesile eklediklerini belirten Akbıyık, şunları kaydetti:

“15 toplu transfer uzlaştırıcı, yıpranmamış minibüsler ve otobüslerimizle şehir içi toplu transfer hizmeti veriyoruz. Şu anda vatandaşımızın yer çok bahtiyar olduğu konulardan biri, kent içi toplu nakil hizmeti. Sümbül Mahallesi’nde bala parkı yaptık. Eski parkları onardık. Selçuklu Belediyesinin desteğiyle iki musahabe sokağı, Altındağ Belediyesinin desteğiyle Araştırma Merkezi yaptık. Kayak Merkezine giden Merzan Mahallesi’ndeki yolu yeniledik.”

Şehir sakinlerinin dört gözle beklediği makro projelerin bitmeme ettiğini anlatan Akbıyık, şöyle konuştu:

“Kanara yapıyoruz. Maatteessüf zinde bire bir mezbahamız yoktu. Bunu zat imkanlarımız ve İller Bankasının desteğiyle yapıyoruz. Tarihi taş görünümlü bağlı umum pazarı nesir ediyoruz. Hayvan Barınağı ve Otama Merkezi yapıyoruz, bu üstelik alttan ısıtmalı gündeş bire bir melce olacak. Tempo terasını, İl Hususi İdaresinin desteğiyle kentin girişinde yaptık. Hakkari, seçkin zaman gelişiyor, dönüşüyor, değişiyor. Henüz yaşanabilir, elan güzel görünümlü aynı kent ihdas etmek için peyzaj, tenvirat çalışmaları de yapıyoruz. Sayamayacağımız çokça aksiyon yapıldı.”

bahis konusu çalışmaların yanı sıra sosyal işler dahi gerçekleştirdiklerini dile getiren Akbıyık, şunları söyledi:

“Sanat topluluğumuz yaz süresince her devir Şehir Park’ta çocuklara, vatandaşlara sinema gösterimi, filmler, karaoke ve patırtılı yarışmaları üzere birçok etkinlikler yaptı. Çıkmaz basketbolu, ayak topu turnuvaları kadar etkinlikler yaptık. Bilcümle gayemiz halkımızı mutlu etmek. Daha çağdaş, daha akman, henüz yaşanabilir bire bir yakınlarda belediyecilik hizmetlerini arz iyi düzeyde, Cumhurbaşkanımızın ve bakanlarımızın desteğiyle yapmaya himmet gösteriyoruz.”

Share: