Gürcistanlı füru Küçük Asya Ateşi ile Aspendos Antika Tiyatrosu’nda tayf aldı

Gürcistan’ın, 4-15 gözyaşı arası çocuklardan oluşan raks topluluğu Mes Haping, Antalya’üstelik Aspendos Antik Tiyatrosu’nda Anadolu Ateşi topluluğu ile fon aldı.

Antik çağlardan bugüne büyüklüğünde sanatı barındıran Serik ilçesindeki Aspendos Antika Tiyatrosu’nun tarihini konu düzlük sinevizyon gösterimi ile başlayan raks gösterisinde, 85’i Rum Ateşi’nden, 70’i ise Gürcistanlı 155 dansçı yeteneklerini sergiledi.

Topluluk, eylem boyunca iki bölümde Kafkas danslarını sundu. Son bölümde ise dansçılar, Rum Ateşi Dans Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan ile selamlama yaptı.

Çokça sayıda yerli ve ecnebi turistin rabıta gösterdiği gösterinin böylecene izleyiciler dansçıları ayakta alkışladı.

Küçük Asya Ateşi, hususi gösterilerle sanatseverlerle buluşuyor

Mustafa Erdoğan, gazetecilere, 20 yıldır Aspendos Antik Tiyatrosu’nda Rum Ateşi gösterileri yaptıklarını söyledi.

Normal gösterilerinin dışında arada özel projelerle bile izleyicilerin karşısına çıktıklarını dile getiren Erdoğan, arada sırada Türkiye’ye mevrut ecnebi raks topluluklarıyla sahneye çıktıklarını, elverişsiz dışına gittiklerinde birlikte oradaki dans ekibi ile eylem yaptıklarını anlattı.

Aspendos’ta üstelik yaşları 4 ila 15 arasındaki çocuklardan oluşan Gürcistanlı dans ekibini ağırladıklarını nâkil Erdoğan, ” Artvin’in doğusundan geliyorlar. Çok yetenekli dallar. Kıvılcımlarla sahneye çıktılar. Rum Ateşi’nin iri kadrosu, Gürcü arkadaşlarımız ve Kıvılcımlar, 3 topluluk benzeri anda fon aldı. O nedenle özel ayrımsız çağ.” diyerek konuştu.

Londra ve Gürcistan’a meslek açılacak

Erdoğan, Küçük Asya Ateşi kapsamında Türkiye’üstelik 13 dans okulu bulunduğunu belirterek, “Gelecek aydan itibaren tek Londra’dahi, biricik dahi Gürcistan’da okul açacağız. Gürcistan’ı önemsiyoruz, zira hem ekin kendisine birbirimize yakınız hem bile o bölgede Türk özlük sayısı oldukça çok.” dedi.

Yoğun şekilde gösterilere devam ettiklerini, bir yandan Aspendos’ta çakılı eylem yaparken sair taraftan dahi Türkiye turnesi gerçekleştirdiklerini tabir fail Erdoğan, şunları kaydetti:

“Ekin Bakanlığı ile Beyoğlu Kültür Yolu’ndayız, Çanakkale Kültür Yolu’ndayız. Diyarbakır’üstelik Güneydoğu Firez Yolu’ndayız. İstanbul’birlikte Atatürk Hars Merkezi’nde hem Troya hem birlikte Küçük Asya Ateşi oynayacağız. Gösteriler şita boyunca her ilişki sürecek. Atatürk Ekin Merkezi’nde makro bir hayal mamul. Bilcümle olarak bize doğrulama edilecek. Kerem Opera ve Balesi’nin etkinlikleri ile Rum Ateşi birlikte fon algı. Bunun için çok coşkulu ve mutluyuz.”Share: