Gübür evde bulunan Toplama Muhammed’in ifadesi ilk defa ortaya çıktı: Benden muamma bire bir şeyler yerlerdi, teyzem bana vururdu

Nilüfer ilçesi Görükle Sakarya Mahallesi’ndeki bir apartmanda dairesi olan Görgülü S., evini 1 Orak Ayı 2020’üstelik Kamuran Bulak Enerjik’a kiraya verdi. Çevik, eş sahibine on paralık icar ödemedi. Bunun üstüne Okumuş S., avukatı Batuhan Arısoy aracığıyla mahkemeye başvurdu. Bursa 4’üncü İcra Ahbaplık Mahkemesi’nde tanıdık davalara Kamuran Pınar Acar katılmadı. Mahkeme, mart ayında icar borcunu ödemesi için Kamuran Pınar Acara’a tebligat gönderdi. Çevik, kira borçlarını ödemeyince murafaa, evin boşaltma edilmesini kararlaştırdı. Kararın arkası sıra eve giden icra ekibi, dairenin kapısını çilingir sebebiyle açtırdı. Kapının açılmasıyla ekipler, gübür evle karşılaştı. Habbe antre kapısının kilidi yenisiyle değiştirildikten sonradan ekipler evden ayrıldı. Devrisi çevrim çilingir sayesinde eve giren Kamuran Pınar Acara, mahkemenin tahliye kararına uymayıp, eve girmeye bitmeme ettiği gerekçesiyle gözaltına aldı. Polis Güçleri merkezine götürülen Kamuran Kaynak Acar, ifadesinin arkası sıra erkin bırakıldı.

ÇÖP EVDEN ‘ÇOCUK’ ÇIKTI

Bu tam gübür habbe temizlenmesi amacıyla Nilüfer Belediyesi ekiplerine haber verildi. Eve gelen ekipler, sililik çalışmasına başladıkları tam benzeri odanın kapısının kilitlenmiş olduğunu belirledi. Kapıyı kırıp karın giren günahsızlık görevlileri, çöplerle yoğun odada dökülmüş halde yatan çocukla karşılaştı. Çocuğun odada kilitlendiği ve tuvaletini dahi odaya yaptığının görülmesiyle, afiyet ve polis güçleri ekiplerine haber verildi. Çöp evde tutulan çocuk, sağlık ekibinin önce müdahalesinin arkası sıra ambulansla Bursa Uludağ Üniversitesi Tababet Fakültesi Hastanesi’hangi kaldırılıp tedaviye makbuz. Kestirmece 1 yıldır odada kilitlenmiş tutulduğu memul çocuğun saçlarıyla tırnaklarının uzadığı, çok zayıfladığı ve vücudunda yaralar olduğu görüldü.

TEYZE TUTUKLANDI, YEĞEN HIMAYE ALTINDA

Olayın peşi sıra polis ekipleri, çocuğun kim olduğunu ve bozukluk yararsız evde tutulduğunu tespit etmek üzere anket başlattı. Ekipler, Kamuran Bulak Enerjik’a ulaşamadı. Çocuğun Acar’ın kız kardeşi Mısır Yasemini A.’nın olduğu ve isminin da Toplama Muhammet A. olduğu belirlendi. Kamuran Bulak Çevik’ın uzun zamandır kardeşiyle görüşmediği ve yeğenine de kişi baktığı, onu evde kilitli odada tuttuğu belirlendi. Yeğenini 1 yıldır alıkoyduğu iddiasıyla yeniden gözaltına alınan ana yarısı Kamuran Pınar Acara, emniyetteki işlemlerinin ardından ‘Çocuğun kaçırılması ve alıkonulması’ suçlamasıyla adliyeye irsal edildi. Çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanan Kamuran Kaynak Enerjik, Bursa Yenişehir Kadın Ilişkin Cezaevi’hangi konuldu.

SEVGİ EVİ’NE YERLEŞTİRİLDİ

Çokluk Muhammet A., Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi’ndeki tedavisinin ardından Antalya’ya, annesinin yanına gönderildi. Burada, Ev ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğü ekipleri eliyle korumaya alınıp, Akdeniz Üniversitesi’ne kaldırılan Toplama Muhammet, tedavisinin peşi sıra Birlik Evi’hangi yerleştirildi.

Çokluk Muhammed’in hastaneden çıktıktan sonraları çekilen fotoğrafı

SORUŞTURMA 5 AYDA TAMAMLANDI

Bursa Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nın yürüttüğü sormaca 5 ayda tamamlandı. Görevlendirilen 2 cumhuriyet altını savcısının hazırladığı 7 sayfalık iddianamede, suçlamaları akseptans etmeyen Kamuran Kaynak Acar üzerine, ‘İhmali davranışla öldürmeye teşebbüs’, ‘Çocuğa eziyet’ ve ‘Çocuğu kaçırma’ ve ‘Kişiyi hürriyetinden mahrum bırakma’ suçlarından 27 yıl mapus cezası istemiyle ülkü açıldı. İddianamede, ifadesine meydan verilen Kamuran Bulak Acara, sızlanan Yasemin Çevik’ın ablası olduğunu, yeğeninin birlikte 8-9 maaş olduğu andan itibaren kendisinin yanı sıra kaldığını ve yeğenine kendisinin baktığını söyledi, iddia edildiği kabil zorla tavik durumunun söz konusu olmadığını öne sürdü.

“BENDEN GİZLİ GİZLİ BİR ŞEYLER YİYOR, KIMI VAKIT VURUYORDU”

İddianamede, Çokluk Muhammet’in Antalya’üstelik alınan ifadesine birlikte kayran verildi. Çokluk Muhammet teyzesini, annesi namına bildiğini söyledi. Teyzesi ve kuzeniyle alay malay yaşadığı evde son zamanlarda paralarının kalmadığını, bu nedenle teyzesi ve kuzeninin kendisinden meçhul tıpkısı şeyler yediğini tamlayan Cem Muhammet, evde gününü yatarak geçirdiğini, teyzesi ve kuzeninin çöp atmama takıntısı olması dolayısıyla de habbe yararsız eş haline geldiğini belirtti. Toplama Muhammet, teyzesinin ara sıra namına vurduğunu ve bazen dahi tek bukanak üstünde kendisini bekleterek ceza verdiğini üstelik söyledi.

“EĞER BULUNMASAYDI HAYATINI KAYBEDEBİLİRDİ”

İddianamede, Kamuran Pınar Çevik’ın bellek sağlığıyla ilişkin ifade bile meydan aldı. Cürüm tarihinde, Kamuran Kaynak Acar’ın beyin hastalığının bulunmadığı ve zayıflığının saptanmadığı belirtildi. İddianamede, tıpkı zamanda savcılığın talebi üzerine, Antalya Akdeniz Üniversitesi Tababet Fakültesi Adli Tıp Asıl Bilgi Dalı Başkanlığı’nca tertip edilen rapora da kayran verildi. Raporda, çocuğun beslenme ihmali nedeniyle organlarında ve vücudunda sürekli hasar kalabileceği, ‘eğer bulunmasaydı hayatını kaybedebileceği’ belirtildi. Cem Muhammet’in dosyaya giren fotoğraflarına göre de 1 yıl süresince kilit altında tutulduğu belirtildi.

İLK MISIL HAKİM KARŞISINDA

Teyze Kamuran Pınar Çevik’ın, zaman Bursa 10’uncu Dokunaklı Ceza Mahkemesi’ndeki yargılanmasına başlandı. Duruşmaya Bursa Yenişehir Karı Mecbur Cezaevi’nde tutuklu mevcut Kamuran Bulak Çevik ve avukatları ile Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı adına Bursa Karı ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğü avukatları katıldı. Antalya’üstelik kâin ana Yasemin Enerjik ise duruşmaya gelmezken, Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, çocuğun çap korumasında ve afiyet durumunun iyi olduğu, Bakanlığın davanın takipçisi olduğu belirtildi.

DURUŞMA KAPALI OLARAK GERÇEKLEŞTİ

Bursa Barosu Çocuk Hakları Merkezi ve Kâm Sarıklı Bala İstismarı ile Mücadele Derneği’nin (UCİM) davaya katılma talepleri ise reddedilip, duruşmada gizlilik kararı verildi. Bursa Barosu Yavru Hakları Merkezi Üyesi avukat Büşra Kaynak Altınoluk, “Avukatlık Kanunu, Ukubet Muhakemesi Kanunu, Kanunuesasi ve yan olduğumuz arsıulusal sözleşmeler layıkıyla Bursa Barosu namına iltihak talebinde bulunduk. ‘Çocuğun üstün yararı’ ilkesi layıkıyla birlikte baronun suçtan engel gördüğünü açıkladık. Ancak duruşma tarafından iltihak talebimiz reddedildi ve mahremiyet kararı verildiği üzere salondan dışarı çıktık. ‘Çocuğun üstün yararı’ ilkesi göre hakeza durumlarda, mahremiyet kararı olması gereken tıpkısı aplikasyon. Bizim akseptans etmediğimiz bekçi, baronun katılma talebinin reddi” dedi.

UCİM Ahbaplık Koordinatörü avukat Mine Rana Kahramanoğlu da “Yargılamada ana yarısı vakfedilmiş yargılanıyor, mahkeme salonundaydı. Tığ üstelik katılma taleplerimizi sunduk. Baro’nun ve bizim iltihak talebimiz ret oldu maatteessüf ve duruşmanın ilişkin olarak yapılmasına değişmeyen verildi. Çocuğumuzun henüz önce ifadesi makbuz, dosyada bulunan. çıktı birlikte dosyanın takipçisiyiz biz UCİM olarak. Teyzesini asıl namına biliyor. Tabiatıyla ki bala olduğu üzere, başına ne geldiğini çok bilmiyor. Yani bire bir bakımsızlık var ama çocuğun algısı filhakika o şekilde olduğu için hangi halde olduğunun farkında değil maalesef” diye konuştu.

Share: