Göz fiyatları mali istikrarın önünde nâr oluşturuyor!

Avrupa Eşkâl Bankası (ECB), ekonomik toparlanmaya karşın, alelhusus göz piyasasında faziletli fiyatları finansal sistemin istikrarı amacıyla riskler oluşturduğu konusunda uyarıda bulundu.

ECB, Euro Bölgesi’ne ilişkin 6 maaş Mali İstikrar Yorum raporunu yayımladı.

Raporda, ekonomi toparlandıkça ve Kovid-19 salgını ile ilgilendiren belirsizlikler azaldıkça para sektöründe ve ciddi ekonomide güdük vadeli risklerde düşüş görüldüğü ancak ayrıntılı vadeli kırılganlıkların birikmeye bitmeme ettiği belirtildi

ECB raporunda, konut piyasalarında, faziletkâr riskli tahvillerde ve kripto varlıklarda küsurat hareketliliğin ve beklentilerin haddinden fazla üzerinde mütezayit enflasyonun repo oranlarında keskin aynı artışa kat açması yerinde kırılganlıklar oluşturacağı üstüne uyarıda bulunuldu.

Raporda, “Endişeler hele kredi, yaşayış ve basamak piyasalarındaki erdemli denk hareketliliği yanında Kovid-19 salgını arkası sıra kurumsal ve amme sektörlerindeki faziletkâr borç seviyeleri ile ilgilendiren.” denildi.

Yılın ikinci çeyreğinde Euro bölgesinde hane fiyatlarının 2005’ten bu yana en yüksek artışı gerçekleştirdiğine vurgu yapılan raporda, göz fiyatlarındaki bu yara artışların “bulut nedeni” olmaya devam ettiği belirtildi.

Raporda, şirketlerin iflas etmesi yahut bankaların sıkıntıya düşmesi riskinin altı ay öncesine göre mefret ölçüde henüz bağan olduğu belirtilerek, Avrupa’da hele Kovid-19 akse öncesi değerlemelerin faziletkâr olduğu ülkelerdeki taşınmazlar piyasasında tashih risklerinin oylumlu ölçüde arttığı vurgulandı.

Euro Bölgesi’nde devam fail düşük getiri politikasının mali kurumlar üzerindeki menfi etkilerinin “devir ortamında kötüleşebileceğine” düzlük sunulan raporda, bankaların sayısal tahavvül ve henüz yeşil benzeri ekonomiye geçişin sonuçlarını yöneltmek için güçlük altında kalacaklarına belen edildi.

Raporda görüşlerine yer verilen ECB Başbuğ Yardımcısı Luis bile Guintos, Euro bölgesindeki sonuç iktisadi toparlanmanın, iktisadi faaliyetlerde etki ve kalan güven riskine ilgilendiren endişeleri hafiflettiğini belirterek, “Global tedarik zinciri baskıları ve kalan enerji fiyatları, toparlanmanın gücüne ve pahalılık görünümüne eskimemiş güçlükler getirirken, dünyanın bir nice bölgesinde aşılamadaki olgunluk ciddi kaldığı için Kovid-19 salgınından kaynaklanan riskler ağız ağıza ortadan kalkmadı.” ifadelerini kullandı.

Moody’s Avrupa’yı uyardı!

Japonya’bile tedarik zinciri krizi otomotiv sektörünü vurdu

İnşaat malzemeleri sektörü hızlı koşusuna küşayiş verdi

 

Share: