Göl manzaralı kayak merkezi kara hasret kaldı, zaman açılamadı

Göl nezaretli kayak merkezi esmer özlem kaldı, sezon açılamadı

ELAZIĞ – Elazığ’ın Sivrice ilçesindeki Hazarbaba Kayak Tesisleri bu yıl, kış döneminin yarılanmasına karşın yağmayan kar nedeni ile sezonu açamadı.

Elazığ’ın Sivrice ilçesinin güneyinde 2 bin 347 metre rakımlı Hazar dağının eteklerinde Hazar gölüne hakim manzarasıyla özen calip ski merkezinde sezonun açılabilmesi üzere muhtemel kar yağışı gerçekleşmedi. Alışılagelen şartlarda yılın bu zamanlarında rekor düşük sıcaklığın kaydedildiği kentte bu sene yeterli kar yağışının olmaması, kayakçılar ve kayak merkezindeki işletmeciler üzere sorun olmayı sürdürüyor. Sivrice ilçesinde mevcut ve Türkiye’deki muhteşem ski merkezleri arasında meydan edinen Hazarbaba Kayak Tesisi, kar yağışının mahdut olması dolayısıyla sezonu açamadı.

Kayak yapamadıklarını tabir eden vatandaşlardan Berkay Özel, “15 arkadaşımla kayak yapmaya geldik. Doğunun türlü illerinde ski merkezlerini geziyoruz. Şu dakika gördüğünüz gibi ekoloji az buçuk değişime uğruyor. Sabık yıl benzeri buçuk iki metreye andıran kar vardı. Buraya gelip domuzuna bire bir şekilde organizasyonumuzu gerçekleştirmiştik. Bu misil maatteessüf gördüğünüz gibi yağışsız aynı ortamdayız. Akıl kalınlığı 10 santimetreyi geçmiyor saha düzlük da kurumuş. Maatteessüf bu duruma ötede spor kulüpleri adına bizde haddinden fazla üzülüyoruz” dedi.

Share: