GİRESUN BAKAN SOYLU: MERSİN’DEKİ EYLEM, AMERİKA MERKEZLİDİR

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Aristokrat, Mersin’de polisevine yönelik yıldırı saldırısına ilişik, “Bu eylem, Amerika merkezli tıpkı eylemdir” dedi. İçişleri Bakanı Aristokrat, SELIM Öğür Giresun İl Başkanlığı’nca düzenlenen Genişletilmiş İl Enformasyon Toplantısı’na katıldı. Burada konuşan ve Türkiye’nin terörle mücadelede çokça mefret noktaya geldiğini kaydeden Bakan Soylu, “Sabık hafta başında şehidimizin yiğitçe mücadelesi, gazimizin kahramancasına mücadelesiyle 2 teröristin hem vurulması ondan sonradan birlikte cehennemin dibine büyüklüğünde gittikleri o eylemde az daha CHP’liler dün akşam tweet atmışlar, ‘Türkiye’nin sokakları yıldırı doldu’ diyerek. ‘Terör doldu’, seviniyorlar. PKK’nın temas eylemi ‘Aman benzeri istikrarsızlık olsun, aman şöyle olsun, aman böyle olsun’. CHP’nin ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun o avanelerine söylüyorum buradan; PKK’nın eylemlerini sizi sevindirecek noktaya getirmeden onları kavuşum yedi tekmil dibine gömmeyenler namerttir. 6 yıldır, 15 Temmuz’dan sonradan tek gösteri, onun bile arkadaşlarımız hakkını verdiler, onu de söyleyeyim. Bu eylem, Amerika merkezli bire bir eylemdir” diye niteleyerek konuştu.

‘MÜNBİÇ’TEN TARSUS’A PARAMOTORLA GELDİLER’

Mersin’deki saldırıyı gerçekleştirenlerin, Münbiç’ten paramotorla Türkiye’ye geldiğini kaydeden Soylu, “Bu eylemi gerçekleştirenler, Münbiç’ten cereyan ettiler. Eylemden esbak akşam saat 20.00 bakımından kül 12-13 saat paramotorla paraşütle beraber Tarsus’a geldiler. Tarsus’ta kıyıya mümasil benzeri yere indiler, sabah saat 10.00’a akla yatkın. Ondan sonra akşama kadar orada kaldılar ve oradan yaya sonraları birilerinin arabalarına binerek alışılagelen vatandaşların, onlar de insaniyet adına götürmüşler ve ondan sonra eylemi gerçekleştirdiler. Ben 6 yıldır İçişleri Bakanlığı yapıyorum, ilk kez Amerika marifetiyle bizden ayrımsız husus istendi. Güven Genel Müdürlüğü’müzden ve istihbarat birimlerimizden ‘Şu gösteri yapan silahların dizi numaralarını sizden istiyoruz’. Hastalık istediler? Bizim arkadaşlarımız dahi onlara haddinden fazla güzel aynı yanıt verdi, istihbarat teşkilatımız. ‘Siz önce evvel PKK’ya gönderdiğiniz silahların sekans numaralarını bize gönderin, tığ ondan sonra size göndeririz’ diye” dedi.

Vekil Aristokrat, karşılarında kökü dışarıda temel muhalefet partisi olduğunu söyleyerek, “Bu işi izleme etmeyeceğimizi düşünmesinler. Görecekler; o cetvel, onların başına bela olacak. Teröristi çok tıpkısı yerde aramalarına lazım bulunmayan. Meclis’te bir anda yanı başlarına baktıklarında HDP milletvekillerine bakmaları yeterlidir, yıldırıcı kullanmak amacıyla. Onlara ehil çıkanlar, onlarla beraber olanlar, onların hapishaneden attığı mesajlara halk çırpanlar, tabii kim bu milletten lazım cevabı alacaklardır. Her bu arada alacaklardır. Fenomen oldu, ‘İlk ilk DEAŞ yaptı’ dediler, yetmedi; o ilçedeki yöneticileri, ayrımsız karı polis delilik geçirdi o taradı dediler zira PKK’ya toz takmak istemiyorlar. Tığ yaptığımız araştırmaların arkası sıra benzeri değerlendirme ortaya koyduk, ondan bilahare şirazeleri şaşmış oldu. Bu işin içerisinde kimlerin olduğunu biliyoruz. Buradan anca ayrılmak yalınç aynı hareket değildir” diye niteleyerek konuştu.

‘TERÖRİST SAYISI 120’NİN ALTINA DÜŞTÜ’

PKK ve terör örgütlerinin ev ayından itibaren toplam 126 eylem yapmak istediklerini belirten Nazır Aristokrat, “Bunların yalnız 13’ü etkin bombaydı. Onların hepsini engelledik. Genelkurmay’dan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne büyüklüğünde jandarmadan polisimize büyüklüğünde savunma sanayimizden MİT’e kadar cumhuriyet tarihinin en kıvrak, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın yönetimi ve iradesiyle terörle mücadele ediyoruz. Bunun sonucunu alıyoruz. Türkiye içerisindeki terörist sayısı birtakım zamanlar on binler oldu, demincek 120’nin altına düştü. Biz cumhuriyetin birinci asrını bitiren milletiz. Demincek ikinci asrına hayatımız izin ederse terörle savaşım bire bir günlük tıpkı hareket değildir. Zira bu işi başımıza musallat edenler, ülkemizin standartları yükselmesin, hür ve zihayat tıpkı ülke olmasın, kalkınan benzeri ülke olmasın, başımıza bela etmişlerdir, musallat etmişlerdir” açıklamasında bulundu.

“Giresun kahraman bir şehirdir, bu yiğit şehre tekmil isnat etmek istiyorum” diyen Vekil Soylu,

“Zaman Türkiye’de kırsalda terör örgütü az daha tamamına yakını çökertilme noktasına getirilmiştir. Tendürek Dağı çok yıllar sonradan tertemiz, Kars’ta benzeri bir tane yıldırıcı bulunmayan. Bingöl, Elazığ arı sili, Erzurum tertemiz. Amonaslar, karşısı tezelden Afrin olmasına karşın çabucacık Suriye olmasına karşın arı sili. Hepinizin nezdinde söylüyorum. Cumhuriyetin 100’üncü yılında 29 Ekim 1923 tarihinde Veca arı sili olacak, Van kırsalı tertemiz olacak, Şırnak arı sili olacak, Hakkari ve Tunceli tertemiz olacak, PKK terör örgütü Allah’ın izniyle çökertilecek” dedi. Nazır Soylu, konuşmasının peşi sıra TBMM’nin açılışına katılmak amacıyla Ankara’ya gitti.Share: