GİB’e ihbarname şartı ev fiyatlarını artıracak mı?

İnternete taşınır ya birlikte gayrimenkulünü kıymak evet birlikte kiralamak amacıyla ilan verenlerin mecmu etiket bilgileri ile satılması halinde asıl koca tutarları benzeri kamer ortamında Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) bildirilecek. Kullanılmamış düzenleme internetten emlak bey piyasasını altüst etti. İnternetteki binlerce hane satışı ilandan çekildi. Düzenlemenin hane fiyatlarında bakir tıpkı bindirim dalgası yaratmasından keder ediliyor.

Kaynak ve Maliye Bakanlığı’na sınırlı GİB’in Resmi Gazete’da yayımlanan 538 mahdut Algı Asıllar Kanunu Genel Tebliği’ne göre evini, arsasını, tarlasını, arabasını ya de el telefonu gibi ferdî eşyasını kıymak üzere internete ilan verenlerin adı, aile adı, TC numarası, yabancı ise ecnebi kimlik numarası artık doğrudan GİB’e bildirilecek.

Bildirimi internet siteleri ile ilana tavassut edenler yapacak. İlan verenler zatî bilgilerini internet sitesine vermez, genel ağ sitesi üstelik GİB’e sunma geç 1 ay içerisinde bilgileri iletmezse, hatalı hikmet iletirse ukubet uygulanacak. İnternet siteleri ile emlakçılar, menkul veya gayrimenkulün satılması halinde temel satma tutarı ile öğrenim edilen yarkurul bedelini ve ödemelere ilgili banka bilgilerini birlikte GİB’e bildirecek.

İLANLAR KALDIRILIYOR

Sözcü’üstelik Erdoğan Süzer imzalı haberde görüşlerine düzlük sunulan Ankara Emlakçılar Odası Başkanı Melik Akçam, tebliğin yayınlanmasıyla alay malay 10 binden çok hane ilanının internet satışından kaldırıldığını bildirdi. Akçam, küsurat göz satış maliyeti dolayısıyla yeni tıpkısı bindirim dalgasının olacağını belirtti.

Sektörde merdiven şeş başlar

Taşınmazlar Müşaviri Sıhhatli Taşçı, bakir tebliğin konutta nazik denk artışlarına ve yurt satışlarının merdiven altına inmesine bozukluk olacağını söyledi. Taşçı, “Belediye rayici diyelim kim 200 bin liralık olan bire bir göz genel ağ ilanıyla 2 milyon liraya satılırsa müşteri ve vandöz toplamda 8 bin liralık yerine 80 bin lira masraf ödeyecek. Basamak 5 yıldan er satılmışsa Sağlık Vergisi bile doğacak. Bu maliyetler konut fiyatına bineceği üzere fiyatlar uçacaktır. Vergi ve masraf indirilmezse bu aranjman yarardan çokça zarar getirir” dedi.

Yükselen ev fiyatları arsaya olan talebi artırdı

 

Göz zar sitelerine düzenli bilgelik verme zorunluluğu getiriliyor

 

Share: