Gaziler Günü’ne akıllıca

Edirne Belediye Reisi Recep Gürkan, martir ve gazilerin yurt üzere verdiği mücadelenin güneş sayfalarında yeryüzü yüce yiğitlik ve vatanseverlik destanı namına yerini aldığını belirti.

Gürkan, Gaziler Günü zımnında yayımladığı mesajında, şehit aileleri ve gazilerin kendileri için çok bulunmaz olduğunu vurguladı.

Şehitlik ve gaziliğin, Türk milleti üzere onurların yer büyüğü, şereflerin arz yücesi olduğunu rapor fail Gürkan, mesajında şunları kaydetti:

” Şehitlerimiz ve gazilerimiz, fedakarlıklarıyla bizlere nice eke fütuhat ve kahramanlıklarla mahmul tıpkısı önceki armağan etmiştir. Kamer peyda hıyanet bayrağımız, onların cesaretleri yardımıyla vatanımızın semalarında gururla dalgalanmakta, ezanımız ilkokul mesafelik minarelerimizden özgürce okunmaktadır. Şehit ve gazilerimizin vatanımızın ayrılamaz bütünlüğü, milletimizin irtibat ve beraberliği amacıyla verdiği mübarek mücadele, gündüz sayfalarında alplık, vatanseverlik destanı kendisine yerini almıştır. Tamlık bağımsız milletvekili, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin, Atatürk öge ve devrimlerinin töz savaşçıları olan gazilerimizin muvaffakiyet ve fedakarlıkları yolumuzu aydınlatmaya bitmeme etmektedir. Sakarya Saha Savaşı’nın kazanılması sonrasında, Millet Meclisi yoluyla Nazik Önder Mustafa Kemal Atatürk’e, 19 Ilkgüz 1921’üstelik ‘Mareşal’ rütbesi ile ‘Gazi’ unvanı verilişinin 101. sene dönümünü kutluyor, parçalanmamış müstakil bağımsız milletvekili ayrımsız Türkiye amacıyla, için canlarını on paralık korkmadan ortaya koyan ve ebediyete kavrama fail gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, hayatta olan gazilerimize aileleriyle alay malay sağlıklı ve rahat tıpkı yaşam diliyorum. “

“Gazilerimizin yanında ve destekçisi olmaya devam edeceğiz”

DÜRÜST Tümen Edirne İl Başkanı Sarih İba, Gaziler Günü nedeniyle fikir yayımladı.

İba, mesajında, Gazilerin fedakarlıklarıyla Türk Milletine birçok heybetli zaferler ve kahramanlıklarla kırcı ayrımsız geçmiş bırakıldığına değindi.

Vatan topraklarını yüklenmek üzere canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen martir ve gazilerin ülkenin haysiyet ve gurur kaynağı olduğunu ifade eden İba, mesajında şunları kaydetti:

“Bizler Balkan Savaşı’ndan Çanakkale’ye, Darı ve Suriye’den Galiçya’evet, Kafkas Cephesi’nden İstiklal Harbi’hangi büyüklüğünde coğrafyamızın dört bir köşesinde uğraş fail kahramanlarımızın muazzez hatıralarıyla yetik ayrımsız nesiliz. Şehitlik ve gazilik, milletimiz amacıyla onurların yer büyüğü, şereflerin sunu yücesidir. Gazilerimizin ve şehitlerimizin ailelerinin gururuna ortak oluyor, kederlerini istekle paylaşıyoruz. Türkiye Balaban Kavim Meclisi marifetiyle Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e Yiğitlik Unvanı verilişinin yıl dönümü olan 19 Eylül Gaziler Haset’nü aynı el daha kutluyoruz. Bu anlamlı dönme, TBMM’nin milletimiz hesabına Gazilerimize olan vefa borcunun ödenmesinin yıldönümüdür. Milletimiz güzeşte olduğu kabil bugün üstelik ‘Ölürsek martir, kalırsak gazi oluruz’ diye istiklalini ve istikbalini savunmayı sürdürmektedir. Gazilerimiz, olta ettikleri değerlerin bilinciyle yurt sevgileri ve kahramanlıklarıyla eskimemiş nesillere kösemenlik etmektedir. Bir Vakitler olduğu kadar zaman ve gelişigüzel ahit gazilerimizin yanı sıra ve destekçisi olmaya devam edeceğiz.”

“Gaziler Günü mutlu olsun”

Keşan Belediye Reisi Mustafa Helvacıoğlu, Gaziler Günü nedeniyle idea yayımladı.

Helvacıoğlu mesajında, Türk milletinin ruz süresince sunma print koşullar altında vatanına, bayrağına ve özgürlüğüne cemaat çıktığını hatırlattı.

Şehit ve gazilerin fedakarlıklarıyla birçok balaban zaferler ve kahramanlıklarla meşbu bire bir geçmişin dürü edildiğini rapor fail Mustafa Helvacıoğlu, mesajında şunları kaydetti:

“Onların cesaretleri sebebiyle şanlı bayrağımız, vatanımızın semalarında özgürce dalgalanmaktadır. Ülkemizin beher köşesinde erinç ve emniyeti bulmak hesabına canı pahasına vatanı korumayı görev edinmiş benzeri milletin evlatları yerine gazilerimizin ve şehit ailelerimizin gururlarını, kederlerini paylaşıyoruz. Zaman bizler bile ülkemizin gücüne bati desteklemek üzere haddinden fazla çalışıyoruz. Bu topraklarda geçmişten bugüne milletimizin bağımsızlığı amacıyla savaş etmiş, bilcümle martir ve ebediyete irfan eden gazilerimizi yağmur ve şükranla anıyor, hayatta olan gazilerimize ise minnet ve saygılarımı sunuyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e müşir rütbesi ve gazi unvanı verilişinin yıldönümü ve 19 Eylül Gaziler Haset mutlu olsun.”

“Hatıralarınıza ehil çıkmak ve onları tebcil etmek bizim görevimizdir.”

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Gaziler Haset zımnında nabız yayımladı.

Pekcanlı mesajında, zaferlerle yoğun soylu Türk tarihinin temelinde kahramanlık ruhu olduğunu belirtti.

Aziz şehitlerin ve alp gazilerin mazi cephede vermiş oldukları heybetli mücadelenin, bu dönme Türk gençliğinin en balaban kıvanma ve artım kaynağı olduğunu tabir eden Pekcanlı, mesajında şunları kaydetti:

“Tarihin gördüğü sunma büyük destanların kahramanları olan şehitlerimiz ve gazilerimiz cemaziyelevvel olduğu kabil bugün birlikte yolumuza çerağ tutan arz büyük kat göstericileridir. Yurt sevgisiyle meşgul göğüslerini düşman karşısında koruma fail, değil düşman elinin, düşmanın alçak emellerinin üstelik yurt toprağına uzanmasına cevaz vermeyeceğiz. Gazilerimiz ve şehitlerimizin yazdığı destanlar asla unutulmayacak sonsuza kadar yaşayacaktır. Hatıralarınıza erbap çıkmak ve onları ululamak bizim görevimizdir. Özellikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları girmek üzere tamam şehitlerimize ve ebediyete irfan etmiş gazilerimize Allah’tan yağmur diliyor, gazilerimizin gününü kutluyorum.

“Yekpare gazilerimizi saygıyla, minnetle anıyoruz”

Feyiz Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Tekin, Gaziler Haset nedeniyle tasavvur yayımladı.

Uğurlu, mesajında atalarının emaneti olan bu ülkede huzur ve barış süresince sürmek gerektiğini, herkesin evet şehit evet gazi torunu olduğunu belirtti.

Türkiye’nin bağımsızlığı, Türk vatanının ayrılamaz bütünlüğü, milli angajman ve beraberliğin korunması için yüksek fedakarlıklar göstererek, canı, beyin pahasına ölümüne göğsünü siper fail şehit ve gazilerimizin kahramanlıklarının kıyamete büyüklüğünde hafızalardan silinmeyeceğini vurgulayan Uğurlu, “Milletimizin özgürlüğü için canlarını seve seve ortaya koyan kahramanlarımızla ne kadar övünsek azdır. Onlar bizim ‘medarı iftiharımızdır. Kullanılmamış nesillere şehidi şehit yapan, gaziyi gazi eden medeniyet değerlerimizin anlatılması gerekir. Bu araç ile parçalanmamış şehitlerimize Allah’tan yağmur dilerken, bilcümle gazilerimizi nazikâne, minnetle anıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: