Garo Paylan’dan Bakan Özer’e: “Geçtiğimiz Sene Siz Bıyıksızdınız, Cemi Biat Etmemiştiniz. Bu Sene Bıyık Bırakmışsınız”

HDP Diyarbakır Saylav Garo Paylan, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı’nın 2023 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda; Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer’e “Tek adam rejiminin tıpkısı sembolü var, bıyık. Geçtiğimiz yıl siz bıyıksızdınız, eksiksiz biat etmemiştiniz. Bu yıl maatteessüf etrafınızda olan dizge kabilinden bıyık bırakmışsınız” dedi.

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu’nda zaman; Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK ve ÖSYM’nin 2023 bütçe teklifleri, 2021 yılı kesin adisyon kanun teklifleri ve Sayıştay raporları üzerindeki görüşmeler sürüyor.

HDP Diyarbakır Mebus Garo Paylan şöyle konuştu:

“Terbiye üzerine haddinden fazla geride kaldığını üzülerek söylüyorum. Yüzüncü yılın bütçesi size nasip oldu. Yüzyılın aynı muhasebesini yaptığınızda 85 milyonuz hangi huzurumuz var hangi birlikte kanunumuz var. Gençlerin yüzde 70’i diyor kim, ‘İmkanımız olsa Türkiye’yi terk ederim. Bambaşka benzeri ülkede yaşarım’ diyor. ‘İş beğenmiyor bu gençler’ diyor sanayiciler. Ama vaat edilen maaş 5 bin 500 teklik.

Türkiye’nin bir sıçrama yapması geçişsiz. Türkiye yüzyılı diyorsunuz ya. Geçtiğimiz yüzyıla bakıp dersler çıkaramazsak yaptıklarımız yapacaklarımızın garantisidir. Bakın üç kuşak kayıp oldu. Benim dedem bile yaşayış görmedi babamda varlık görmedi ama 4. kuşağı kurtarabiliriz. Bilimin müstakil olmadığı yerde teknoloji birlikte gelişmez. Eğer eğitime eleştirmeli düşünceyi koyamazsınız. Oradan bilgelik çıkaramazsınız Tıpkısı çocuk ‘neden bu?’ dediğinde tersleniyorsa orada malumat çıkaramazsınız.

Geçtiğimiz yıl buraya geldiğiniz takatli çok vaatte bulundunuz. Ego birlikte siz dedim kim eleştirisel düşünceyi başa koyun dedim sunumunuzda tıpkı özdek görmedim. Ego size hakeza bire bir şey dedim amma, ‘Dimyat’a pirince giderken eldeki bulgurdan oldum.’

Tek herif rejiminin aynı sembolü var, bıyık. Geçtiğimiz sene siz bıyıksızdınız cemi biat etmemiştiniz bu yıl maatteessüf etrafınızda olan bütün üzere bıyık bırakmışsınız. Hangi müdüre ne okula gitsen bıyık bırakmamış okul müdürleri bıyık bırakmışlar. Rahat olun biricik siz biat etmedi bütün bakanlar etti siz de biat ettiniz. Tayyip As diyor kim, ‘bana biat edecekseniz bıyık bırakacaksınız’ diyor. Müstakil us herkesin istediği üzere giyindiği, isteyenin bıyık, sakal bıraktığı tıpkı ülkede yaşanıyor. Saraya kimse bıyıksız giremez. Katiyen kavisli anlamayın kişiselleştirmeyin meseleyi. Saraya giren, bıyıklı çıkar. Bu kadar dümdüz.”

Bakan Özer ise Paylan’ın sözlerine, “Yazıklar olsun sana. Benim vücudumdaki tasarruflar sizi ilgilendirmez bunun karşı konuşmak züldür. Siz tayf kırıklığısınız, size gülüyorum” tepkisini gösterdi.

Share: