“Futbolun bilge kişisi” Özkan Sümer, vefatının ikinci yılında anılacak

“Futbolun hakim kişisi” yerine anılan Trabzonspor’da futbolculuk, maharet yönetmenlik ve reislik görevlerinde mevcut Özkan Sümer, vefatının ikinci yılında anılacak.

Tedavi gördüğü Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde 22 Meyan 2020’bile yaşamını yitiren Sümer’in bordo-mavili takımda teknik müdürlük yaptığı dönemde ayak topu oynayan bozuk futbolcuları, ihtifal töreni öncesinde AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Türkiye Ayak Topu Antrenörleri Trabzon Şube Başkanı Takatli Bak, 9 yaşından itibaren Trabzonspor’un minik takımında Özkan Sümer’i tanıdığını belirterek, “Özkan Öğretmen’yı Trabzon halkı unutmuyor, unutturmuyor. Anılarıyla yaşıyoruz. Trabzon halkının yaptığı benzeri madde var, yâd yaparak bunu millî boyutta bile yaşatmaya çalışıyor ve yaşatıyor dahi. TÜFAD Umumi Başkanı’mız geçen yıl anma törenine geldiğinde, ‘Trabzon halkını çok seviyorum. Özkan Hoca’yı unutmuyor, unutturmuyor.’ dedi. Bizim için büyük aynı değerdi.” diye konuştu.

Sümer’in birçok insanın yaşamına dokunduğunu vurgulayan Bak, “Bütün anılarını anlatıyor. Geçmek ki herkese dokunmuş. Ben pusula alışkanlığımı ondan öğrendim. Bütün tezkere okurdu. Özkan Öğretmen’nın kitaplarını sellemehüsselam alırdım masanın üstünden. Elan bilahare kendisine söylediğimde, ‘Görüyorum, anlıyorum.’ derdi.” ifadelerini kullandı.

Bak, Sümer’in işini seven ve çokça disiplinli ayrımsız teknikçi olduğunu bile kaydederek, şöyle bitmeme etti:

“Altyapıda alay malay çalışıyorduk. Benzeri dönme akşam 8 oldu, çift kermen bitti. Elan sonradan Özkan Öğretmen gitme hazırlığı yaparken bizim rezerv oyuncuları çift kermen maç yaptırmak istedim. ‘İyi aklına gelmiş.’ dedi. Oturdu tekrar, saat 9’u buldu. Ona ‘Hocam tek yoruldun mu? Bıktın mı? Tükendin mi?’ dedim. O bile ‘Asla evladım.’ yanıtını verdi. Benzeri çağ bana ‘Şu sesi duyuyor musun?’ dedi. Kuşlar, kollar, tribünlerin sesi vardı. ‘Duyuyorum hocam bu sesleri.’ deyip saydığımda, ‘Taka’nın sesini duymuyor musun?’ diye sordu. Denize gitmeyi, balık tutmayı çok seviyordu amma ayak topu dolayısıyla bunları yapamadı. Bizi öyle tıpkı yetiştirdi kim teknik adam kurslarında çokça kalburüstü olduk. Özkan Sümer ile hayat süren sistem zaman toplumda var oldu. Sadece futbolda değil, ticarette, siyasette her konuda başarılı insanlar yetişirdi. Bunu üstelik disipliniyle yaptı. Ben kendisinden çokça memnundum. Allah birlikte kıvançlı olsun, mekanı cennet olsun.”

Arslan: “Çokça şişman futbol adamı”

Trabzonspor’un unutulmaz futbolcularından Hamdi Aslan, Sümer’in 1-2 sözcük ile anlatılacak tıpkı figür olmadığını belirterek, “Çok iri benzeri futbol adamı, sosyal adamdı. Bizim üzerimizde o büyüklüğünde çokça emeği var ki bunu hiçbir zaman sadece topçu yerine değerlendirmedim.” dedi.

Sümer’in bir nice konuda kendilerine yardım sağladığını anlatan Hamdi Aslan, “Davranışlarımız, iletişimimiz, arkadaşlığımız, meydan içi paylaşımımızda bize çok nazik katkısı olmuştur. Içtimai hayatta o değerler, ölçüm gördüğümüz bütün davranışların altında sayın hocamız vardır. Keşke futbolun içre daha çok olsaydı, teferruatlı yıllar Trabzonspor’da kalsaydı. Trabzonspor’un şampiyonluğunu, değme şeyini görseydi. Bizim için çokça iri tıpkı mutluluk olurdu. Adi yaştan itibaren bizim hayatımıza dokunduğunu söyleyebilirim.” şeklinde konuştu.

Hamdi Arslan, Barcelona’yu 1-0 yendikleri karşılaşmada kendisinin gol attığı, beceri direktörün de Özkan Sümer olduğunun hatırlatılması üstüne, “Hocamızın sevincini çok anlaşılan fail yapısı yoktu. Tığ kazanırken de ‘Sevinmeyi acep abarttık mı?’ diyerek hocamızdan aksülamel bekliyorduk. Barcelona maçında beraberdik. Bizim üzere haddinden fazla haddinden fazla önemliydi. Bu tür maçlara bizi hazırlarken antrenmanda veya maç öncesi konuşmaları hepsi haddinden fazla rahatlatıyordu. İnanılmaz çekinmezlik veriyordu. Saldırgan, anif ayrımsız yapısı var amma iletişimi haddinden fazla yumuşaktı. O bizi rahatlatıyordu. Barcelona maçı dahi anca ayrımsız maçtı. Ne büyüklüğünde dinamik olduklarını orada anladık. Burada çokça fazla bir öz hissedemedik. Burada taraftarın vermiş olduğu destekle Avni Aker’bile heyecanlı oynamıştık. Hocamızla o maçı çekmek, dörtköşe, pir benzeri anıydı.” ifadelerini kullandı.

Sümer ile altyapıda oyuncu adına ayak topu hayatına başladığını dile getiren Aslan, şunları söyledi:

“13-14 yaşlarımızda bizimle olan iletişiminin değerini bugün anlayabiliyorum. Çokça altın ayrımsız hocamızdı. Bize eke katkıları oldu. Çalıştırıcılık hayatında tabiatıyla ki kulübü mandepsi etme namına Trabzonspor, Trabzon şehri amacıyla büyük değerdi. Trabzon dışındaki sevgisi, görmüş olduğu gocunmak haddinden fazla çokça daha ayrımlı. Trabzon dışında ayak topu konuşulduğu ahit, Özkan Sarıklı’dan bahsediliyor. Bu dahi çalım verici benzeri uzanım. Ego Özkan Hoca’nın torpilli oyuncularındandım. Kaba yapısını hissetmedim. ara sıra tabii ki bize de baziçe içerisinde dokunuşları, eleştirileri olmuştu. Hocamla sevinçli günlerimiz oldu. Haddinden Fazla cezalar da yedik. Antrenmanda ceza vuruşu çalışması yaparken kaçırdığımız penaltıda bakıyoruz ukubet yemişiz. Disiplin içerisine bizi sokuyordu.”

Türk futbolunun yer nazik değişiminde, yapılanmasında Özkan Sümer’in adının geçtiğini belirten Aslan, “Büyüklük futbolu altyapısının bence genişlik balaban isimlerindendi. Kaynağı Özkan Sarıklı’mızdı. Milli takımda çalışmıştım. Hep detaylar zarfında onun orada konuşulması da bizi gururlandırmıştı. Ahiret Yolculuğu yıl dönümünde hem üzüntülüyüz hem bile hakeza tıpkısı hocaya topluluk olduğumuz üzere dahi sevinçliyiz.” açıklamasını yaptı.

Duraç: “Haddinden Fazla balaban fasıla”

Özkan Sümer’le hem futbolculuk hem da antrenörlük döneminde etkin ve bordo-mavili kulüpte görev özne Turgut Kalça, “Hocamızı özlemle ayrımsız kat elan anıyoruz. Yokluğu bizde haddinden fazla iri çatlak oldu.” diye konuştu.

“Hem futbolculuk hem antrenörlükte uzun yıllar birlikteydik.” diyen Taban, şöyle bitmeme etti:

“İnanılmaz birlikteliğimiz vardı. Şu zaman bulunmayan ama neymiş varmış kabilinden. Bütün onu konuşuyor, anıyoruz. Her ayak topu konuştuğumuzda daim gündemimizde oluyor. 10 yaşında tanıdım kendisini. 20 yaşına büyüklüğünde Trabzonspor’un seçkin kategorisinde beraberdik. Futbolu bıraktıktan bilahare 9 sene yanı sıra asistanlığını yaptım. kimi zaman takımın hocası oldu, reislik yaptı. Altyapıda beraberdik. Tenise çokça düşkündü, bize öğretti. Beraber oynamamızı sağladı. Daim birlikteydik. Trabzonspor’dan ayrılıp döndük, on paralık kopmadık. Bizde büyük anıları, katkıları var. Ufkumu açan, bana hayatı öğreten ailemden evvel oydu. Hayatta karşılaşacağım zorlukların üstesinden süzülmek amacıyla onu modelleyerek, verdiği bilgilerle çok nöbet aldım. Benim kadar bir nice arkadaşımıza anlayış katmıştır.”

Duraç, Sümer’in dokunduğu herkesin hayata bakışını değiştirdiğini anlatırken, “Hele insanlara iş, sülale sevgisini aktardı. Şu anda gündeş futbolu uygulayıcı maharet adamlarla, hocanın 70’li yıllarda bize gösterdikleri, öğrettikleri çokça örtüşüyor. Zımnında çokça majör aynı ayak topu adamıyla işimizi öğrendik. Her şeyi öğreterek bu dünyadan gitti. Tığ üstelik onun öğretileriyle, özlük kattıklarımızla sefer alma çalışıyoruz. İnsanlara dokunduğu üzere topluma, kurumlara katkısı vardır. Kendisini yetiştiren, gelişen, çağcıl biriydi. Hakeza insanı zayi etmek çeki verici. Gecenin ne saati olursa olsun işimizle ilgilendiren zorlandığımızda, bilgelik aldığımız biriydi.” diye niteleyerek sözlerini tamamladı.

Share: