FKA’dan kesim planı çalıştayları ile hikmet alışverişi

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı Kalkınma Ajansları Umumi Müdürlüğü koordinasyonunda zindelik gösteren Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) vasıtasıyla 2024-2028 Nahiye Planı tedarik çalışmaları çerçevesinde toprak illerinde “Mıntıka Planı Çalıştayları” düzenlendi.

Sırasıyla Bingöl, Tunceli, Elazığ ve Malatya illerinde planlı çalıştaylara kamu çalım ve kuruluşları ile sivil sosyete örgütlerinden temsilciler katılım sağladı. Çalıştaylarda, Endüstri ve Ar-Ge, Erişim-Altyapı, Tarım ve Kırsal Kalkınma, Içtimai ve Beşeri Anamal, Turizm ve Tanıtım, Erke ve Madencilik, İklim Değişikliği girmek üzere yedi kategoride oluşturulan ve çokça sayıda katılımcının vadi aldığı komisyonlarda, Fırat Kalkınma Ajansı eksper personelinin moderatörlüğünde, bölgesel projeler ve çözüm önerileri değerlendirildi. Çalıştaylara ilgili açıklamalarda bulunun Fırat Kalkınma Ajansı Umumi Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, Bölge Planı Çalıştaylarının Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli illeri için çok koskocaman olduğunu söyledi. Yoğunlu, çalıştaylarda katılımcılardan mevrut proje önerilerinin öneminin altını çizerek, buradaki amacının nahiye planına tamlık hissedar kurumların katkıda bulunması olduğunu anlatım etti. Yoğunlu, “Çalıştaylarımızda bölgemizin kalkınmasına müteveccih muhteşem konularda vukuf alışverişi gerçekleştiğine inanıyorum” dedi.

Çalıştaylarda TRB1 Bölgesindeki Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli illerinin bulunan sorunların ve bunlara dair çözüm önerilerinin dile getirildiğini kaydeden Yoğunlu, bulunan potansiyelin kullanılabileceği tıpkısı havza planının oluşturulması amacıyla tedbir çalışmalarını inceden inceye yürüttüklerini söyledi. Kesim planlarının hiyerarşide üçüncü sırada geldiğini nâkil Yoğunlu, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Mıntıka planları hem mekansal namına hem de sektörel olarak mefret olup kamu yatırımlarını bölgede belirleyen, onların içeriğini işaret fail planlardır. Toprak planı hazırlıkları, 2022/7 Az Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi gereği, millî düzeyde koordinasyonu Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı özelinde Kalkınma Ajansları Umumi Müdürlüğü aracılığıyla bölgelerde ise Kalkınma Ajansları aracılığıyla yürütülmektedir. Bağımlı bizler kesim planını yaparken bölgede, yerelde koordinasyon ve tevsik işini yapıyoruz. Haddizatında havza planının içeriğini bu arada belirleyeceğiz. Bu Arada belirleyeceğimiz içerikteki yöntemlerden tıpkısı tanesi bile bu çalıştaylardır. Çalıştaylarımızın öncesinde bile paydaşlarımızın altın fikirlerini ve görüşlerini almak için web sitemiz ve toplumsal iletişim araçları yoluyla anketlerimizi yayınlamıştık. İnşallah düzenlemiş olduğumuz çalıştaylarımız ve katılımcılarımızın katkılarıyla mıntıka planın içeriğini özellikle stratejisini ve hedeflerini belirleyeceğiz.”

Yoğunlu, Toprak Planı Çalıştaylarını iki aşamalı yerine gerçekleştirdiklerinin altını çizerek, “İlk aşamasında ajans adına yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda belirlenmiş olan ihtiyaçlar ve sorunlar katılımcılarla paylaşıldı. Bunlara melfuf kendisine katılımcıların esermek istediği lüzum iklim özelinde gerekse nahiye genelinde sav tespitlerini beraber değerlendirerek ortaya çıkarmaya çalıştık” dedi.

Toplantıları yedi ayrı kalp masası oluşturarak gerçekleştirdiklerini tamlayan Yoğunlu, “İhtisas masalarımız bölgemizin sosyo-konuşu gelişimiyle ilgili içerikleri belirledi. her bir ihtisas masasında sorunlar tespit edildikten sonraları ikinci kısımda biz bu sorunların çözümüne yönelik hal önerileri ve projeler önerdik. Burada hele şunun altını resmetmek istiyorum. Bölge planında katılımcılarımızın verdiği çözüm önerileri veya verdiği proje önerilerinin nasıl gerçekçi olması lazım. Çünkü bunlar öncelikle ajans marifetiyle sonraları bile özge amme kurumlarımız yoluyla yatırım programına alınma hususunda muhteşem projeler olacak” dedi.

Yoğunlu, Havza Planının 2024-2028 yıllarını kapsayacağının altını çizerek, “Kesim planımızın belirleyeceği odaklar, stratejiler, hedefler hepimizi ilgilendirecek. Toplantılarımıza çok değişik kurumlardan temsilciler katıldı. Sivil toplum örgütlerimiz katıldı. Gerek iş dünyasından lüzumlu hususi sektörden, kamu kurumlarından temsilcilerimiz meydan aldı. Yapacağımız projelerde yahut yatırımlarda kesim planlarımız nasıl asıl dokuma edecek. Bu yüzden mıntıka planına hangi kadar çokça yardım verebilirsek ilimizi, kent, rustik alanlarımızı, ilimizdeki koskocaman sektörleri, ilimizdeki beşeri kaynağı ve özge hususları hangi büyüklüğünde iyi yansıtabilirsek kesim planı da o büyüklüğünde bölgemizi yansıtmış olacak. Katkından ortalık bütün katılımcılarımıza teşekkürname ediyorum. Oluşacak Nahiye Planımızın illerimize ve bölgemize şimdiden iyi olmasını diliyorum. Desteklerinden periferi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile Kalkınma Ajansları Umumi Müdürlüğümüze teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde açıklamasını tamamladı. – MALATYA

Share: