Fiyatlar 3-6 kamer süresince düşecek

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

ESIR ekonomisi teknik yerine resesyona girse dahi bu uzanım uzmanları inandırma etmemişe benziyor. Ekonomide yaşanan yavaşlamanın, daha uzun sürekli ve daha faal benzeri sürecin başlangıcı olduğu dillendirilmeye başlandı birlikte.

Fortune’dan Will Daniel’mağara haberine göre, ekonomistler, durgun şişkinlik yani hem işsizliğin hem enflasyonun arttığı tıpkısı hesaplı dönemin değil, Goldilocks yani iktisadi büyümenin enflasyona kez açmadığı benzeri büyüme sürecine makul gittiğimizi söylüyor. Bu ekonomistler arasında KUL merkezli envestisman bankası ve mali hizmetler şirketi Jefferies Mebde Mal Ekonomisti Aneta Markowska de düzlük alıyor.

Meğerse Wall Street ekonomistleri aynı yıldan teferruatlı benzeri süredir yavaşlayan kazançlı büyüme ile yüksek enflasyonun bileşimi anlamına gelen stagflasyonla ilgilendiren adına uyarılarda bulunuyor. Ancak bu görüşler şimdilik yönünü değiştiriyor görünüyor.

Durgun Şişkinlik önlenecek

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, Markowska, BENDE’nin önümüzdeki çeyreklerde 1970’lerde yaşanana benzer aynı stagflasyonu önleyeceğini savunuyor. Benzeri araştırı notunda “Dinginlik kelimesini rafa kaldırarak yerine ‘elan ayrıntılı süre, daha hararetli’ kalıbını koymanın zamanı geldi diyen Markowska, durgun şişkinlik değil, Goldilocks dönemi diye yazıyor.

Haziran kocaoğlan şişkinlik oranı zirveydi

Tüketici eşit endeksi ile ölçülen para şişkinliği Haziran ayında yüzde 9,1 ile akıbet kırk yılın sunu yüksek seviyesine ulaştı ancak Markowska, sakıt mal fiyatlarının ve iyileşen tedarik zincirlerinin önümüzdeki üç ila altı kamer zarfında çok faziletli mütemmim fiyatlarını düşürmeye yardımcı olacağına inanıyor.

Markowska, bunun tüketici harcamalarında bire bir toparlanma amacıyla ortam hazırlaması gerektiğini ve üçüncü çeyrekte GSYİH’nın yüzdelik 3’ad üzerine çıkmasını sağlayacağını öngörüyor. Bu durumun gerçekleşmesi, GSYİH’nın bir numara ve ikinci çeyreklerde daralmasından bilahare az çok bereketli tıpkı dönüş olacak ve birçok kişinin tıpkısı resesyonda olup olmadığımızı sorgulamasına illet olacak.

FED faiz artırımlarında yumuşamaya gidecek

Markowska, bu haftaki mütemmim karşılık endeksi verilerinin Haziran ayının KUL enflasyonu amacıyla doruk olduğunu göstereceğini, bunun dahi FED’mağara sene sonuna büyüklüğünde artırmayı planladığı faizleri yumuşatabileceğini kanıt ediyor. FED, Temmuz ayında 75 temel puanlık iri bir artım üstelik dahil tevessül etmek için, enflasyonu dizginlemek üzere bu yıl dört kat ürem artırdı. Ve çoğu ekonomist Getiri artırımlarının bitmeme etmesini bekliyor.

Markowska, FED’in nema oranlarını artırmaya devam etmek zorunda kalacağını akseptans ediyor fakat Wall Street’teki takatli çokça kişinin beklediği kadar agresif olması gerekmediğini söylüyor.

Markowska tekrar üstelik değişken besin ve enerji fiyatlarını dışarıda tutan atom çekirdeği para şişkinliğiun 2023 yılına kadar erdemli kalmaya devam edeceğini belirtiyor. Markowska, pandemi sırasında enflasyonu artıran uçak bileti ve ikinci umum makine fiyatları düşmeye başlasa bile, fiyatların artmaya devam etmesini erdemli belki namına görüyor. Atom Çekirdeği para şişkinliği, bir süredir FED’in belirlediği yüzdelik 2’nin üzerinde seyrediyor. Markowska, “Enflasyonun bölük ve aksiyon gücü kıtlığından kaynaklanan mihman benzeri bileşeni olduğuna inanıyoruz ve bu da geçenlerde çözülmeyecek. Bu iki zorla atom çekirdeği şişkinlik altında yüzde 4 civarında tıpkısı taban koymasını bekliyoruz” şeklinde konuşuyor.

Dinginlik yaşanacak fakat incitici olamaz

Markowska, Fortune’a verdiği röportajda, FED’in karışık çekirdek enflasyona alın mücadelesini sürdürürken ayrımsız resesyona girebileceği konusundan birlikte uyarıda bulunuyor fakat bunun mail zamanda gerçekleşmeyeceğini sözlerine ekliyor.

Markowska, “Ayrımsız resesyonun mail olduğu fikrine katılmıyorum, ancak bunun kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Bir noktada yüzde 2 enflasyona kafasız benzemek üzere ödememiz gereken kıymet bu olacak” şeklinde konuşuyor.

Markowska, çekirdek enflasyonu hedef seviyeye yaklaştırmayı umuyorsa, FED’mağara 2023’te işsizliğin makro ölçüde artacağı bir noktaya kadar faiz oranlarını yükseltmek zorunda kalacağını söylüyor ve bunun mahsus bire bir resesyona nöbet açacağını belirtiyor.

Borsalardaki ralli ayı tuzağı

Markowska, “Enflasyonun bu çepel bileşenini tenkis etmek üzere FED’in gelişim gücü piyasasında rehavet yaratması gerektiğini düşünüyorum, küçük başıboşluk oranını yükseltmeleri gerekiyor. Ve türkçesi, yüzde 4‘lük ayrımsız işsizliğin yeterince yüksek olduğunu düşünmüyorum” diyor. Markowska, enflasyonu tezyifkâr alt etmek üzere FED’mağara aylaklık oranını yüzdelik 6 veya yüzdelik 7‘ye fehmetmek zorunda kalabileceğini sözlerine ekliyor.

Yatırımcılar üzere bu behre senetlerinden bulunan rallinin tıpkısı ‘ayı piyasası tuzağı’ olduğu ancak biraz kamer içre envestisman getirilerinin beklenenden elan ongun olabileceğini anlamına geliyor. Markowska, “Ego bunun aynı kocaoğlan piyasası tuzağı olacağını düşünüyorum. Amma tekrar bile borsalarda yaşanan rallinin ferda sona ereceğini bile söylemiyorum zira önümüzde bibi yeryüzü birkaç iki ila üç mahiye çokça ongun veriler var. Bu yüzden yaşanan ralli, çoğu insanın oranlama ettiğinden daha balaban ayrımsız ayı tuzağı kabil” şeklinde konuşuyor.

Dünya ekonomisi stagflasyonda

 

Toptan ekonomilerin kâbusu: stagflasyon

 

Dünyaca adlı yatırımcıya göre yolun sonu durgun şişkinlik

 

Sükûnet-durgun şişkinlik-faiz artırımları ve piyasalara etkisi

 

Para Şişkinliği asma bıyığı kabilinden üzerimize yapışacak

 

BENDE’birlikte şişkinlik kâbusu bitmeyecek

 

Share: