Firez ve Turizm Bakanı Ersoy, Çanakkale Savaşları Araştırı Merkezinin açılışını yaptı Açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi ile ilgili “Binanın restorasyonun tamamlanmasının peşi sıra Çanakkale yağız ve bahir savaşlarıyla ilgilendiren günümüze kadar yayınlanmış yazılı, görsel ve işitsel bilgelik, belge ve dokümanlar gerçekleştirme edilerek merkeze nakledildi. Buranın çokça çok kapsamlı tıpkısı araştırı merkezi haline gelmesi için seçkin kalem adımı attık.” dedi.

Ersoy, Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, Çanakkale’dahi yiğitlik gösteren aynı milletin evladı olmaktan haysiyet duyduğunu söyledi.

Çanakkale’da Türk milletinin mevcudiyet destanının yazıldığını belirten Ersoy, şöyle bitmeme etti:

“Çanakkale karaca ve bahir savaşların sunma uzun ayrıntısına kadar incelenmesi, araştırılması ve gelecek kuşaklara genişlik akilane şekilde aktarılması amacıyla bir biçim kurulması gerektiğini düşündük. Hemencek harekete geçtik. Yaptığımız istişareler neticesinde Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığımız 1800’lü yıllarda yapılan ve geçmiş han devamında sıhhiye binası namına geçer tarihi binanın bu yönde değerlendirilebileceği görüşünü bildirdi. Bunun konusunda mesafelik kaybetmeksizin bu tarihi binanın restorasyonuna başladık. Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanlığımız yenileme çalışmalarını titizce yürüttü. Binanın restorasyonunun tamamlanmasının peşi sıra Çanakkale yağız ve deniz savaşlarıyla ait günümüze kadar yayınlanmış yazılı, görsel ve işitsel vukuf, doküman ve dokümanlar gerçekleştirme edilerek merkeze nakledildi. Buranın çokça çok kapsamlı ayrımsız araştırma merkezi haline gelmesi amacıyla değme tip adımı attık.”

Araştırı merkezinde Osmanlı Açıkçası, Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerindeki 5 binin üzerinde gerçeklik ile Tapu Kadastro Umumi Müdürlüğü arşivinde Çanakkale’ye ilgilendiren belgelerinin dahi toplandığını dile getiren Ersoy, bugüne kadar haddinden fazla beş altı kişinin elinde olan arşivlerin bile bu araştırı merkezine kazandırıldığını bildirdi.

Hazırlıkların sonucunda araştırmacıların ferah ferah çalışabileceği, çalışmalarını sürdürebileceği bire bir ortam sağlandığını anlatan Ersoy, eserlerin kazandırılmasında emekleri olan Uğural Vanthoft, Haluk Oral ve Mecnunca Aldoğan’a teşekkür etti.

“Hars ve konferans hayatını zenginleştirmek amacıyla yavaş aynı şekilde çalışıyoruz”

Ersoy, acun tarihine, Türklerin alplık mücadelesini kızıl harflerle yazdıran bu dönemin araştırılması, doğru anlatılması amacıyla ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını da vurguladı.

Troya Ekin Yolu Festivali üzere bile Çanakkale’dahi olduklarını anlatım eden Ersoy, şöyle konuştu:

“Ülkemizin firez ve danışma hayatını zenginleştirmek amacıyla bati tıpkı şekilde çalışıyoruz. Çanakkale’üstelik gerçekleştirdiğimiz Troya Festivali’nde 1000’den fazla sanatçının katılımıyla 100’den çok etkinlik sanatseverlerle buluşacak. Çanakkale’da ayrıca tarihle sanatı bire bir araya getirdik. Çanakkale Tarihi Alan Başkanlığının sorumluluğunda olan Anadolu Hamidiye Tabyası, Kilitbahir Kalesi kadar mekanlarda da etkinlikler gerçekleştirilecek. Rum Ateşi Raks Grubu, ‘Troya’ gösterisini bu festival çerçevesinde sergileyecek. Troya Müzesi’ndeki 3 tenor konseri kaçırılmaması müstelzim konserlerden biri olacak. 6 ülkeden ecnebi devir operatörleri yadigâr dalışı gerçekleştirecek. Tutum Yardımcıları ve Bahir Haritaları Sergisi sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 57. Saraka Senfonisi’hangi gidilmesi benim herkese tavsiyem. Sonraları ‘Rüzgarın Demir Atlıları Troya’ya Sürüyor’ başlığıyla çiftteker platformu 35 kilometre pedal çevirerek Troya Antik Kentine ulaşacak. Çocuklarımız için üstelik birbirinden iyice etkinlikler planladık. Canlı Pabuçlar, Sihirkâr Şapkalar Atölyesi, Tekâmül Ölçer ile Masal Tiyatrosu evvel aklıma gelen etkinlikler. Ekim ayında gerçekleştireceğimiz, Beyoğlu Ekin Yolu Festivali’nde dahi 6 binden çok sanatkâr 1000’den aşkın etkinlikte kayran takanak. Başkentte yapacağımız festivalde ise 5 binden çok sanatçımız 500’den fazla etkinlikle sanatseverlerin karşısına çıkacak.”

Diyarbakır ve Konya’bile dahi festivaller gerçekleştireceklerini belirten Ersoy, ilki düzenlenecek Diyarbakır Uğur Firez Yolu Festivali’ni 8-16 Teşrinievvel tarihlerinde düzenleyeceklerini ve 2 binden fazla sanatçının 500’den çok etkinlikte saha alacağını kaydetti.

Icra Vekili Ersoy, ayrıca Konya’daki Mistik Çalgı Aleti Festivali’nde üstelik uluslararası çalgı aleti camiasında özel bir yere topluluk olan İspanya, Almanya, Hindistan, Mısır, Azerbaycan, Özbekistan, İran ve Türkiye’den alanında usta sanatçıların izlenebileceğini söyledi.

Curcuna duraklarına İzmir’i de eklediklerini dile getiren Ersoy, “İzmir Alsancak Tekel Fabrikası Hars-Nutuk Kompleksinin restorasyonunu tamamlayarak festivalin temel duraklarından biri haline getireceğiz. Adana’mızı birlikte festival duraklarına kattık. Adana’dahi gerçekleştirilen Portakal Çiçeği Karnavalı’nı nezaret himayesinde çokça henüz etraflı tıpkı sürede ve açık katılımlı tıpkısı hale getireceğiz. Tarihimizle sanatı ayrımsız araya getirme çabalarımız çerçevesinde Troya Ekin Yolu Festivali’ne bu nadir merkezi da ekledik. Curcuna kapsamında burada Çanakkale Şehitlerine Forma Sanatı Sergisi, Gazavatnameler Işığında Türk Minyatür Sanatı ile Anafartalar Zaferi Sergisi ile 1915’ten Emirler, Raporlar, Hatıralar Kurşuna Tekebbür, Askere Atılganlık Sergisi açılacak.” diyerek konuştu.

Merkezin açılmasına emeği geçenlere teşekkürname eden Ersoy, başta Mustafa Eksiksizlik Atatürk girmek üzere tüm Milli Savaş kahramanlarını yağmur ve minnetle andığını bildirdi.

“Çanakkale’mizde bir nice ilçemizde yüzlerce etkinlik olacak”

AK Öğür Kadro Başkanvekili Bülent Turan ise Çanakkale’nin şüheda diyarı olduğunu tabir etti.

Çanakkale’nin gündüz, turizm, sanayi, orman üzere bir nice alanda iddialı olduğuna dikkati çekici Turan, “Altyapıların büyük oranda çözülmesi, muvasala mazeretinin kalmaması sonrası bölgemizde hareketliliğe de vabeste yerine tıpkı ekin kenti olması üzere da elimizden geldiğince tehlikeli düzentileme harcıyoruz. Zaman kültür kenti olmanın yer bulunmaz adımlarından aynı tanesini atıyoruz. Bakanlığımızın öncülüğünde on dolaşma boyunca Çanakkale’mizde bir nice ilçemizde yüzlerce aktiflik olacak. İnsanlarımızın, sanatseverlerimizin zaman zaman balaban ücretler ödeyerek elde ettiği o imkanları bakanlığımızın sebebiyle Çanakkale’mizde on çevrim boyunca doya doya izleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Merkez açılışından evvel bile Bakan Ersoy ve beraberindekiler, Çanakkale Bahir Müzesi Yardım-i Milliye Işporta Salonu’nda açılan “Osmanlı Bahir Haritaları Ezgi Yardımcıları Sergisi”ni gezdi ve icraat üzerine bilgelik aldı.

Share: