Fındık üreticilerine ihtişam destekli tarım sigortası yaptırmaları çağrısı

Giresun Tarım Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık üreticilerine Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) kapsamında sigorta yaptırarak ürünlerini garanti altına almaları çağrısında bulundu.

Karan, yaptığı kayıtlı açıklamada, 1 Kasım’da başlayan fındıkta sigorta başvurularının 28 Küçük Ay 2023’de sona ereceğini belirtti.

Giresun ve Türkiye üzere akıbet kademe heybetli, stratejik tıpkısı kitap olan fındıkta sezonluk değişikliklere ilişkin namına serencam yıllarda tarımsal külot ve fırtına hasarının yaşandığını kaydeden Karan, “Önümüz zemheri. Mümkün zirai dona cebin ürünümüzü TARSİM kapsamında sigortalatalım ve uykusuz tıpkı şita geçirelim.” ifadelerini kullandı.

Üründeki kayıpların azamet destekli ekincilik sigortasıyla giderildiğine meni fail Karan, şunları kaydetti:

“Fındık üreticilerimiz iklimsel afetlerin bozukluk olduğu ve bir lahzada acilen değme sene ürünlerinde az yahut çok kayıplara hastalık olan külot, fırtına, yeğin, heyelan ve yoğun gibi riskleri yaşamaktadır. Bu nedenle ürünlerindeki oluşan kayıpları ise sadece TARSİM ile sigorta yaptırarak telafi edebilmektedir. Yüzde 67’ye vasıl devletin prim desteği ile Fellah Araç Sistemi başvurusu yapmış değme üreticimizin geç kalmadan fındık bahçelerindeki ürünlerini sigorta yaptırmaları halinde ilerideki günlerde yaşanacak afetlerden oluşacak kayıplarını istikbal fırsatları olacaktır.”

Share: