Fikirtepe’de yıpranmamış devir başlıyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde Mekân Ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle Fikirtepe’birlikte başlatılan Kentsel Inkılap çalışmaları devam ediyor.

Icraat kapsamında altyapı yerine göz gösteren Fikirtepe’birlikte kusurlu bırakılan inşaatların tamamlanması, alanın güçlükle olan fiziksel ve içtimai belde koşullarının iyileştirilmesi, müstesna ve kesintili yapılaşmanın düzeltilmesi hesabına icraat sürdürüldü.
Alanda incelemelerde bulunan Mekân ve Kentçilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Karagürgen, Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi’nin son durumuna ait açıklamalarda bulundu.

Fikirtepe’da ölçülü çalışmaları durumunda inceleyici Karagürgen, “Bundan iki yıl önceki biliyorsunuz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin gündeme gelmesiyle bu arada Çevre ve Kentçilik Bakanı kendisine bile Sayın Bakanımız Uğur Hava Eş’birlikte görevlendirildi. Kendisi bu konuyla özel namına ilgilendi ve arkasında tıpkısı mevzuat değişikliği yapıldı. Hem sözleşmelerin feshedilmesiyle ilgilendiren işini yapmayan müteahhitlerin sözleşmelerinin feshedilmesiyle ilişik hem de bakanlığın kâh alanlarda müdahale edip müteahhitlerin yerine projeleri konfirmasyon edip, türe sahiplerine vermesiyle ilgili adına. Şimdi aha onun örneklerinden benzeri tanesinde Fikirtepe’da baş başa yaşıyoruz. Fikirtepe’bile yaklaşık yedi ay öncesinden yine sahada yapılan toplantılarda doğruluk sahipleri ve müteahhitlerin bulunduğu toplantıda Sayın Bakanımız hep tarafları dinledikten sonraları Sayın Cumhurbaşkanımızın üstelik talimatlarını alarak Fikirtepe’deki projeyi Belde ve Kentçilik Bakanlığı namına bizim yürüteceğimizin deklarasyonunu yaptı. Zaman üç lime yapı adasında şu anda gayrimenkul göz fiilen inşaatlarına bitmeme ediyor. İki pare münakasa yolda, onlar da ekim ayının içerisinde yapılacak ve aplikasyon alanı içerisindeki yirmi bina adasının yekpare ihaleleri bile bu yılın böylece tükenik olacak” dedi.

“150 GÜNCE TAHLİYE SÜRESİ VERDİK”

Evlerin boşaltılmasına ilgili son durumu açıklanan Karagürgen, “Siz bile gördünüz alanın nereden baksanız yüzdelik 97’si boşaltılmış durumda. 7 bin 200 hanenin olduğu bir proje alanından bahsediyoruz. Haddinden Fazla acul boşaltmalar, tahliyeler gerçekleşiyor. İşte şu anda içerisinde bulunduğumuz alanda da camlar, kapılar, pencereler söküldü. Vatandaş artık en son küsurat şahıslar evlerini boşaltma ediyorlar. Aşağıda birlikte bire bir taraftan gayrimenkul konutunda şantiyeleri çabuk tıpkısı şekilde devam ediyor. İnşallah bu senenin sonu itibariyle bilcümle proje alanlarımızın içerisinde ihalelerimiz tükenik, bu bölgenin yıkımları tamamlanmış ve yeni Fikirtepe’nin temellerinin atıldığı, binaların yükseldiği eskimemiş tıpkı duruma akıllıca gidiyoruz. Tığ Sayın Bakanımızın talimatlarından bilahare vatandaşlarımıza 150 günlük tahliye süresi verdik bu alanın içerisinde. Bu birlikte 15 dönüş öncesinde doldu bu süreçte” diyerek konuştu.

“EVLERİ TEK TEK DOLAŞIP İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Karagürgen şunları söyledi: “Deminden en son lazım Yer Şehircilik Bakanlığı personeli yerine bizler, lazım bizim danışmanlık hizmetlerimizi örümcek GEDAŞ sahada vatandaşın kapısını bir tane yegâne çalarak dolaşıyoruz. Evlerini boşaltamayan var mı? Hastalığı olan var mı? Düşkünlüğünden hava tahliye edilemeyen vatandaşlar var mı? Bunların evlerini şu anda tek bir tane dolaşıp ihtiyaçları olanların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Bizim dediğim kabil yaklaşık 180 aktarılma öncesinden insanlara ihbarname yaptık. Evlerini boşaltmalarını, iş yerlerini boşaltmaları anlamında biz birlikte genelde insanlar akıbet güne kadar beklerler. Tığ fatura ödememizde üstelik bilcümle akıbet günleri bekliyoruz. Resmi müracaatlarda dahi son günleri bekliyoruz. Demincek burada sonuç günlerini bekleyen sanayici arkadaşlarımız üstelik var. Esnaftan de arkadaşlarımız var. Biz bir kısmıyla konuştuğumuzda kendilerinin yerlerini ayarladıklarını fakat son güne büyüklüğünde bundan sonra ’Burayı kapatın elektriği, suyu kesiyoruz’ diyene kadar buradaki ticari faaliyetlerini sürdüreceklerini söylüyorlar. Biz bunların dahi haberlerini verdik kendilerine. Imdi yerlerini ayarladılar. Söylediğim gibi konutlar üzere bulduğumuz depolar bire bir zamanda esnafımız ve ticarethanelerimiz üzere de muteber. Onların bile eşyalarını yısa etmek üzerine, depolara örtmek üzerine hiçbir tereddüdümüz namevcut. Yeter ki benzeri dakika evvel projemiz başlasın.”

Erdoğan, Fikirtepe üzere buyruk verdi

 

İki el üzere restorasyon ve kentsel transformasyon kararı

 

İzmir’bile kentsel dönüşüm amacıyla 2 milyarlık envestisman

 

Share: