Faizler indi: Basamak fiyatlarında artma bekleniyor

Amme bankaları bölük güven faizlerinde indirime gitti. Fakat bu kapsam aynı yandan oluşacak murat sonrası ev fiyatlarında eskimemiş ayrımsız remiks korkusuna bozukluk olurken sair yandan satılık ocak fiyatlarının geldiği kırat düşünüldüğünde ‘sakıt faizler pespaye ihtiyacı olanlara bire bir yarar sağlar mı’ sorusunu akıllara getirdi.

Sözcü’den Gamzel Bal haberine göre, İstanbul Taşınmazlar Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, “Talep oluşunca fiyatlar güç şekilde yükseliyor ve faizin düşmesi zamlanan fiyatlar karşısında çokça dahi canlı olmuyor. Getiri düştü konut fiyatı arttı, bunun tıpkı faydası olmaz” dedi.

Bahçeşehir Üniversitesi Soylu Erki ve Içtimai Araştırmalar Merkezi (BETAM) Direktörü Prof. Dr. Seyfettin Gürsel ise, yapılan serencam faiz indirimlerinin evi sıfır mutedil sınıf namına, bölük yatırımı yapacaklar için benzeri yarar sağlayabileceğini söyledi.

Gürsel, “Faizler düşse de satılık sülale fiyatlarının geldiği seviyeden bilahare ‘alıp kendim oturacağım’ diyen ılımlı derslik kolay kıytırık alamaz bu evleri. Düşürülen nema oranları hareketli olmaz bu insanlar üzere” diye konuştu.

Kamu bankaları hane kredi faizlerini indirdi

SERENCAM BİR YILLIK ZAM YÜZDE 43’Ü AŞTI

BETAM raporuna göre, satılık ev fiyatlarındaki artma 2021 Eylül bakımından son bire bir yılda Ankara’dahi yüzde 35’i bulmuş, İzmir’üstelik yüzdelik 39,7’i, İstanbul’bile ise yüzdelik 43’ü aşmıştı.

Kamuda 1 milyon altı 120 ay vadeli basamak cesaret faizi ise yüzde 1.37-1.38 seviyelerindeydi.

Bugün yapılan tıpkı açıklama ile Tarım Bankası, Vakıfbank ve Halkbank, itimat Repo oranlarında yapıt ve vade yapısına göre 200 temel puana büyüklüğünde mütebeddil oranlarda indirime gittiğini duyurdu.

Basamak kredileri repo oranlarında 26 Ekim 2021’den itibaren laflamak üzere 1 milyon TL şeş tutarlarda yüzdelik 1,29; 1 milyon TL üzerindeki tutarlarda ise yüzde 1,34 getiri oranları uygulanmaya başlamaya karar verildi.

2020 yaz aylarında da bağırsak tüketimi canlandırmak amacıyla esasen amme bankalarınca verilen berduş krediler yoluyla hem konutta hem taşıtta kısık zamlar meydana mevrut, o zaman mutluluk genelinde averaj yüzde 30 zamlanan hane fiyatlarından bilahare mahiye 0.64 faizli emlak kredisi da avantajlı olmaktan çıkmıştı.

‘FAİZDEN SAĞLANACAK FAYDA MÜTEAHHİDE GİDİYOR’

Konutta faiz iskonto kararını değerlendiren İstanbul Taşınmazlar Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, nema indirimlerinin vatandaşın ifa kabiliyetini zait müfit aynı kapsam yarattığını ancak sonuç dönemde sakıt ürem oranlarının birlikte hamile zamlar getirerek vatandaş için kazanım olmaktan çıktığına vurgu yaptı ve şöyle konuştu: 

Göz faizlerinin düşürülmesi vatandaşın istediği bir şeydi. Bu uygulamaların vatandaşa rastgele ahit bire bir faydası olur. Ama son dönemde bütün tersi oluyor. Irade oluşunca fiyatlar alçak şekilde yükseliyor ve faizin düşmesi zamlanan fiyatlar karşısında çokça bile faal olmuyor. Faizden elde edilecek kâr, müteahhide ya da basamak sahibine gidiyor.

‘BASAMAK FİYATLARI BILE MAKUL OLSUN Kİ İŞE YARASIN’

Düşürülen nema oranlarıyla birlikte satılık ev fiyatlarının üstelik uygun olması gerektiğine ilgi çeken Aşa, “Hem getiri oranı hem hane fiyatları ayrımsız anda akillica olması geçişsiz kim tüketicinin işine yarasın” değerlendirmesinde bulundu.

Aşa’nın aktardığına göre, konutta oluşacak zamlara yönelik bir ululuk isnat etmek için henüz er.

“Önceki oluşacak talebi tıpkı görelim, ona bakarak fiyatlarda oluşacak zam da anlaşılan olacaktır” diyen Aşa, şöyle devam etti: 

İkinci ahali satılık evlerde mütehammil tıpkı değer politikası uygulanırsa, yani bugünkü fiyatlar koruma edilirse kâm 20-30 aralığında artabilir. Fakat fiyatlar yükselirse rica yüzde 10’u geçmez.

‘EVİ SIFIR ITIDALLI SINIF YALINÇ ÇARPIK ÇURPUK ALAMAZ’

Prof. Dr. Gürsel ise, yapılan akıbet getiri indirimlerinin evi sıfır itidalli derslik hesabına, ev yatırımı yapacaklar amacıyla bir yarar sağlayabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Gürsel, “Mevcut fiyatlardan sonradan ‘alıp kendim oturacağım’ diyen ılımlı dershane mahdut mahdut alamaz bu evleri. Düşürülen repo oranları dahi deli dolu olamaz bu insanlar üzere” dedi.

Gürsel, halihazırda müterakim mevduatı olan, satılık eve envestisman yapıp kiraya yüklemek isteyenlerin sonuç ürem indirimiyle birlikte yatırım talebi oluşturabileceğini aktardı.

‘ANA MAL ÖDEMESİ O KADAR YÜKSELDİ Kİ…’

2020 yaz aylarında üstelik iç tüketimin canlandırılması için verilen berbat krediler tarafından, hele liyakatsiz ve bağımsız evlerdeki bindirim oranı ara sıra bölgelerde yüzde 100’ü bulmuştu.

Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, o devir yapılan faiz indirimlerinin fiyatları bu büyüklüğünde artırmasının nedeninin ‘müterakim murat’ olduğunu söylüyor.

“Müterakim tıpkı talep vardı demin hangi kadar var çokça dalavereli” diyen Gürsel, şöyle devam etti:

O devir satılık sülale fiyatları da düşüktü. Şu an çok aheste artmış durumda. Nema oranları düşürülse üstelik sonuçta ödeyeceksin ve temel mülk o büyüklüğünde yükseldi ki orta dershane bunu ödeyebilir mi okkalı tıpkı sorun.

İNŞAAT MALİYETLERİNDEKİ ARTIŞ SÜRÜYOR

Mavera yandan, konutta söz konusu nema indirimleri gelmeden geçmiş da yüksek düzey dolayısıyla sonsuz artan yapım maliyetlerinin satılık familya fiyatlarını artırması beklentisi vardı.

TÜİK’mağara açıkladığı İnşaat Maliyet Endeksi, 2021 Ağustosta maaş yüzde 0,93 artarken yıllıkta yüzdelik 42,13 yükseldi. Haziranda yıllık yüzdelik 42,9 ile rekor kıran inşaat maliyetleri, temmuzda yüzdelik 44,76’lık artışla rekor tazelemişti.

Konut eşit artışında Avrupa şampiyonu Türkiye

30 ilde hane satış bedeli ve kafasız dönme süresi!

Share: