Fahrettin Huruç: “Eyt Düzenlemesi, Beklentilere Cevap Vermeli, 3600 Kadar Fire Çıkmamalı”

İYİ Öğür Konya Mebus Fahrettin Çıkış Belgesi, Iş ve Içtimai Asayiş Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu’nda; EYT düzenlemesine ilgili, “EYT düzenlemesi, tamam, akıllıca, iyice; dedik. Amma beklentilere cevap vermeli, 3600 kabilinden az çıkmamalı zira bu EYT meselesi çokça kebir, bu talepleri dikkate alalım. Şimdi bilcümle bunlar anca aynı karambol ki inanın yıllarca yarar yaptım ego üstelik işin içinden çıkamıyorum” dedi.

TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’nda bugün Himmet ve Sosyal Asayiş Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçe teklifi görüşülüyor. Görüşmelerde İYİ Fırka Grubu namına küçümseme düzlük Konya Milletvekili Fahrettin Huruç, ezcümle şunları söyledi:

“Düzentileme hayatı çok majör. Eş-ı aliniz geldiğinden bu yana Say Bakanlığı’mızda kısmi tebeddülat oluyor. Güzeşte bütçede sizi çok eleştirmiştim amma zaman o kadar eleştirmeyeceğim. Amma söylemem gerekenleri da söyleyeceğim.

Sayın Bakanım bugünkü sunumunuzda taşerona takım sözünüz haddinden fazla manalı. Sözleşmeli cemi memurların kadroya geçirilmesi, manidar. EYT haddinden fazla manalı. Bilcümle bunlar adamakıllı dahi iş hayatını sizin üstelik anlatım ettiğiniz kabil bu büyüklüğünde ayrıştıran hele 32, 35 kontratlı statüye ayıran yani yalnız sağlıkta bile 7, 8, 10 ittifak türü olan tıpkı sistemi kim getirdi acep? 20 almanak DOĞRU Fırka iktidarının burada kusuru yok mu? Arz nazik ayıp, maatteessüf sizin. Hangi tamam şu millete bunu yapmayın. Yani seçimde sıkışınca hangi yapalım? Dağıtalım. 20 yıldır bunları söylüyoruz. Cümle söylüyor. Siz üstelik biliyorsunuz. Sebep bugüne sıkıştırdınız? Onun çöz in bu eleştirileri kabul edin ve diyorum ki soy kap imdi süreniz daraldı, yetişemeyeceksiniz ama yetiştirdiklerinizle birlikte tığ size teşekkür edeceğiz.

“YILLARCA SENDİKACILIK YAPTIM EGO BIRLIKTE İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMIYORUM”

EYT düzenlemesi, tamam, akla yatkın, domuzuna; dedik. Ama beklentilere cevap vermeli, 3600 kadar eksik çıkmamalı. Çünkü bu EYT meselesi çok önemli, bu talepleri dikkate alalım. Demin bilcümle bunlar öyle bire bir karışıklık ki inanın yıllarca ekmek yaptım ego üstelik işin içinden çıkamıyorum, Tanrı sizin yardımcınız olsun. Sebep? Size yüklediler Sayın Bakanım bilcümle bunları, on sekiz yıl sonra size yüklediler, böyle tıpkı tahribat kabil mi?

“EMEKL,İ ZENGINLIK PAYI İSTİYOR AMMA BIRAK BOLLUK PAYINI AÇLIK SINIRININ ALTINDA ECIR ALIYOR”

Emeklilerimize münasebet doğruluk ettiğini vermiyoruz? Yani 3 bin 500 liraya çıkardık diye övündünüz… Yani, 3 bin 500 liraya elkızı bakalım, haydi buradaki hep milletvekillerimize, bakanlarımıza, bürokratlarımıza 3 bin 500 lira verelim bile bire bir geçinsinler bakalım başkaca minimal sevap verelim geçinsinler üste minimal ücret mağara 2 katını verelim geçinsinler. Yapmayın, yani bu olmaz.

Hiç olmazsa yeryüzü düşük zor maaşını asgari ücret seviyesine çıkaralım. Bilcümle emeklilerimizi bile bu artırdığım oranda artırarak yahu mal hayatlarının serencam dönemlerinde onları keşke huzur süresince yaşamalarına çevirici olalım ama…  Emeklilerin uyma sorunlarını artık şunu çözün. 2000’den evvel mütekait olan 2000’den sonraları zor olan hangi bu ya, hangi bu? Zor bol bolamat payı istiyor ama bırak zenginlik payını zor açlık sınırının altında ecir alıyor. Bugün açlık sınırı ne? TÜRK-İŞ’ mağara rakamları, 7.500 liralık, kıtlık sınırı. Evet, ne alıyor? Yarısı kadar. Yani altın Bakanım, haddizatında söylenecek kortej çokça amma şurası söylüyorum: Çalışma hayatı önemlidir, mücahede hayatını düzenleyen hava önemlidir ve yine esasen ediyorum: Bu ülkede haksızlığa uğrayan, emeği çalınan, gelişim güvencesi olma taraf evet bile eroin kazalarıyla, inşaat kazalarıyla kaybettiğimiz temas insanın bir manada vebali sizlerin omuzunda.”

Share: