Ev bedel artışında dünya şampiyonu İzmir oldu

İngiltere merkezli toptan gayrimenkul müşavirlik şirketi Knight Frank, küresel bölük fiyatları endeksi 2021 ilk çeyrek altın sonuçlarını açıkladı. Dünyadaki 150 kenti havi rapora bakarak, Türkiye’nin üç nazik şehri listeye damgasını vurdu.

Akıbet 12 maaş fiyat değişimine bakıldığında dünyada konutların genişlik fazla derece kazandığı kent yüzde 33.9 ile İzmir… Ankara yüzdelik 30.3 ile ikinci oldu. Bakir Zelanda’nın Wellington kenti yüzdelik 30.1 ile üçüncü tam yer bulurken, İstanbul yüzdelik 28.8 ile dördüncü sırada meydan aldı. Türkiye’deki ev değer artışlarının arkasında erdemli pahalılık ve Türk Lirası’ndaki ayar kaybının olduğu anlatım ediliyor.

SONUÇ 14 YILIN REKORU
Kentsel basamak fiyatları 2007’den bu yana arz faziletli artışını kaydederken listedeki 150 şehrin 43’ünde yüzde 10’un üstünde yıllık artış görüldü. Knight Frank raporuna göre, 150 kentte göz fiyatları 2021 yılı Mart kocaoğlan sonu serencam bir yılda olarak ortalama yüzdelik 7.4 arttı. Fiyatların sunu çok düştüğü meydan yüzdelik 4.4 ile Dubai oldu.

DÜNYA METROPOLLERİNDE DURUM
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki göz fiyatlarına bakıldığında Boston’da yüzdelik 14.8, Washington’da yüzde 12.2, Los Angeles’ta yüzde 13.4, New York’ta yüzdelik 12.3, Miami’da yüzdelik 12.2 ve Şöhret Francisco’da yüzde 12.1’lik değer artışı görüldü.

Avrupa başkentlerinde ise Paris’te yüzde 6.3, Berlin’bile yüzdelik 5.9, Londra’da yüzde 3.9 çoğalma görülürken, Lizbon’da yüzde 3.8, Madrid’dahi yüzde 1.5’lik düşüş görüldü.

Moskova’da hane fiyatları yüzde 22.4 artarken, St. Petersburg’da ise bu heybet yüzde 22.1 oldu.

Asya gayrimenkul pazarında ise Seul’de yüzde 26.1’lük basamak değer artışıyla öne artık.

TÜRKİYE ZİRVEDE
Knight Frank eliyle hazırlanan toptan konut fiyatları endeksine göre, 2021 ilk çeyreği itibariyle bölük fiyatları yer çok mütezayit ülke Türkiye olmuştu. Bu dönemde Türkiye’dahi hane fiyatlarının yüzde 32 arttığı görüldü. Türkiye’yi yüzdelik 22.1 artışla Yıpranmamış Zelanda, yüzde 16.6 artışla Lüksemburg izledi.

Pandeminin yarattığı keyif krizine karşı ekonomilerin parasal ve mali teşviklerle desteklenmesi dünya çapında taşınmazlar patlamasına nöbet açtı. Palavra endişeleri artarken gâh ülkeler taşınmazlar piyasalarını soğutmaya müteveccih adımlar atıyor.

Rapora bakarak, hükümetler hane fiyatlarını baskılamak üzere elan müdahaleci bire bir vakfe sergiliyor. Yeni Zelanda, Kanada, Çin, Güney Kore ve İrlanda, eşit artışını gemlemek amacıyla 2021’in önceki yarısında gâh kanuncu düzenlemelere imza attı.

50 bin dolarlık aile de yurttaşlık üzere satılıyor

Tatil sezonu inşaata yaramadı

Ev fiyatları zirveden iniyor

Share: